Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Platoon: The 1st Airborne Cavalry Division in Vietnam (PC)

Pluton PC

Platoon: The 1st Airborne Cavalry Division in Vietnam

Platoon: The 1st Airborne Cavalry Division in Vietnam to taktyczna strategia czasu rzeczywistego, wyprodukowana przez studio Digital Reality.

Strategiczne | Wietnam | RTS | lata 60. i 70. XX wieku

PC Windows
Okładka Platoon: The 1st Airborne Cavalry Division in Vietnam (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20listopada2002

21marca2003

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Platoon: The 1st Airborne Cavalry Division in Vietnam to strategia czasu rzeczywistego, w której gracz staje się młodym amerykańskim żołnierzem służącym w Wietnamie (lata 1965-1968) w Pierwszej Dywizji Kawalerii Powietrznej. Początkowo jest zwykłym rekrutem, lecz wykonując kolejne misje nabiera doświadczenia i awansuje w hierarchii wojskowej, by w końcu jako porucznik objąć dowodzenie nad całym plutonem (do 30 żołnierzy). Łącznie do przejścia przygotowano 15 misji bojowych. Pod naszą komendą znajdują się różni żołnierze, tj. snajperzy, saperzy, komandosi, obsługa karabinu maszynowego, itp.; oraz cały ówczesny sprzęt, m.in. śmigłowce, transportery opancerzone M113 oraz czołgi M48 Patton. Powodzenie każdego zadania zależy od umiejętnego wykorzystania tej broni oraz ewentualnego wsparcia artyleryjskiego i lotniczego. Niebagatelną rolę odgrywa też doświadczenie żołnierzy wzrastające wraz z ilością wykonanych misji.

Platoon wykonany jest przy użyciu zmodyfikowanego silnika graficznego wykorzystanego w kolejnej grze zespołu Digital Reality - Haegemonia: Legions of Iron. Akcja rozgrywa się w pełni trójwymiarowym otoczeniu, szczegółowo otworzono typ terenu, na którym toczą się walki (dżungla, bagna, pola ryżowe, itp.), zadbano także o przedstawienie warunków atmosferycznych panujących w tej strefie klimatycznej (monsuny, mgła, silny wiatr, itd.) oraz realistyczne odwzorowanie sposobu poruszania się żołnierzy (technologia motion capture, ponad 400 animacji postaci).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 174 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pluton

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Pluton

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 900 MHz
  • 256 MB RAM
  • 32MB akcelerator 3D
  • 500 MB HDD
Pluton - recenzja gry
Pluton - recenzja gry

Recenzja 8 kwietnia 2003, 09:46

Rzecz, z którą najgorzej jest w tej grze, to realizm. Oczywiście trudno oceniać jakość oddania realiów wojny komuś, kto nigdy nie walczył nawet w Drawsku Pomorskim, a co dopiero pod Ho-Chi-Minh City, jednak Platoon zdaje się być do tego stopnia nienaturalny, że jeśli wojna wygląda w ten sposób, w jaki przedstawiona została w tej grze, to nie będę miał innego wyboru, jak uznać wszystkich wojskowych za kretynów (co też nie jest łatwe kiedy się ma w rodzinie kilku oficerów). Co na to wpływa? Prawie wszystko. Nasi herosi są tak umodelowani, że przypominają raczej ołowiane żołnierzyki o twarzach prosto z Toy Story. Oficer wydający nam rozkazy jest właścicielem tak charyzmatycznego oblicza, że wprost nie sposób mu czegokolwiek odmówić. Z kolei personel armii Viet Kongu nasuwa skojarzenia nie z okrutnymi, gotowymi na wszystko mordercami, a raczej z postaciami rodem z kanału cartoon network. Słynne wietnamskie dżungle i trawiaste pola przypominają tutaj bardziej ogródek czy miejski park, niż znaną z filmów, niegościnną dzicz. Nigdy co prawda w Wietnamie nie byłem (może to i dobrze), jednak przyznać muszę, że przynajmniej na filmach krajobrazy są zdecydowanie ładniejsze i bardziej kolorowe niż w tej grze. Mało zgodny z rzeczywistością zdaje się też być humanitaryzm naszych marines – zawsze jesteśmy przestrzegani przed zastrzeleniem cywilów i ludności zamieszkującej pacyfikowane przez nas wioski. Wniosek – grze po prostu zupełnie brakuje klimatu, jakim przepełniony był film. Kupując program o takim tytule (mając w pamięci jak wstrząsający był film o tej samej nazwie) liczymy na pewno na coś innego niż symulację oddziałów zabawkowych żołnierzyków (zresztą była już taka gra 3DO więc po co się powtarzać ?).