Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry RPG PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku rpg o tematyce side-scroll na platformę PC Windows ułożone według popularności.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

Vambrace: Cold Soul
Vambrace: Cold Soul

RPG 25 kwietnia 2019

Przypominająca Darkest Dungeon gra RPG typu roguelike, w której staramy się odbić miasto z rąk złych mocy. Pewnego dnia pojawia się tajemnicza nieznajoma, mogąca stać się ostatnią nadzieją dla walczących.

Sunless Skies
Sunless Skies

RPG 31 stycznia 2019

Kontynuacja popularnego Sunless Sea, czyli wyposażona w bogatą narrację mieszanka symulatora, RPG i strategii w klimacie horroru. Tym razem akcja toczy się w pełnej tajemnic przestrzeni kosmicznej. Akcja toczy się w alternatywnej wersji XIX wieku, w której królowa Wiktoria zamierza zagospodarować kosmos na potrzeby nowego Imperium Brytyjskiego. Głównym bohaterem jest wyrzutek sprzeciwiający się wprowadzonym przez nią rządom twardej ręki. W trakcie zabawy w Sunless Skies akcję obserwujemy z perspektywy bocznej/top-down. Rozgrywka polega na eksploracji nowych terytoriów, gromadzeniu zapasów, toczeniu bitew z napotkanymi przeciwnikami i utrzymywaniu mniej lub bardziej przyjaznych relacji ze zróżnicowanymi ugrupowaniami zamieszkującymi kosmos. Podobnie jak poprzednio, także tutaj gracz musi rozważnie stawiać kroki, gdyż podjęcie niewłaściwej decyzji może doprowadzić do zakończenia misji niepowodzeniem lub śmierci prowadzonej postaci. Dokonywane przez nas wybory mają wpływ na przebieg nie tylko opowiedzianej historii, lecz również samych zmagań; dodatkowo odwiedzane przez nas miejsca są generowane losowo, zatem przy każdym rozpoczęciu przygody zastajemy nieco inną wersję świata przedstawionego.

Iratus: Lord of the Dead
Iratus: Lord of the Dead

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od sierpień 2019)

Mroczna gra RPG z elementami roguelike, czerpiąca silne inspiracje z Darkest Dungeon. Gracz wciela się w upadłego nekromantę, który chce podbić świat z pomocą armii ożywieńców. Za stworzenie Iratus: Lord of the Dead odpowiada rosyjskie studio Unfrozen.

Death's Gambit
Death's Gambit

RPG 14 sierpnia 2018

Opracowane przez niezależne amerykańskie studio White Rabbit oldskulowe, dwuwymiarowe RPG akcji, nawiązujące zarówno do klasyki pokroju Castlevanii czy Shadow of the Colossus, jak i nowszych produkcji w stylu konsolowego Demon’s Souls. W grze Death’s Gambit wcielamy się w rolę wysłannika śmierci, a naszym zadaniem jest oczyszczenie świata z nieśmiertelnych. W tym celu trafiamy zaś na utrzymaną w stylistyce średniowiecza planetę, gdzie przychodzi nam stawić czoła zastępom rycerzy, nieumarłych oraz różnej maści potworów. Od czasu do czasu na naszej drodze stają także potężne monstra, których pokonanie wymaga wspięcia się na korpus oprawcy i odnalezienia jego słabych punktów. Zabawa koncentruje się na elementach akcji i odznacza wysokim poziomem trudności, wymagającym od gracza konieczności przemyślanego działania oraz nieszablonowych sposobów myślenia. Całość uzupełniają elementy RPG w postaci systemu rozwoju bohatera, umiejętności specjalnych oraz sporego arsenału broni i ekwipunku.

Salt and Sanctuary
Salt and Sanctuary

RPG 17 maja 2016

Mroczna dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG opracowana przez Ska Studios. W Salt and Sanctuary wcielamy się w pirata, którego statek rozbija się nieopodal tajemniczej wyspy, zamieszkanej przez hordy topielców oraz ich potężnych władców. Eliminując zastępy przeciwników oraz bossów, protagonista stopniowo odkrywa kolejne sekrety wyspy, a dzięki zbieranym surowcom, takim jak złoto i sól, rozwija swój ekwipunek oraz umiejętności podczas wizyty w bezpiecznych enklawach (tytułowych sanktuariach). Do dyspozycji bohatera oddano spory wachlarz oręża i umiejętności magicznych, zaś elementem kluczowym jest jego właściwy dobór, gdyż zbyt duża ilość zbędnego ekwipunku negatywnie wpływa na mobilność oraz zdolności specjalne postaci. Całość okraszona została niezwykle ponurym klimatem oraz ręcznie rysowaną oprawą graficzną, charakterystyczną dla wcześniejszych produkcji studia.

Warlocks 2: God Slayers
Warlocks 2: God Slayers

RPG czerwiec 2019

Kontynuacja Warlocks vs Shadows z 2015 roku. Deweloperzy przygotowali nową kampanię fabularną, bardziej rozbudowane mapy, a także usprawnioną walkę, która oferuje dużo więcej możliwości niż poprzednio.

Sand is the Soul
Sand is the Soul

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 2019)

Niezależna polska produkcja stanowiąca połączenie RPG akcji i chodzonej bijatyki (beat 'em up). Sand is the Soul zabiera gracza w podróż do inspirowanego epoką wiktoriańską mrocznego miasta CrossHill, gdzie główny bohater trafia w celu dostarczenia ważnego listu. Jak się okazuje, miejsce to przesiąknięte jest starożytnym złem. W zależności od podejmowanych wyborów wielowątkowa fabuła gry może zostać doprowadzona do jednego z wielu zakończeń. Rozgrywka w Sand is the Soul opiera się na eksploracji niebezpiecznego otwartego świata. Jako że roi się w nim od zagrożeń, nie brakuje okazji do walki – z użyciem broni białej oraz palnej – która cechuje się wysokim poziomem trudności. Zamiast typowych punktów doświadczenia gracz zdobywa piasek, który pełni również rolę energii oraz waluty... ale jego nadmiar może prowadzić do szaleństwa. Przykładowo, pod jego wpływem bohater może widzieć zwykłych mieszkańców jako potwory.

Little Witch Academia: Chamber of Time
Little Witch Academia: Chamber of Time

RPG 15 maja 2018

Little Witch Academia: Chamber of Time to RPG akcji, które wyprodukowało japońskie studio deweloperskie A+ Games. Zgodnie z tytułem, produkcja oparta jest na licencji popularnej w Kraju Kwitnącej Wiśni marki, obejmującej m.in. filmy animowane i serial anime. Projekt oferuje wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza, a kampania opowiada historię młodej dziewczyny, Atsuko „Akko” Kagari, uczęszczającej do szkoły dla wiedźm. Bohaterka wraz z przyjaciółkami musi podczas wakacji odkryć przyczynę dziwnych wydarzeń mających miejsce na terenie akademii. Rozgrywka dzieli się na dwie płaszczyzny. W sekcjach eksploracyjnych swobodnie zwiedzamy świat w pełnym 3D, prowadzimy rozmowy, podejmujemy się wykonania zadań i rozwijamy znajomości z innymi uczennicami. Natomiast poszczególne misje przypominają chodzone bijatyki, w których pędzimy w prawą stronę ekranu i walczymy z hordami wrogów za pomocą mocno zręcznościowego systemu, oferującego dostęp do bogatego arsenału ataków i zaklęć.

Noita
Noita

RPG 2019

Reprezentant gatunku roguelike, w którym wcielamy się w maga przemierzającego ponure podziemia. Na tle innych gier, których grafikę wykonano w technice pixel art, Noita wyróżnia się za sprawą rozbudowanych możliwości destrukcji otoczenia – każdy piksel jest tutaj osobno animowanym obiektem podlegającym prawom fizyki.

Moonfall Ultimate
Moonfall Ultimate

RPG 4 września 2018

Rozbudowana wersja side-scrollowej gry RPG akcji Moonfall, gdzie oprócz trybu fabularnego znajdziemy moduł kooperacyjny i nieskończony tryb Arcade. W Moonfall Ultimate przemierzamy industrialno-gotyckie Imperium, starając się odeprzeć najazd Dzikusów.

Indivisible
Indivisible

RPG czerwiec 2019

Hybryda RPG-a akcji i platformówki, której główna bohaterka – nastoletnia chłopczyca Ajna – wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, by uratować przed zagładą wszystko co kocha i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Cechą charakterystyczną Indivisible jest ładna, ręcznie rysowana grafika oraz muzyka skomponowana przez Hirokiego Kikutę – autora soundtracków do takich gier, jak Secret of Mana czy Soulcalibur V.

MapleStory
MapleStory

RPG 29 kwietnia 2003

MapleStory to dostępna za darmo, koreańska gra MMORPG w realiach fantasy. Tytuł charakteryzuje sposób ukazania rozgrywki, przywodzący na myśl side-scrollowane platformówki 2D. Zabawa koncentruje się na walce z potworami, która jest nagradzana punktami doświadczenia, pozwalającymi rozwijać bohatera w obrębie rozbudowanego systemu klas postaci.

LISA
LISA

RPG 15 grudnia 2014

Dwuwymiarowa gra RPG, prezentująca rozgrywkę z perspektywy bocznej. Akcja LISA rozgrywa się w mrocznym, postapokaliptycznym uniwersum, zamieszkałym wyłącznie przez mężczyzn, jako że przedstawicielki płci pięknej wyginęły w wyniku tajemniczego kataklizmu. Głównym bohaterem jest uzależniony od narkotyków Brad Armstrong, wyruszający na poszukiwania Buddy – swojej przybranej córki, być może ostatniej kobiety ma Ziemi. Długa i niebezpieczna wyprawa przerywana jest licznymi retrospekcjami, rzucającymi nieco światła na przyczynę upadku świata oraz historię samego Brada. Fabuła ukazana została w sposób bezkompromisowy i brutalny. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji, podejmowania wyborów moralnych, mających konsekwencje zarówno w skali mikro, jak i makro, a także brania udziału w krwawych, turowych bitwach. W trakcie wyprawy Brad może liczyć na towarzystwo około trzydziestu postaci niezależnych. To, czy dotrwają oni do końca historii, zależy wyłącznie od dobrej woli gracza – w sytuacjach kryzysowych główny bohater może równie dobrze poświęcić się dla dobra innych, jak i wysłać ich na pewną śmierć.

Magic Scroll Tactics
Magic Scroll Tactics

RPG 27 kwietnia 2018

Side-scrollowa gra RPG, w której wcielamy się w Nash próbującą pokrzyżować plany złym magom. Podczas rozgrywki w Magic Scroll Tactics przemierzamy lokacje i prowadzimy starcia w trybie turowym. W walce liczą się nie tylko zdolności bohaterów i ich ekwipunek, lecz także zajmowana przez nich pozycja.

Kova
Kova

RPG 2020

Przygotowana przez niezależne studio Black Hive dwuwymiarowa gra RPG z elementami produkcji typu metroidvania. Akcja Kova rozgrywa się w odległej przyszłości, a jej tytułowa bohaterka to kosmiczna najemniczka, która przemierzając nieznany fragment kosmosu, natrafia na ślad nadajnika ulokowanego na nieznanej, skutej lodem planecie. Celem protagonistki jest zaś odkrycie przeznaczenia nadajnika, a w konsekwencji uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy i dlaczego ludzie są sami we wszechświecie? Akcja gry prezentowana jest z boku, a eksplorację utrudnia konieczność przeskakiwania z platformy na platformę oraz omijania licznych pułapek i przepaści. W trakcie zabawy odwiedzamy różnorodne planety z unikalną atmosferą oraz ekosystemem i możemy dołączyć do jednej z trzech frakcji, co determinuje m.in. zakres misji do wykonania. W miarę postępów zabawy zdobywamy specjalne zdolności, które w połączeniu z systemem craftingu gwarantują nam przewagę na polu walki i zapewniają dostęp do zamkniętych wcześniej lokacji.

Pharaonic
Pharaonic

RPG 28 kwietnia 2016

Opracowane przez hiszpańskie studio Milkstone RPG akcji z w konwencji side-scrollowej zręcznościówki 2.5D. W grze Pharaonic wcielamy się w postać nieustraszonego bohatera, którego celem jest odkrycie mrocznej tajemnicy Ahmosisa I, zwanego Czerwonym Faraonem. Zadanie to nie będzie należało do najłatwiejszych, gdyż na naszej drodze staną żołnierze armii faraona, a także niezliczona ilość pułapek i niebezpiecznych, mitycznych stworów. Mechanika rozgrywki przenosi typowe rozwiązania gier hack-and-slash w nieco oldskulową stylistykę klasycznych zręcznościówek z widokiem z boku. Podstawę gameplayu stanowi wzorowany na serii Dark Souls, rozbudowany i wymagający model walki, zaadoptowany do realiów side-scrollowego slashera. Podczas zabawy rozmawiamy też z napotkanymi postaciami i odkrywamy kolejne sekrety fabuły oraz dziesiątki alternatywnych ścieżek, które kryć mogą zarówno cenne skarby, jak i śmiertelne pułapki. Całość dopełnia zaś typowy dla gatunku system rozwoju i modyfikacji postaci.

Dungreed
Dungreed

RPG 14 lutego 2018

Roguelike z elementami platformówki, w którym przemierzamy podziemia, by uwolnić uwięzionych tam nieszczęśników. Choć Dungreed zabiera nas do fantastycznego świata, niezliczonych przeciwników eliminujemy tak przy użyciu klasycznych broni, jak i bardziej wymyślnych narzędzi mordu pokroju strzelb lub mieczy świetlnych.