Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweNDS
Okładka New Super Mario Bros. (NDS)

New Super Mario Bros. NDS

New Super Mario Bros. dla kieszonkowej konsoli Nintendo DS, to odświeżona wersja klasycznej pozycji z 1985 roku. Producenci powracają do korzeni, oferując nam dwuwymiarową platformówkę, zawierającą grafikę 3D opartą na wielokątach.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | Mario | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo DS
Okładka New Super Mario Bros. (NDS)

producent: Nintendo

wydawca: Nintendo

wydawca PL: Lukas Toys

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji NDS:

15maja2006

30lipca2006

pudełko PL

New Super Mario Bros. dla kieszonkowej konsoli Nintendo DS, to odświeżona wersja klasycznej pozycji z 1985 roku. Producenci powracają do korzeni, oferując nam dwuwymiarową platformówkę, zawierającą grafikę 3D opartą na wielokątach. Podstawowe założenia nowego produktu wiernie oddają to, z czym mieliśmy do czynienia w pierwowzorze. Biegniemy w kierunku prawej strony ekranu i nieustannie spadamy z impetem na stada grzybiastych Goombas czy żółwiowatych Koopas. Spotykamy również Lakitu, którzy cały czas starają się nam utrudnić życie z pokładu swych chmur oraz wielu innych znanych i lubianych bohaterów.

Mario w New Super Mario Bros. jest niebywale zręczny i potrafi wykonać więcej ruchów, niż w jakimkolwiek z poprzednich swoich wcieleń w platformówkach 2D. Oprócz klasycznych skoków, potrafi wykonać różnorodne triki, które przeniesiono z gier trójwymiarowych: salta do tyłu, odbicia od ścian oraz znak firmowy Mario - zgniatanie przeciwników oraz elementów otoczenia tylną częścią ciała. Nasz bohater jest też bardziej „plastyczny”. Przy pomocy specjalnych napompowanych grzybów, może powiększyć się do gigantycznych rozmiarów i w ten sposób walczyć z głównymi bossami.

Akcja gry prezentowana jest na górnym ekranie NDS, natomiast na dolnym umieszczono swoisty magazyn power-upów. Można w nim przetrzymywać maksymalnie trzy przedmioty i uaktywniać je poprzez dotknięcie panelu. Efektownym trikiem jest okresowa zmiana przeznaczenia dolnego ekranu i umieszczenie tam akcji, w sytuacji gdy Mario przenosi się za pomocą rury kanalizacyjnej pod ziemię.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 536 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.6 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI New Super Mario Bros.

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
New Super Mario Bros. - recenzja gry
New Super Mario Bros. - recenzja gry

Recenzja 6 września 2006, 12:56

Na drodze Maria staną przezabawne stworki. Goombasy to ruchome grzybki, natomiast Koopasy to niewielkie żółwiki z czerwoną lub zieloną skorupą. Powyżsi rywale na pewno znani są każdemu użytkownikowi peceta bądź C64, który miał styczność z grami z magicznym „Mario” w tytule. Uratowanie królewny będą starali się nam uniemożliwić także latające Lakitu. Napotkani przeciwnicy co prawda zbyt inteligentni nie są, ale niektórzy z nich potrafią naprawdę zajść za skórę. Mowa tu przebiegłych ślizgaczach wodnych, rozmaitych skorupiakach czy ogromnych stworzeniach przypominających ryby. Mnogość wrogich istot może robić wrażenie. Kiedy już uporamy się z mniej rozgarniętymi stworzeniami, przyjdzie nam zmagać się z bossami. Ci zaś zamieszkują ponure wieże umiejscowione zazwyczaj na końcu etapu. Nim się dostaniemy na jej szczyt, stracimy sporo nerwów ze względu na brak checkpointa, lecz o tym już napomknąłem kilka słów. Bossowie w przeciwieństwie do tych z innych gier, wytrzymali nie są. Jednakże na każdego musimy znaleźć sposób. Co ciekawe, najczęściej będziemy walczyli z... Bowserem Juniorem, czyli z paskudnym kolesiem, który przywłaszczył sobie naszą ukochaną!