Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXBOX
Okładka Operation Flashpoint: Elite (XBOX)

Operation Flashpoint: Elite XBOX

Operation Flashpoint: Cold War Crisis, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród, w wersji na Xboxa. Mamy do czynienia z kampanią z oryginału, 14 nowymi misjami, a także z edytorem map.

Akcji | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox
Okładka Operation Flashpoint: Elite (XBOX)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji XBOX:

28października2005

Operation Flashpoint: Cold War Crisis to jedna z najlepszych wojennych gier akcji w historii PC, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród. Mimo że od czasu premiery pecetowej minęły już cztery lata, postanowiono przenieść ją na konsole Xbox, a podjęła się tego ta sama firma, która stworzyła podstawową wersję - Bohemia Interactive.

Rozgrywka przenosi nas do roku 1985, w którym to wciąż odczuwalne są skutki Zimnej Wojny. Gwoli wyjaśnienia, jest to określenie stosunków pomiędzy państwami zachodnimi a blokiem socjalistycznym. Za jej początek uważa się wystąpienie Winstona Churchilla w Fulton (USA) 5 marca 1946 r., który opowiedział się przeciwko komunizmowi i nazwał podział świata "żelazną kurtyną". Sama gra zahacza o rządy Michaiła Gorbaczowa, które nie podobają się wysoko postawionemu generałowi Związku Radzieckiego. Postanawia on na własną rękę prowadzić politykę zagraniczną swojego imperium. Tym samym doprowadza do buntu na fikcyjnej wyspie Mladen. Między innymi my (jako amerykański żołnierz) stajemy przed zadaniem przywrócenia tam pokoju.

Operation Flashpoint: Cold War Crisis jest nazywany popularnie symulatorem żołnierza. Autorzy dokładnie odwzorowali klimat panujący na polu bitwy, a osiągnęli to między innymi poprzez umieszczenie prawdziwych rodzajów broni (karabin M-16, wyrzutnia rakiet, karabin maszynowy M-60, karabin snajperski M-21, różnorakie miny i granaty) i pojazdów (helikopter UH-60 Blackhawk, samolot A-10 Thunderbolt, jeep UAZ469b, czołg M1A1 Abrams i inne). Atmosferę prawdziwego pola walki potęgują realistyczny model fizyczny oraz liczone w czasie rzeczywistym oświetlenie i warunki pogodowe (gwiazdy układają się w realne konstelacje - możemy spokojnie sobie nimi pomóc podczas nawigacji). Poza tym nie ograniczają nas żadne niewidzialne ściany. Możemy poruszać się w dowolnym kierunku bez ograniczeń, bez przerw na ładowanie się terenu. Na wroga polujemy albo patrząc z oczu bohatera, albo z kamery ustawionej tuż za jego plecami.

Grę zaczynamy jako szeregowy, jednak z czasem awansujemy na wyższe stanowiska, aby w końcu stanąć na czele oddziału i poprowadzić podwładnych do boju. Współpracę żołnierzy możemy przećwiczyć także w trybie multiplayer (przez Xbox Live). Xboxowa Operation Flashpoint: Cold War Crisis zawiera kampanię z oryginału, 14 dodatkowych misji (w tym przeznaczone do multiplayera) oraz edytor map.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 52 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Operation Flashpoint: Elite

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Operation Flashpoint: Elite

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

Wykorzystuje: link-kabel, Xbox Live + dodatkowo (XBOX): link-kabel

Operation Flashpoint: Red River - brak narzędzi moderskich oraz inne złe nowiny
Operation Flashpoint: Red River - brak narzędzi moderskich oraz inne złe nowiny

wiadomość28 sierpnia 2010

Na początku tego miesiąca pisaliśmy o pierwszych konkretach odnośnie gry Operation Flashpoint: Red River. Pomimo sporej dawki wypuszczonych informacji, fani wciąż mieli masę pytań i na cześć z nich zdecydował się odpowiedzieć na oficjalnym forum jeden z pracowników Codemasters.

Operation Flashpoint: Red River - pierwsze konkrety i artworki
Operation Flashpoint: Red River - pierwsze konkrety i artworki

wiadomość6 sierpnia 2010

Kilka dni temu pisaliśmy o przypadkowym potwierdzeniu trwających prac nad Operation Flashpoint: Red River. Firma Codemasters postanowiła nie trzymać dłużej graczy w niepewności i nie tylko oficjalnie ujawniła pierwsze szczegóły tego projektu, ale podzieliła się też renderowanymi artworkami.

Operation Flashpoint: Red River trzecią odsłoną popularnego cyklu
Operation Flashpoint: Red River trzecią odsłoną popularnego cyklu

wiadomość1 sierpnia 2010

W ostatnich dniach Codemasters zaczęło powoli ujawniać pierwsze informacje na temat swoich przyszłych projektów. Dowiedzieliśmy się już co nieco o Dirt 3, a teraz przyszedł czas na pierwsze konkrety na temat kontynuacji serii Operation Flashpoint.

Prezent dla fanów od Bohemia Interactive
Prezent dla fanów od Bohemia Interactive

wiadomość23 czerwca 2006

Wczoraj mieliśmy okazję świętować 10-lecie istnienia Quake’a. To nie jedyna gra, która obchodziła 22 czerwca swój jubileusz. O swoich fanach nie zapomniało czeskie studio Bohemia Interactive, które na 5-lecie istnienia Operation Flashpoint wydało urodzinową paczkę. Opisywany prezent zawiera kilka nowych screenshotów i film ukazujący możliwości silnika Armed Assault – następcy Operation Flashpoint.

Twórcy Operation Flashpoint robią silnik do treningu prawdziwych żołnierzy

wiadomość21 listopada 2005

Pracownicy Bohemia Interactive, studia stojącego za jakże popularną serią taktycznych gier akcji Operation Flashpoint, przygotowują obecnie autorski silnik o nazwie Virtual Battlespace 2 (VBS2), który posłuży w przyszłości do wirtualnego treningu prawdziwych żołnierzy.