Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Lords of the Realm (PC)

Lords of the Realm PC

Lords of the Realm to gra strategiczna osadzona w realiach średniowiecznej Anglii, która łączy rozbudowane wątki gospodarcze z militarnymi. Gracz wcieli się w rolę jednego z sześciu władców, mających aspiracje do korony.

Strategiczne | turowe

PC Windows
Okładka Lords of the Realm (PC)

producent: Impressions Games

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30kwietnia1994

10maja2001

pudełko PL

Lords of the Realm to gra strategiczna osadzona w realiach średniowiecznej Anglii, która łączy rozbudowane wątki gospodarcze z militarnymi. Gracz wcieli się w rolę jednego z sześciu władców, mających aspiracje do korony. Zdobyć ją można oczywiście tylko w jeden sposób – poprzez całkowitą dominację.

Każdy z pretendentów do tronu obejmuje w posiadanie jedno z kilkunastu terytoriów. Gra podzielona jest na tury (wyznaczające kolejne pory roku), podczas których wszyscy władcy podejmują określone działania. Najważniejsze z nich to oczywiście prace polowe, mające na celu zwiększenie ilości pożywienia, pozyskiwanie surowców mineralnych oraz budowa twierdzy, która będzie stanowić centrum dowodzenia i jednocześnie skuteczną zaporę przed wojskami przeciwnika. W późniejszej fazie, gracz będzie musiał także rozbudować swoją armię i rozpocząć ekspansję, mającą na celu pozyskanie nowych terytoriów oraz wyeliminowanie oponentów.

W Lords of the Realm o sukcesie decyduje stan konta, dlatego też to właśnie zarabianiu pieniędzy trzeba poświęcić najwięcej wysiłku. Bez złota nie wynajmiemy najemników, ani nie rozbudujemy armii, nie będzie nas też stać na pozyskanie brakujących surowców. Jak to w średniowiecznej Anglii bywa, jedynym stałym elementem przychodu są podatki, płacone przez Twoich poddanych. Nie należy jednak specjalnie przesadzać z ich wysokością, gdyż może to doprowadzić do niepokojów społecznych i w rezultacie utraty panowania. Drugim ważnym źródłem pieniędzy jest handel. Możliwy jest on jednak tylko w momencie, gdy kupcy odwiedzą nasze terytorium. Generalnie, to właśnie sprawna ekonomia ma największy wpływ na zwycięstwo w grze. Z dużą ilością pieniędzy będziesz w stanie wystawić pokaźną armię a ta z pewnością odwdzięczy się, podbijając ku Twojej chwale kolejne tereny.

Równie solidnie co wątek gospodarczy, w Lords of the Realm została potraktowana walka (przynajmniej w kwestii dowodzenia oddziałami, bo o inteligencji przeciwnika wiele dobrego powiedzieć nie można). Boje możemy toczyć zarówno w otwartym polu, jak i pod murami zamku wroga. Gracz decyduje o ustawieniu swojej armii w szyku, użyciu rycerzy łuczników, katapult, drabin czy taranów. Wymagających taktyków z pewnością ucieszy fakt, że w Lords of the Realms istnieje opcja przeciągnięcia niedobitków przeciwnika na swoją stronę oraz blokady zamków, dzięki którym można poczekać, aż obrońcy zaczną cierpieć z głodu. Gra zawiera również opcje dyplomatyczne, pośród których istnieje wariant sojuszu, pogróżek lub klasycznych pochlebstw.

Lords of the Realm to ciekawy produkt, wymagający podejmowania działań na wielu różnych płaszczyznach, czym zapewne zaskarbi sobie serca wszystkich strategów. Dużym plusem gry są wspomniane wyżej rozbudowane wątki ekonomiczne, minimalna ale jednak istniejąca dyplomacja oraz możliwość gry nawet sześciu osób naraz. Do wad należałoby zaliczyć niską inteligencję komputerowego przeciwnika, zwłaszcza w kwestii prowadzenia wojska podczas bitwy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 6  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 247 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Lords of the Realm

12+