Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Forts (PC)
OkładkaForts (PC)

Forts PC

Gra strategiczna czasu rzeczywistego, za której opracowaniem stoi niezależne australijskie studio EarthWork Games. Gracze trafiają w sam środek wojny między trzema stronnictwami o dostęp do ograniczonych zasobów ropy.

Strategiczne | RTS | 2D | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Forts Premiera PC

19kwietnia2017

Steam

19kwietnia2017

producent: EarthWork Games wydawca: EarthWork Games Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Forts jest grą strategiczną czasu rzeczywistego, za której opracowaniem stoi niezależne australijskie studio EarthWork Games. Produkcja powstała z myślą o platformie PC.

Fabuła

Z uwagi na fakt, że w Forts warstwa fabularna schodzi na dalszy plan, historia opowiedziana przez deweloperów nie należy do szczególnie skomplikowanych. Tytuł przenosi nas w przyszłość, kiedy to zasoby ropy są bliskie wyczerpania. Świat ogarnęła wojna, w której rolę pierwszoplanową odgrywają trzy główne stronnictwa – Imperium orła, Armia smoka oraz Przymierze żelaznego niedźdwiedzia. W trakcie zabawy opowiadamy się po jednej ze stron konfliktu, którą prowadzimy do zwycięstwa nad pozostałymi, a co za tym idzie – do dominacji nad całym globem.

Mechanika

Założenia stojące za Forts nieco odbiegają od tego, do czego przyzwyczaiły graczy inne RTS-y. W trakcie zabawy akcję obserwujemy z boku, a nasze zadanie polega na konstruowaniu od podstaw tytułowych fortów i ich obronie oraz na niszczeniu fortec należących do nieprzyjaciół. Warto odnotować, że owe twierdze wznosimy na źródłach surowców niezbędnych do realizacji misji – z tego też względu niekiedy przychodzi nam je stawiać w dość fantazyjnych miejscach: pod półką skalną, tuż nad przepaścią albo w wąskim przesmyku pomiędzy skałami. Sprawę komplikuje fakt, że dotyczy to również budowli adwersarzy – specyfika mapy wymaga więc niekiedy opracowania nietypowej taktyki.

Wyżej wspomniane surowce wykorzystujemy do rozwoju drzewa technologicznego, co pozwala nam na opracowywanie coraz bardziej niszczycielskiego arsenału – oprócz piechoty walczącej u naszego boku, o bezpieczeństwo fortecy mogą zadbać na przykład działa laserowe lub wyrzutnie rakiet. Z pomocą przychodzą także dowódcy wyposażeni w indywidualne zdolności pasywne, zwiększające nasz potencjał bojowy, oraz potężną umiejętność specjalną.

Tryby gry

Forts oferuje kampanię dla pojedynczego gracza, składającą się z dwudziestu ośmiu misji. Oprócz niej na sprawdzenie czeka tryb potyczki, gdzie możemy zmierzyć się zarówno ze sztuczną inteligencją, jak i z maksymalnie siedmioma graczami w ramach internetowego multiplayera obejmującego między innymi tryb współpracy oraz deathmatch drużynowy. Dopełnieniem tego wszystkiego jest specjalny edytor pozwalający na tworzenie własnych map; tytuł wspiera również mody opracowywane przez graczy.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Forts na platformie PC prezentuje wysoką jakość. Autorzy zdecydowali się na utrzymanie jej w kreskówkowej stylistyce i bogatej kolorystyce. Na uwagę zasługuje zaawansowany silnik fizyczny, który dba o to, by fortece rozpadały się w możliwie najbardziej realistyczny i cieszący oko sposób.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Forts: Odpowiednia dla każdego wieku.