Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS2X360PS3
Okładka NASCAR 09 (X360)
OkładkaNASCAR 09 (X360)

NASCAR 09

Kolejna odsłona popularnej serii ścigałek. Uczestniczymy w wyścigach z cyklu NASCAR. Główna atrakcja edycji 09 to zawarcie w grze postaci Jeffa Gordona, który pełni rolę mentora.

Wyścigi | samochodowe | NASCAR

Kolekcja gier
Obserwuj grę

NASCAR 09 Premiera

10cze2008

PS2 PS3 X360

NASCAR 09 to kolejna odsłona popularnej serii gier wyścigowych. Produkt ten podejmuje tematykę zawodów z cyklu NASCAR (The National Association for Stock Car Auto Racing). Wyścigi te największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, wyróżniając się między innymi tym, iż zawodnicy ścigają się w głównej mierze na torach o strukturze owalnej. Za przygotowanie edycji 2009 odpowiedzialny jest jeden z oddziałów EA Sports, a mianowicie zlokalizowane na Florydzie studio developerskie EA Tiburon.

Jedna z najciekawszych cech opisywanej odsłony serii dotyczy zawarcia w grze interaktywnej postaci Jeffa Gordona, czyli jednego z największych mistrzów tego sportu. Zawodnik ten pełni rolę mentora, towarzysząc graczowi w kolejnych krokach jego kariery. Gordon zajmuje się przede wszystkim udzielaniem cennych wskazówek, podpowiadając nad jakimi elementami jazdy wypadałoby szerzej popracować, jak również zachęca do odbywania sesji treningowych w celu dogłębniejszego zapoznania się z danym pojazdem lub torem. Wszystkie reakcje mistrza generowane są na podstawie bieżących osiągnięć gracza.

Kolejna ważna innowacja dotyczy zawarcia zaawansowanego systemu reputacji. Moduł ten uwidacznia się podczas rozgrywania trybu kariery. Zabawę rozpoczyna się w mniej prestiżowych ligach, takich jak NASCAR Nationwide Series czy NASCAR Craftsman Truck Series. Punkty reputacji przydzielane są w miarę postępów w rozgrywce. Konkretnie otrzymuje się je między innymi za bezwypadkową jazdę czy plasowanie się w ścisłej czołówce. W miarę zdobywania reputacji otrzymuje się przede wszystkim nowe oferty pracy oraz kontrakty od zainteresowanych współpracą sponsorów. Docelowo zaś uzyskanie wystarczającej reputacji pozwala na awansowanie do najbardziej cenionych lig NASCAR w celu ścigania się z mistrzami tego sportu.

Na mocy zakupionej od organizatora zawodów z cyklu NASCAR licencji w grze oprócz Jeffa Gordona pojawiają się także inni zawodnicy z sezonu 2008. Są to między innymi Juan Pablo Montyoya czy Tony Stewart. Zawodników tych spotyka się nie tylko podczas rozgrywania sezonu, ale również w momencie przystępowania do powiązanych z nimi dodatkowych wyzwań. Z myślą o początkujących fanach wyścigów tym razem zadbano o wiele ułatwień, obejmujących przede wszystkim ignorowanie przez grę mniejszych kolizji. Gracz może także zmniejszyć poziom umiejętności komputerowych przeciwników, zwiększając tym samym szanse ich wyprzedzenia.

Oprócz trybów dla pojedynczego gracza (kariera, sezon, pojedynczy wyścig itp.) NASCAR 09 ma także do zaoferowania rozbudowany multiplayer, w którym w zawodach bierze udział maksymalnie dwanaście osób. Co ciekawe, kariera aktywna jest również w przypadku zmagań sieciowych. Możliwe staje się więc zdobywanie kolejnych punktów reputacji. Oprawa wizualna edycji 2009 doczekała się pewnych usprawnień, dotyczących głównie wyglądu pojazdów. Dopracowano także odgłosy silników poszczególnych maszyn. Wyścigi komentowane są przez zatrudnionych na potrzeby gry profesjonalistów.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-12  

Ocena użytkowników: 7 / 10 na podstawie 133 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI NASCAR 09

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

NASCAR 09 Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8MB
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PS2
PS3
X360