Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXBOXGBASwitch
Okładka Oddworld: Munch's Oddysee (PC)
OkładkaOddworld: Munch's Oddysee (PC)

Oddworld: Munch's Oddysee

Trzecia odsłona platformówkowej serii Oddworld, po raz pierwszy przenosząca gracza w trójwymiarowy świat. Tym razem znanemu z poprzednich części Abe’owi towarzyszy jeżdżący na wózku inwalidzkim Munch.

Przygodowe | TPP | science fiction | platformówki 3D | elementy logiczne | przygodowe gry akcji

Oddworld: Munch's Oddysee Premiera

6lis2001

XBOX

24wrz2003

GBA

20gru2010

PC

14maj2020

Switch

Gry podobne do Oddworld: Munch's Oddysee

Beyond Good & Evil

Psychonauts

Rayman 3: Hoodlum Havoc

Oddworld: Munch’s Oddysee wchodzi w skład serii Oddworld debiutującej za czasów panowania pierwszego PlayStation. O ile dwie początkowe części były dwuwymiarowymi platformówkami ze sporą ilością główkowania, tak omawiana pozycja przenosi nas do w pełni trójwymiarowego świata. Mimo to niezmiennie mamy do czynienia z niezwykle ciekawym i oryginalnym uniwersum zamieszkałym przez dziwacznych Mudokonów i Glukkonów.

Pierwsze skrzypce w opowiadanej historii oprócz znanego już Abe’a odgrywa niejaki Munch – ostatni przedstawiciel ginącego gatunku Gabbitów, próbujący walczyć o przetrwanie swojej rasy. Jego zadaniem jest odzyskanie jaj swoich „braci” i wysiedzenie ich, aby Gabbici mieli szansę przetrwać dłużej na tym świecie. Jego misja nie jest łatwa tym bardziej, że wszyscy na niego polują, a sam porusza się na wózku inwalidzkim. Pomaga mu jednak wspomniany Abe – znany z poprzednich odsłon przedstawiciel rasy Mudokonów.

Jak nietrudno się domyśleć, dwójka bohaterów jest w pełni grywalna i odpowiednia współpraca między nimi często bywa kluczowa w pokonywaniu poszczególnych etapów. Rozgrywka stanowi połączenie platformówki z przygodówką i elementami logicznymi. W związku z tym często musimy radzić sobie z różnego rodzaju zagadkami, których rozwiązanie zazwyczaj prowadzi do celu, jakim jest portal umożliwiający przeniesienie do następnego poziomu. W każdej chwili możemy przełączać się między dwiema postaciami, naprzemiennie wykorzystując ich odmienne umiejętności.

Gra pierwotnie została wydana na pierwszego Xboksa, a dopiero po kilku latach przeniesiono ją na inne platformy. Z tego względu grafika tej pozycji nie prezentuje się szczególnie olśniewająco, nie zmienia to jednak faktu, że wirtualny świat ma swój zapadający w pamięć klimat, zachęcający do powrotów w to miejsce.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 168 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Oddworld: Munch's Oddysee: 12+

Oddworld: Munch's Oddysee Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 3.8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
XBOX
GBA
PC
Switch