Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka LISA (PC)

LISA PC

Dwuwymiarowa gra RPG, prezentująca rozgrywkę z perspektywy bocznej. Akcja LISA rozgrywa się w mrocznym, postapokaliptycznym uniwersum, zamieszkałym wyłącznie przez mężczyzn, jako że przedstawicielki płci pięknej wyginęły w wyniku tajemniczego kataklizmu.

RPG | postapokalipsa | 2D | indie | side-scroll

PC Windows
Okładka LISA (PC)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15grudnia2014

15grudnia2014

Steam

LISA jest oryginalną grą RPG zrealizowaną w konwencji side-scrollera. Produkcja trafiła na platformę PC, a za jej stworzenie odpowiada niezależne studio Dingaling Productions.

Fabuła

W LISA gracz trafia do ponurej, postapokaliptycznej krainy Olathe, na długie lata przed akcją gry spustoszonej przez tajemniczy kataklizm zwany „Białym Błyskiem” (White Flash), w wyniku którego przy życiu pozostali tylko mężczyźni. Kierujemy losami Brada Armstronga, uzależnionego od narkotyków mężczyzny w średnim wieku. Buddy – być może ostatnia kobieta na świecie – znaleziona jako niemowlę i wychowana przez Brada, została porwana, toteż bohater wyrusza na długą i niebezpieczną wyprawę, by ją odnaleźć.

O wydarzeniach z przeszłości gracz jest informowany poprzez rozmaite retrospekcje, w których ukazano zarówno Olathe sprzed apokalipsy, jak i dzieciństwo Brada, na czele ze skomplikowanymi relacjami z jego siostrą – Lisą oraz ojcem – Martym.

LISA, choć nie stroni od czarnego humoru, pełna jest scen bestialstwa i wynaturzenia, a rysowany przez nią opis ludzkości daleki jest od optymizmu.

Mechanika

Filar rozgrywki w LISA na platformie PC stanowi eksploracja zróżnicowanych terenów oraz podejmowanie rozmaitych decyzji – wybory, jakich dokonujemy w toku przygody, znajdują bezpośrednie i trwałe odzwierciedlenie w mechanice zabawy i mają wpływ nie tylko na protagonistę, lecz także na los postaci niezależnych, a nawet całych osad. Bohater nie jest skazany na samotną wędrówkę – odwiedzając miasta i obozy spotyka ponad trzydzieści osób, które mogą do niego dołączyć.

Trzeba zaznaczyć, że świat gry to ponure i okrutne miejsce, a podejmowane przez nas decyzje nie należą do łatwych. By uratować znajdujących się w niebezpieczeństwie towarzyszy, należy ponieść ofiarę, niekiedy makabryczną – mowa o stracie kończyny czy oka, co oczywiście wpływa na nasz stan w dalszej rozgrywce. Równie dobrze więc można kompanów traktować z pełnym wyrachowaniem i np. polecić im grać w rosyjską ruletkę o wysoką stawkę – jednak warto liczyć się z tym, że śmierć ma tutaj charakter permanentny, a zabitych nie można w żaden sposób wskrzesić. Całości dopełniają brutalne starcia z przeciwnikami, rozgrywane w systemie turowym – na placu boju możemy wykorzystać zróżnicowane ataki i combosy, oparte na wciskaniu określonych sekwencji przycisków.

Kwestie techniczne

LISA na platformie PC charakteryzuje się prostą, dwuwymiarową oprawą graficzną, zrealizowaną w oldskulowej, pixelartowej stylistyce. Dzięki temu jednak wymagania sprzętowe utrzymano na stosunkowo niskim poziomie, toteż płynną zabawą mogą cieszyć się również posiadacze starszych komputerów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe LISA

18+

Wymagania sprzętowe LISA

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium 4 2.0 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 7300/Radeon X1600 lub lepsza, 800 MB HDD, Windows XP/Vista/