Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Niche - a genetics survival game (PC)

Niche - a genetics survival game PC

Niche - a genetics survival game jest grą turową, w której dbamy o przeżycie całego gatunku interesująco wyglądających stworków.

Strategiczne | turowe | roguelike | survival | indie | zwierzęta | prehistoria | elementy symulacyjne

PC Windows
Okładka Niche - a genetics survival game (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

21września2017

Niche - a genetics survival game to strategiczna gra turowa z elementami roguelike’a, w której dbamy o przetrwanie rasy wykreowanych przez siebie zwierząt. Tytuł jest debiutanckim projektem małego studia Stray Fawn, mającego siedzibę w Zurychu.

Fabuła

W krótkiej kampanii fabularnej połączonej z samouczkiem wcielamy się w Adama, potulnego stworka porwanego od swojej rodziny przez drapieżnego ptaka i przeniesionego na zupełnie obcą mu wyspę. Biedak musi nauczyć się samodzielnego życia w przyśpieszonym tempie, co i rusz zmagając się z niebezpiecznymi sytuacjami, złowieszczymi drapieżnikami, głodem i innymi trudami dzikiego życia. Gdy dorasta, zaczyna też zabiegać o względy niejakiej Ewy.

Mechanika

Niche - a genetics survival game jest produkcją opierającą się na znanych z lekcji biologii mechanikach selektywnego rozmnażania oraz odkryciach naukowców takich jak Grzegorz Mendel czy Charles Darwin. W trakcie pojedynczej sesji gracz dostaje pod opiekę niewielką grupkę unikalnych stworków. Jego zadaniem jest jak najdłuższe utrzymanie ich przy życiu w wygenerowanym losowo środowisku. W każdej turze jego podopieczni mogą wykonywać określone akcje, np. zbierać pożywienie, badać okoliczne tereny czy walczyć z innymi stworzeniami. Cała zabawa zaczyna się jednak w fazie rozmnażania, gdzie użytkownik może dobierać stworki w pary, tworząc coraz doskonalsze zwierzęta w kolejnych pokoleniach.

Każdy osobnik wyposażony jest bowiem w pulę genów dominujących i recesywnych, reprezentujących pomocne lub niekorzystne cechy gatunkowe. Jeśli nasze drapieżniki nie radzą sobie ze zbyt dużymi ofiarami, to może warto rozmnożyć się z samcem wyposażonym przez naturę w zatrute kły? Z drugiej strony lepiej nie przekazywać dalej niskiej krzepliwości krwi, znacząco utrudniającej leczenie ran po większej potyczce. Ciekawym dodatkiem podpatrzonym w naturze są też mutacje, czyli nieprzewidziane zmiany w materiale genetycznym potomka. To właśnie one powodują duże skoki jakościowe i pomagają w szybszej ewolucji całego gatunku.

Kwestie techniczne

Tytuł prezentuje dość prostą szatę graficzną, której nie brakuje jednak stylu. Oszczędne użycie wielokątów i kontrastujące, ciepłe kolory przywodzą na myśl przyjazną dzieciom animowaną bajkę. Zdecydowanie wyróżnia się system pozwalający dobierać części ciała stworków, dzięki któremu każdy gatunek wygląda inaczej, lecz jednocześnie zachowuje pewien poziom realizmu. Ścieżka dźwiękowa uderza zaś w plemienne rytmy i proste instrumenty, które dobrze komponują się z naturalistyczną tematyką gry.

Pozostałe informacje

Prototyp tytułu powstał jako praca dyplomowa Philomeny Schwab – jednej z założycielek studia Stray Fawn. Projektantka początkowo chciała studiować biologię, lecz ostatecznie postanowiła rozwijać swój warsztat twórcy gier, łącząc obydwie te pasje w swoim pierwszym projekcie. Gra jest też owocem udanej kampanii w serwisie Kickstarter.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Niche - a genetics survival game

Wymagania wiekowe Niche - a genetics survival game

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Niche - a genetics survival game

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Dual Core 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki GeForce 8800 GT/ Radeon 4670, 1 GB HDD, Windows Vista/7/8/10