Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONEPS4Switch
Okładka Masquerada: Songs and Shadows (PC)
OkładkaMasquerada: Songs and Shadows (PC)

Masquerada: Songs and Shadows

Gra RPG, w której trafiamy do fantastycznego miasta Ombre, czyli jedynego miejsca na świecie, gdzie istnieje magia. Głównym bohaterem Masquerada: Songs and Shadows jest natomiast inspektor Cicero Gavar, mający za zadanie odnaleźć porwanego dyplomatę.

RPG | fantasy | widok izometryczny | taktyczne | indie | klasyczne RPG

Masquerada: Songs and Shadows Premiera

30wrz2016

PC

8sie2017

PS4 XONE

9maj2019

Switch

Gry podobne do Masquerada: Songs and Shadows

Tactics Ogre: Reborn

Pillars of Eternity

Tyranny

Masquerada: Songs and Shadows jest grą RPG, za której opracowaniem stoi niezależny zespół Witching Hour Studios z Singapuru, wcześniej znany przede wszystkim z produkcji przeznaczonych na urządzenia mobilne. Tytuł czerpie inspiracje z tuzów gatunku, na czele z klasykami pokroju serii Baldur's Gate oraz Dragon Age.

Fabuła

Masquerada: Songs and Shadows zabiera nas w podróż do fantastycznego świata, a dokładnie – inspirowanego renesansowymi metropoliami miasta Ombre. Choć mowa o jedynym miejscu, w którym istnieje magia, jego mieszkańcy mają do niej ograniczony dostęp. Do rzucania zaklęć potrzeba bowiem masek zwanych Mascherines, a prawa do nich rości sobie gildia znana jako tytułowa Masquerada. Przeciwko jej monopolowi z czasem zaczęli występować Contadani, czyli buntownicy z niższych warstw społecznych. Konflikt przerodził się w krwawą wojnę domową, podczas której rebeliantom w końcu udało się wykraść upragnione maski.

Głównym bohaterem gry jest natomiast Cicero Gavar, który pięć lat wcześniej został wygnany z Ombre za zbrodnię przeciwko państwu. Protagonista zostaje jednak wezwany do miasta, by odnaleźć porwanego dyplomatę – Razitofa Azrusa. W ten sposób rozpoczyna się przygoda, podczas której w śledztwo włączają się członkowie Masquerady, a nasz podopieczny trafia na ślad politycznej intrygi znacznie większego kalibru.

Mechanika

W grze Masquerada: Songs and Shadows akcję ukazano w widoku izometrycznym. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad drużyną bohaterów, którą prowadzimy przez różnorodne lokacje, wykonując zadania zlecane przez postacie neutralne oraz walcząc z napotkanymi przeciwnikami. Podczas starć robimy użytek zarówno z rozmaitych umiejętności, jak i z zaklęć opartych na żywiołach. Potyczki toczą się w czasie rzeczywistym, a kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej taktyki, w czym pomocna jest aktywna pauza. W miarę postępów rośnie potencjał bojowy bohaterów, którzy zdobywają nowe maski oraz poznają coraz potężniejsze zdolności.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną gry Masquerada: Songs and Shadows jest unikalna stylistyka oprawy graficznej, łącząca wpływy rodem z renesansowej Wenecji (z którą skojarzenia może budzić zarówno wygląd miasta Ombre, jak i maski wyjęte wprost z odbywających się tam karnawałów) z elementami zaczerpniętymi z japońskich oraz francuskich komiksów.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9,3 / 10 na podstawie 174 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Masquerada: Songs and Shadows

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Masquerada: Songs and Shadows Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.4 GHz
  • 4 GB
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 16 GB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
XONE
Switch