Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Sandbox - Gry Zręcznościowe PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku zręcznościowe o tematyce sandbox na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.

Po premierze 15 Przed premierą 4
PC
Zręcznościowe
sandbox
Czas
Terraria
Terraria

Zręcznościowe 16 maja 2011

Opracowana przez niezależne studio Re-Logic sandboksowa gra platformowa, określana jako dwuwymiarowa wersja popularnego Minecrafta. Rozgrywka nie ma określonego celu, a zadaniem graczy jest dowolne kształtowanie otaczającego ich, losowo generowanego świata. Przystępując do zabawy, dysponujemy jedynie kilkoma prostymi narzędziami, które pozwalają nam na kopanie i pozyskiwanie surowców, ścinanie drzew i wznoszenie prostych budowli. W miarę postępów rozgrywki, dzięki rozbudowanemu systemowi rzemiosła, odkrywamy coraz lepsze narzędzia, pozwalające na konstruowanie zaawansowanych budowli, a także walkę z zamieszkującymi świat potworami. Lista możliwości jest niezwykle długa i ogranicza ją w zasadzie wyłącznie wyobraźnia samych graczy. Terraria pozwala na zabawę w pojedynkę, jednak w toku rozgrywki możemy połączyć siły z innymi graczami, zyskując w ten sposób cennych sprzymierzeńców, z pomocą których łatwiej będzie nam uporać się z coraz trudniejszymi wyzwaniami.

Terraria: Otherworld
Terraria: Otherworld

Zręcznościowe prace wstrzymane

Druga odsłona popularnej sandboksowej platformówki, opracowanej przez Andrew Spinksa i jego niezależne studio Re-Logic. W grze określanej mianem „dwuwymiarowego Minecrafta” otrzymujemy możliwość nieograniczonego kształtowania losowo generowanego świata oraz tworzenia przy pomocy systemu craftingu szeregu przydatnych narzędzi, obiektów użytkowych i budowli. Terraria 2 posiada zbliżoną, oldskulową oprawę oraz podobną mechanikę jak pierwowzór, choć w grze pojawia się ogromna ilość zmian oraz nowości, których autor nie zaimplementował w pierwszej odsłonie serii. Przede wszystkim do dyspozycji graczy oddano nieskończoną ilość światów, z których każdy reprezentuje nieco inny typ biomu np. leśny, arktyczny, pustynny czy księżycowy. Modyfikacji uległ także system rozwoju postaci, znajdowania i tworzenia przedmiotów, a także sam interfejs gry. Rozgrywka koncentruje się tradycyjnie na współpracy wielu graczy, dzięki której można wspólnie wznosić budowle czy też walczyć z napotkanymi potworami.

Symulator kozy
Symulator kozy

Zręcznościowe 1 kwietnia 2014

Goat Simulator to humorystyczna gra symulacyjna, będąca komercyjnym rozwinięciem żartu szwedzkiego studia Coffee Stain (znanego przede wszystkim z serii Sanctum). Gra pozwala pokierować poczynaniami szalonej kozy o imieniu Pilgor, która sieje zniszczenie w wirtualnym świecie. Celem zabawy jest spowodowanie jak największych szkód, przy czym można tego dokonać korzystając z wielu absurdalnych akcesoriów (rakiety, wybuchowe zbiorniki itp.). Ambicją deweloperów było stworzenie pastiszu popularnych, niskobudżetowych gier symulacyjnych. Stąd w Goat Simulator znalazło się wiele celowo wprowadzonych bugów o humorystycznym zabarwieniu. Wbudowany edytor pozwala natomiast tworzyć własne plansze, którymi można dzielić się ze znajomymi za pośrednictwem sieci Internet. Od strony technicznej gra wykorzystuje potencjał popularnego silnika Unreal Engine 3.

Planet Explorers
Planet Explorers

Zręcznościowe 8 listopada 2016

Kolejna produkcja należąca do popularnego gatunku inspirowanych Minecraftem sandboksowych symulatorów, kładących szczególny nacisk na aspekt survivalowy. Gra niezależnego studia Pathea Games opowiada historię kolonistów, których statek uległ awarii podczas lądowania na niezbadanej planecie. Ci, którzy wyszli cało z opresji, muszą walczyć o przetrwanie w obcym i opanowanym przez wrogie istoty środowisku. Rozgrywka rządzi się typową dla gatunku mechaniką i polega w głównej mierze na eksploracji otoczenia, zbieraniu surowców i konstruowaniu rozmaitych przedmiotów, pojazdów oraz broni. Istotnym elementem gry jest wznoszenie kryjówek i budynków zwiększających nasze szanse podczas walki z obcymi oraz zwierzętami. Zabawa koncentruje się na wieloosobowym trybie współpracy, choć autorzy zaimplementowali także historię fabularną, przeznaczoną dla samotnego gracza. Oprawa gry została przygotowana za pomocą popularnego silnika Unity 3D i wykorzystuje do modelowania terenu technologię voxeli.

Velocity 2X
Velocity 2X

Zręcznościowe 19 sierpnia 2015

Szósta odsłona legendarnego cyklu turowych strategii, pozwalających na pokierowanie wybraną cywilizacją na przestrzeni kilku tysięcy lat jej rozwoju. Za powstanie gry odpowiada tradycyjnie studio Firaxis Games, a patronat nad produkcją objął sam twórca serii, Sid Meier. Pod względem mechaniki, Civilization VI łączy sprawdzone rozwiązania poprzednich części cyklu, jednak w grze pojawiło się także kilka rewolucyjnych zmian. Najważniejszą z nich stanowi nowy sposób rozwijania miast, które teraz zajmować mogą więcej niż jedno pole i składać się z czterech rodzajów dzielnic: przemysłowej, naukowej, handlowej oraz wojskowej. Modyfikacji uległ system rozwoju technologii, w którym do każdego wynalazku przypisany został dodatkowy miniquest, zapewniający przydatną premię. Istotne zmiany dotknęły także system dyplomacji oraz mechanikę walki, łagodzącą nieco obostrzenia wprowadzone w piątej części serii. Całość uzupełnia tradycyjnie rozbudowany i w pełni konfigurowalny tryb wieloosobowy.

Disney Infinity 3.0
Disney Infinity 3.0

Zręcznościowe 29 października 2015

Trzecia edycja popularnej serii gier zręcznościowych dla dzieci, rozgrywającej się w rozległym uniwersum filmów i kreskówek wytwórni Walta Disneya. W przygotowaniu gry uczestniczyło tym razem aż 5 studiów deweloperskich: Avalanche Software, Ninja Theory, Sumo Digital, Studio Gobo i United Front Games. Zabawa polega tradycyjnie na przenoszeniu do wirtualnego świata za pomocą specjalnego czytnika sprzedawanych w oddzielnych zestawach figurek i braniu udziału w rozmaitych przygodach, rozgrywających się w jednym z wielu uniwersów Disneya. W trzeciej części cyklu twórcy wprowadzili aż 5 nowych światów, związanych z serią Gwiezdnych Wojen, uniwersum Marvela oraz animacją W Głowie się nie mieści. W grze pojawili się oczywiście nowi bohaterowie oraz ulepszony Plac Zabaw z nowymi trybami zabawy wieloosobowej. Gra utrzymana została w typowym dla serii, kreskówkowym stylu i współpracuje z wszystkimi figurkami oraz dyskami mocy stworzonymi na potrzeby poprzednich edycji.

Disney Infinity
Disney Infinity

Zręcznościowe 18 sierpnia 2013

Disney Infinity to gra zręcznościowa, w której pojawiają się najsłynniejsze postacie i światy z filmów wytwórni Disney i Pixar. Produkcja pozwala tworzyć własne poziomy w oparciu o wybrane elementy bajkowych marek. Gra wymaga do działania specjalnej stacji dokującej, na której umieszcza się postacie, jakimi chcemy sterować. Bawić się można samemu lub ze znajomymi w trybie wieloosobowym.

Stuntfest
Stuntfest

Zręcznościowe prace wstrzymane

Humorystyczny sandbox kaskaderski, który wyewoluował z rozmaitych dem technologicznych tworzonych przez studio Bugbear Entertainment w trakcie prac nad grą Next Car Game: Wreckfest. Gracz trafia tutaj do świata obfitującego w zróżnicowane wyzwania. Rozległy plac zabaw został wypełniony po brzegi wymyślnymi torami, zaprojektowanymi z myślą o rozmaitych pojazdach. Z uwagi na fakt, że twórcy nie przywiązują zbyt dużej wagi do realizmu, poszczególne wyzwania opierają się niekiedy na szalonych zasadach – zadaniem gracza może być na przykład rozbicie samochodu w taki sposób, by kierowca wypadł przez przednią szybę i wylądował w gigantycznym mikserze. Ponadto Stuntfest może się pochwalić pełną integracją z usługą Steam Workshop, dzięki czemu gracze mogą tworzyć własne wyzwania i dzielić się nimi z całą społecznością – nic nie stoi również na przeszkodzie, by zaprosić do zabawy innych zawodników. Całość zwraca uwagę za sprawą zaawansowanego silnika fizycznego, który dba o właściwe odwzorowanie takich czynników jak masa, prędkość i wytrzymałość poszczególnych obiektów; jego dopełnieniem jest system ragdoll odpowiadający za zachowanie modeli postaci.

Bee Simulator
Bee Simulator

Zręcznościowe 2019

Oryginalna gra zręcznościowo-przygodowa, pozwalająca nam na kontrolowanie pszczoły mieszkającej w dużej metropolii. Podczas zabawy wykonujemy misje, w których pomagamy naszemu rojowi przetrwać w miejskim parku. Tytuł zawiera elementy edukacyjne, a także posiada kilka trybów rozgrywki, w tym wspólną zabawę kooperacyjną.

Windforge
Windforge

Zręcznościowe 11 marca 2014

Dwuwymiarowa platformówka z otwartą rozgrywką i motywem wydobywania surowców oraz konstruowania własnych pojazdów, czy budynków. W grze eksplorujemy powietrzny świat złożony z wysp w poszukiwaniu minerałów. Całość przypomina więc popularną Terrarię, ale operuje znacznie ładniejszą grafiką i paroma autorskimi pomysłami.

Disney Infinity 2.0: Marvel Super Heroes
Disney Infinity 2.0: Marvel Super Heroes

Zręcznościowe 19 września 2014

Kontynuacja gry zręcznościowej Disney Infinity, opracowanej dla Disney Interactive przez studio Avalanche Software. W grze eksplorujemy bajecznie kolorowe lokacje, stawiając czoła rozmaitym zagadkom logicznym, mini-grom zręcznościowym oraz zróżnicowanym przeciwnikom. Świat gry wzbogacony został rzeszą nowych superbohaterów, wywodzących się z uniwersum Marvela. Prócz znanych z części pierwszej postaci Disneya, w grze pokierujemy więc także m.in. Spider-Manem, Hulkiem, Kapitanem Ameryką czy Lokim. Oprócz rozbudowanej warstwy fabularnej, integralną częścią gry jest tzw. Toybox, w którym sami możemy projektować nowe etapy i bawić się na nich samotnie lub wspólnie z innymi graczami. W tej odsłonie gry znacznie poszerzono opcje kreacji świata, usprawniono interfejs i wprowadzono możliwość automatycznego uzupełniania brakujących elementów map. Co ważne, gra jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi figurkami i akcesoriami, stworzonymi na potrzeby pierwszej części serii.

The Endless Mission
The Endless Mission

Zręcznościowe 2019 (wczesny dostęp od listopad 2018)

Gra edukacyjna, w której tworzymy rozmaite interaktywne produkcje. Podczas zabawy przenosimy się do otwartego świata, gdzie szukamy rozmaitych kostek z pomysłami. Mieszając je ze sobą, produkujemy nowe gry.

Goat Simulator: Waste of Space
Goat Simulator: Waste of Space

Zręcznościowe 26 maja 2016

Kolejny dodatek DLC do wydanej w 2014 roku zwariowanej gry zręcznościowej Symulator Kozy studia Coffee Stain. Rozszerzenie o nazwie Waste of Space wprowadza do rozgrywki całkiem nową mapę, której rozmiary przewyższają wszystko, co dotychczas oferował Goat Simulator i jego dodatki. W jej skład wchodzi bowiem zarówno sporej wielkości kosmos, jak i obca planeta z kolonią na jej powierzchni. Zgodnie z tradycją gry, całość nie oferuje żadnej warstwy fabularnej, koncentrując się na czysto sandboksowym modelu rozgrywki, wypełnionej kolejnymi absurdalnymi żartami i okazjami do zabawy. Podczas gry nie brakuje również walki, a chaos i zniszczenie siać możemy nie tylko na powierzchni planety i w otwartej przestrzeni kosmicznej, ale również na pokładach gwiezdnych krążowników oraz stacji kosmicznych. Dodatkowo rozszerzenie wprowadza całą masę niedostępnych wcześniej, futurystycznych zdobyczy techniki, a także system romansowania, stanowiący parodię tego z serii Mass Effect.

Junk Jack
Junk Jack

Zręcznościowe 1 grudnia 2016

Inspirowana popularną Terrarią sandboksowa zręcznościówka 2D studia PixBits, będąca pecetową konwersją wydanej wcześniej na urządzeniach mobilnych gry Junk Jack X. Zgodnie z regułami gatunku, zabawa nie ma ściśle określonego celu, a jej celem jest przede wszystkim odkrywanie losowo generowanego świata, w którym czekają na nas rozmaite atrakcje. Kluczowym elementem jest tu oczywiście pozyskiwanie surowców, niezbędnych do wytwarzania narzędzi oraz innych elementów potrzebnych do budowy. W przeciwieństwie do wielu tego typu produkcji, w Junk Jack deweloperzy umożliwili jednak pominięcie wymagań craftingu, dzięki czemu bardziej niecierpliwi gracze mogą znacznie przyspieszyć zabawę i w krótkim czasie tworzyć bardzo rozbudowane konstrukcje. Całość ukazana została w charakterystycznym, pixel-artowym stylu – na pierwszy rzut oka również mocno przypominającym wspomnianą Terrarię, choć mogącym pochwalić się np. zmiennymi warunkami pogodowymi oraz cyklem dobowym.

Make Sail
Make Sail

Zręcznościowe 2019

Make Sail to opracowana z myślą o pecetach żeglarska gra fantasy. Gracz konstruuje statki i eksploruje pełne wysepek morze oraz przestrzeń powietrzną, gromadząc coraz lepsze surowce do budowy okrętów oraz radząc sobie ze sztormami i bestiami morskimi.

Drifter
Drifter

Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 4 marca 2014)

Uproszczony symulator kosmiczny, stworzony przez niezależny zespół Celsius Games. Akcja tej produkcji rozgrywa się w dalekiej przyszłości, kiedy to ludzkość osiągnęła na tyle wysoki poziom rozwoju, że jest w stanie kolonizować inne układy planetarne. Gracz wciela się w rolę kapitana statku kosmicznego i tylko do niego zależy, jaką ścieżką podąży główny bohater. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się handlem, wydobyciem surowców, a nawet wybrać karierę łowcy nagród, ochroniarza międzyplanetarnych konwojów lub pirata. Do naszej dyspozycji oddano całą galaktykę, której rozmiary przekraczają 10 tysięcy lat świetlnych — na odwiedzenie czeka ponad 10 tysięcy układów planetarnych. Na tle innych reprezentantów gatunku, Drifter wyróżnia się obecnością wątku fabularnego — podczas zabawy mamy możliwość wykonania powiązanych spójną historią misji, dzięki którym zapoznajemy się z historią całego uniwersum. Tytuł charakteryzuje się przyzwoitą, trójwymiarową oprawą graficzną.

Goat Simulator: GoatZ
Goat Simulator: GoatZ

Zręcznościowe 7 maja 2015

Drugi duży dodatek do gry Goat Simulator – zwariowanej zręcznościówki z kozą w roli głównej, będącą parodią fali różnego rodzaju wirtualnych symulatorów. Tym razem twórcy z Coffee Stain Studios postanowili ponabijać się z sandboksowych survivali poruszających tematykę apokalipsy zombie – już sam tytuł nawiązuje do gry MMO DayZ, która przez długi czas pozostawała we wczesnym dostępie na Steamie. Goat Simulator: GoatZ jest rozszerzeniem płatnym, który do działania wymaga posiadania podstawowej wersji gry. Produkcja oferuje rozległy otwarty świat, wypełniony różnymi atrakcjami i tzw. easter eggami. Nasz kozi bohater musi radzić sobie z agresywnymi zombiakami, w czym pomaga mu kilka rodzajów broni, które może sklecić za pomocą uproszczonego systemu rzemiosła. Gracz musi też dbać o potrzeby postaci, a w szczególności głód, który należy zaspokajać co pięć minut, aby pozostać przy życiu. Twórcy celowo naszpikowali Goat Simulator: GoatZ błędami, czym parodiują sytuację gier oferowanych w ramach Early Access.

Roundabout
Roundabout

Zręcznościowe 18 września 2014

Roundabout to lekka i nietuzinkowa gra, w której przychodzi nam wejść w skórę szalonego kierowcy. Twórcy oddali do naszej dyspozycji otwarty świat w klimacie lat 70. XX wieku, po którym przemieszczamy się przy użyciu obracającej się nieprzerwanie wokół własnej osi llimuzyny.

MAKE
MAKE

Zręcznościowe prace wstrzymane

MAKE to opracowany przez Verge Game Studio zręcznościowy sandbox wzbogacony zaawansowanym silnikiem fizycznym. Zabawa polega na budowaniu własnych budynków i pułapek oraz walce z potworami i innymi graczami.