Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Kingdom Wars 2: Battles (PC)

Kingdom Wars 2: Battles PC

Osadzona w realiach fantasy strategia czasu rzeczywistego, będąca kolejną odsłoną serii zapoczątkowanej w 2011 roku przez grę MMORTS Dawn of Fantasy (przemianowaną następnie na darmowe Kingdom Wars).

Strategiczne | fantasy | RTS | zombie | indie | crafting

PC Windows
Okładka Kingdom Wars 2: Battles (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4marca2016

4marca2016

Steam

Kingdom Wars 2: Battles to osadzona w realiach fantasy strategia czasu rzeczywistego na PC, będąca kolejną odsłoną serii zapoczątkowanej w 2011 roku przez grę MMORTS Dawn of Fantasy. W przeciwieństwie do swej bezpośredniej poprzedniczki Kingdom Wars, wydanej trzy lata wcześniej w modelu free-to-play, Kingdom Wars 2 jest pełnopłatną aplikacją komercyjną. Za jej powstanie odpowiadają ponownie twórcy cyklu z niezależnego kandyjskiego Reverie World Studios.

Fabuła

Fabuła Kingdom Wars 2: Battles przenosi nas do pogrążonej w wojnie fantastycznej krainy, w której zajadły bój toczą ze sobą trzy rasy: ludzi, elfów oraz orków. Pochłaniający tysiące istnień konflikt postanawia wykorzystać dla swych celów zupełnie nowa, czwarta siła - nieumarli. Zastępy żywych trupów rozpoczynają triumfalny pochód przez kolejne rejony krainy, pochłaniając wszystko na swojej drodze, a każdy zabity przez nich wojownik wkrótce sam – jako nieumarły – dołącza do ich szeregów. W obliczu niebezpieczeństwa, przedstawiciele zwaśnionych ras muszą połączyć siły, aby stawić czoła nowemu, śmiertelnemu zagrożeniu.

Kampania fabularna w Kingdom Wars 2 podzielona została na pięć epizodów, wraz z którymi stopniowo poznajemy wszystkie tajniki rozgrywki i odkrywamy nowe rasy oraz lokacje. To jednak nie wszystko, gdyż prócz zawartości dostępnej w dniu premiery, dodatkowe epizody kampanii udostępniane są przez twórców w formie dodatków DLC.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w Kingdom Wars 2: Battles łączy elementy klasycznych strategii RTS z szeregiem nowoczesnych i nietypowych dla gatunku rozwiązań, takich jak elementy gier karcianych, aspekty survivalowe czy rozbudowany system rzemiosła. Podczas rozgrywki przejmujemy kontrolę nad jedną z trzech ras, z których każda odznacza się odmiennym stylem walki, jednostkami, budowlami oraz systemem ekonomicznym. Każda posiada także indywidualne drzewko rozwoju oraz szereg unikalnych elementów, możliwych do wytworzenia za pomocą craftingu.

Rozgrywka toczy się niejako na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich stanowi typowy dla gatunku aspekt ekonomiczny, w którym zbieramy surowce (żywność, drewno, kamień oraz złoto), rozbudowujemy bazę, a następnie szkolimy i wysyłamy do walki żołnierzy. Drugi element stanowi walka, która mimo że rozgrywa się w czasie rzeczywistym – odznacza się sporą głebią taktyczną i kładzie szczególny nacisk na fortyfikacje oraz oblężenia (wyraźna inspiracja serią Stronghold). Mury obronne naszej twierdzy wyposażyć możemy w całą masę przydatnych ulepszeń, takich jak wieże, osłony dla łuczników, kotły z wrzącym olejem, trebusze czy spadające kamienie. Z drugiej strony, podczas ataku na twierdzę przeciwnika skorzystać możemy ze sporego arsenału taranów, katapult, balist, drabin czy mobilnych tarcz dla piechoty. Nie bez znaczenia pozostaje tu system rzemiosła, pozwalający własnoręcznie wytworzyć ponad 200 przedmiotów oraz stały rozwój technologii, wraz z którym sukcesywnie zyskujemy dostęp do coraz lepszych machin bojowych i jednostek (np. krasnoludy, magowie czy smoki). Aspekt taktyczny uzupełnia możliwość wytworzenia i wykorzystania podczas bitwy maksymalnie czterech kart specjalnych, zapewniających rozmaite bonusy podczas bitwy.

Tryby gry

W przeciwieństwie do ukierunkowanych na rozgrywkę wieloosobową poprzednich odsłon serii, Kingdom Wars 2: Battles kładzie spory nacisk na kampanię dla jednego gracza. Ponadto bawić możemy się również w klasycznym trybie potyczki (skirmish) oraz survival, w którym naszym celem jest przetrwanie kolejnych fal nieumarłych. Gra nie zrywa jednak z dziedzictwem swoich poprzedniczek, oferując cały szereg zróżnicowanych wariantów rozgrywki multiplayer. W zależności od preferencji, rywalizować możemy w trybie 1 na 1, 2 na 2 lub „każdy na każdego”. Nie zapomniano także o rozbudowanych opcjach społecznościowych, takich jak czat, lista przyjaciół, ranking graczy czy możliwość tworzenia gildii. Dodatkowo odnosząc zwycięstwa w trybie wieloosobowym zdobywamy przedmioty, pełniące rolę wewnętrznej waluty, za którą następnie wykupujemy rozmaite ulepszenia, nowe budynki, jednostki czy karty.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, wydana na PC gra Kingdom Wars 2: Battles utrzymana została w charakterystycznym dla serii stylu, w którym dominuje intensywna kolorystyka. Od strony wizualnej gra odstaje jednak nieco od większości współczesnych produkcji, oferując dość kanciaste modele oraz stosunkowo ubogą animację jednostek. Na wyróżnienie zasługuje za to przyjemna ścieżka dźwiękowa w średniowiecznym klimacie oraz w pełni udźwiękowione kwestie jednostek i narratora.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Gry podobne do Kingdom Wars 2: Battles

Wymagania wiekowe Kingdom Wars 2: Battles

16+

Wymagania sprzętowe Kingdom Wars 2: Battles

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Quad Core 2.4 GHz, 5 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti/Radeon HD 6790, 7 GB HDD, Windows 7
Minimalne: Intel Dual Core 2.4 GHz, 3 GB RAM, 1 GB karta grafiki GeForce GT 530/Radeon HD 6750, 5 GB HDD, Windows Vista