Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Legends of Aria (PC)
OkładkaLegends of Aria (PC)

Legends of Aria PC

Shards Online

Legends of Aria jest grą typu MMORPG w modelu free-to-play, stworzoną przez Citadel Studios. Unikatową cechą produkcji jest oddanie w ręce graczy decyzji dotyczących warunków panujących na konkretnym serwerze.

RPG | fantasy | zagraj za darmo | PvP | PvE | MMORPG | widok izometryczny | crowdfunding | indie | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Legends of Aria Premiera PC

wczesny dostęp

4grudnia2018

8lipca2020

Steam

8lipca2020

producent: Citadel Studios wydawca: Citadel Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Shards Online na PC to debiutanckie dzieło deweloperów zjednoczonych pod banderą Citadel Studios. Warto odnotować, że w skład ekipy wchodzą między innymi ludzie odpowiedzialni za grę Ultima Online. Mamy do czynienia z grą typu MMORPG o bardzo otwartej strukturze – w trakcie rozgrywki odwiedzamy liczne "światy", zróżnicowane nie tylko pod względem wyglądu, lecz także uwarunkowań historycznych.

Fabuła

Piękno planety Aria, cieszącej oczy zielenią lasów i błękitem oceanów, której mieszkańcy cieszyli się życiem w spokoju i dostatku, należy już do przeszłości. W wyniku zderzenia z potężną kometą (wydarzenie to zostało nazwane „Wielkim Upadkiem”), glob został niemal całkowicie zdewastowany. Kataklizm doprowadził jednak do uwolnienia magii i nią od tamtej pory parają się ci szczęśliwcy, którym udało się przetrwać.

W przestrzeni kosmicznej lewitują bowiem fragmenty dawnego świata, zapewniające schronienie ocalałym i przechowujące ułamek jego splendoru. Jednym z nich jest Celador – kraina przypominającą o dawnej chwale Arii oraz miejsce kultu Tethys, Bogini Wody. Świat ten boryka się z plagą nieumarłych, nękającą jego mieszkańców. Koloseum z kolei, siedziba Boga Ziemi, jest celem turystów łaknących hedonistycznych uciech i walk na arenie. W trakcie rozgrywki odwiedzamy również Wieżę Babel – monument postawiony na cześć Zefira, Boga Powietrza, przyjmującego ofiary z ludzi, jacy odważą się przekroczyć jego progi, a także Azyl – odłamek zamieszkały przez największe koszmary i najstarszych, dotkniętych szaleństwem bogów.

W Shards Online na PC wcielamy się w rolę mieszkańca jednego z takich fragmentów – przed rozpoczęciem zabawy musimy jednak zdecydować o jego płci i wyglądzie. Sława, jaką cieszy się protagonista, jego specjalizacje i to, jakich zadań się podejmuje, wynika już bezpośrednio z podejmowanych przez nas działań. Sama fabuła opowiadana jest natomiast w formie przekazów ustnych (istnieje możliwość rozmowy z napotkanymi postaciami niezależnymi), a także fragmentów dokumentów i książek.

Mechanika

Shards Online na PC jest reprezentantem gatunku MMORPG. Gracze, bawiąc się w pojedynkę lub działając w większej drużynie, eksplorują oddane do ich dyspozycji odłamki Arii, wykonując po drodze liczne zadania główne oraz misje poboczne, rozwijając przy tym prowadzoną postać. W świecie gry funkcjonują zróżnicowane, często zwaśnione frakcje – przystąpienie do konkretnej grupy owocuje uzyskaniem dostępu do unikalnych misji. W zależności od wybranej przez nas specjalizacji bohatera, możemy prowadzić do boju zarówno osiłka posługującego się bronią białą, jak i korzystającego z zaklęć ofensywnych maga bojowego. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skoncentrować się na leczeniu pozostałych członków drużyny. Trzon rozgrywki stanowi bowiem walka – na naszej drodze stają nie tylko inni gracze, lecz także przeciwnicy sterowani przez SI. Mowa o rozmaitych, klasycznych dla nurtu fantasy potworach pokroju przerośniętych insektów, nieumarłych czy demonów. Często mierzymy się również z bossami, których pokonanie wymaga opracowania odrębnej strategii. Rozgrywkę obserwujemy w rzucie izometrycznym, dzięki czemu możliwy jest dokładny ogląd przebiegu bitwy i dobranie odpowiedniej taktyki.

W miarę postępów w grze postać zdobywa punkty doświadczenia, które pozwalają na poprawienie statystyk oraz naukę nowych zaklęć i zdolności, jakie następnie można wykorzystać w starciach. Shards Online na PC zrywa z konwencją ustaloną przez większość innych reprezentantów gatunku – rozwój postaci odbywa się bezklasowo, więc z biegiem czasu szkoli się jedynie umiejętności. Warto wziąć pod uwagę, że istnieje limit zdolności, jakimi może się posługiwać nasza postać, zatem jeśli chcemy zmienić jej specjalizację, musimy „zdezaktywować” te najmniej potrzebne. Ponadto, wpływ na potęgę naszego herosa ma także wykorzystywany przez niego ekwipunek – nowe elementy ubioru i uzbrojenie znajdujemy między innymi przy ciałach poległych wrogów, zaś pozostałe przedmioty i mikstury można tworzyć i modyfikować przy użyciu rozbudowanego systemu craftingu, opartego o pozyskiwane materiały.

Każdy może także wybudować własny dom (własnoręcznie pozyskując w tym celu niezbędne materiały), stanowiący jego bazę wypadową. Ponadto, śmiałkowie mogą jednoczyć się w gildiach, a także prowadzić wojny z innymi tego typu ugrupowaniami.

Cechą wyróżniają Shards Online na tle konkurencji jest to, że garcze mogą sami stawiać serwery gry, moderować nimi, a także ustalać wszelkie rządzące nimi zasady. Gospodarz ma więc możliwość zdecydowania nie tylko o rozwoju bohaterów sterowanych przez graczy, znajdowanych przez nich przedmiotach czy przebiegu starć, lecz również o zachowaniach potworów sterowanych przez SI. Udostępnione narzędzia pozwalają również na zmianę topografii terenu oraz zalessianie i pokrywanie ich wybraną zabudową. Oczywiście twórcy udostępniają też swoje, standardowe serwery gry, w kilku różnych wariantach, np.: zbalansowane, PvP, z permanentną smiercią itp.

Tryby gry

W Shards Online na PC gracze mają możliwość zabawy zarówno w trybie PvE, jak i PvP. Ten drugi dostępny jest w każdym zakątku poszatkowanego świata, za wyjątkiem znajdujących się pod nadzorem straży stref, gdzie walka jest zabroniona. Rezultaty śmierci naszej postaci zależą natomiast od zasad, jakimi rządzi się dany serwer – możliwa jest nawet utrata całego zebranego przez nas ekwipunku.

Kwestie techniczne

Środowisko, a także modele postaci są w pełni trójwymiarowe, natomiast rozgrywkę obserwujemy w rzucie izometrycznym. Shards Online na PC charakteryzuje się kolorową oprawą graficzną, co uwidacznia się w efektach towarzyszących na przykład używaniu zaklęć. Na potrzeby gry skomponowano oryginalną muzykę, nawiązującą do klasycznych motywów fantasy. Produkcja działa w oparciu o sieć serwerów – pomimo że gracze mogą tworzyć własne, działający w siedzibie studia „serwer klastrowy” nieustannie czuwa nad całą strukturą.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 6.8 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Legends of Aria: 12+

Legends of Aria Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 560 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 560 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7 64-bit