Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Europa Universalis Crown of the North (PC)

Korona Północy PC

Europa Universalis Crown of the North

Poboczna odsłona cyklu pełnych rozmachu gier strategicznych firmy Paradox, bazująca na silniku Europa Universalis II. W odróżnieniu od niezwykle rozbudowanej poprzedniczki, odtwarzającej losy 180 realnie istniejących państw na przestrzeni 400 lat historii, Korona Północy (ang.

Strategiczne | RTS

PC Windows
Okładka Europa Universalis Crown of the North (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22lipca2003

4lutego2005

pudełko PL

Europa Universalis Crown of the North to kolejna strategia czasu rzeczywistego z popularnej, stworzonej przez zespół Paradox Entertainment serii gier Europa Universalis. Tym razem akcja gry osadzona została w latach 1275-1340, w czasach, gdy Europą władały arystokracja i kościół, a w Szwecji wybuchła wojna domowa. Obejmując kontrolę nad Norwegią, Szwecją lub Danią gracz otrzymuje możliwość zmiany wedle własnego uznania, losów narodów zamieszkujących północne tereny starego kontynentu.

  • Trzy nacje (Szwecja, Dania, Norwegia) oraz sześć różnych frakcji do wyboru.
  • Trzy nowe kampanie osadzone w świecie Europa Universalis II oraz alternatywna kampania umiejscowiona w niepodległej Europie i Winlandii (Ameryka Północna odkryta przez Wikingów).
  • Zaawansowane i udoskonalone zależności polityczne, ekonomiczne, militarne i handlowe – jedynie osoba potrafiąca sprawnie zarządzać wszystkimi tymi elementami będzie w stanie wykazać się w roli przywódcy państwa i doprowadzić do dominacji swego narodu nad innymi.
  • Opcje gry multiplayer pozwalające na wspólną zabawę z przyjaciółmi.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena gry 7.7 / 10 na podstawie 183 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Europa Universalis Crown of the North

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Korona Północy

PC Windows

Rekomendowane: Pentium II 450MHz, 64MB RAM, karta grafiki 2 MB

Trwają zapisy na beta-testy gry Europa Universalis: Rome
Trwają zapisy na beta-testy gry Europa Universalis: Rome

wiadomość26 października 2007

O tym, że skandynawskie studio Paradox Interactive pracuje nad kolejną odsłoną strategii turowej Europa Universalis, wiemy oficjalnie od początku października. Osoby, które w ciągu ostatnich tygodni zainteresowały się nowym przedsięwzięciem szwedzkich programistów, ucieszy z pewnością fakt, że już wkrótce Rome doczeka się zamkniętych beta-testów.

Europa Universalis pod skrzydłami Paradox Interactive

wiadomość14 lipca 2005

Przedstawiciele szwedzkiej firmy Paradox Interactive poinformowali nie bez dumy, iż stali się wyłącznymi posiadaczami praw intelektualnych do serii Europa Universalis. Po kilku latach korzystania z licencji, gry z tej serii w całości przechodzą pod opiekę Szwedów, którzy nie osiadają na laurach i zapowiadają kolejne niespodzianki dla fanów swoich produkcji.

Twórcy serii Europa Universalis zajmą się produkcją strategii opartych na legendarnych grach planszowych
Twórcy serii Europa Universalis zajmą się produkcją strategii opartych na legendarnych grach planszowych

wiadomość5 sierpnia 2004

Studio developerskie Paradox Entertainment, mające na swym sumieniu popełnienie gier z serii Europa Universalis, uzyskało prawa do dwóch starych, popularnych marek: Diplomacy oraz Squad Leader. Dla gracza oznacza to pojawienie się w najbliższym czasie dwóch (co najmniej!) nowych gier strategicznych, bazujących na starym, wysłużonym – i co najważniejsze – sprawdzonym pomyśle.

Two Thrones - zdobądź jeden dla siebie

wiadomość4 listopada 2003

Czy kojarzą się wam z czymś tytuły Europa Universalis Crown of the North, Europa Universalis II czy Europa Universalis- II Wojna Światowa ? Podpowiem - wspólnym mianownikiem wyżej wymienionych gier jest ich twórca, Paradox Entertainment. A dlaczego o tym piszę ? A dlatego, że firma ta pod skrzydłami Strategy First tworzy kolejny, potencjalny hit, zatytułowany Two Thrones.

Europa Universalis Crown of the North oraz Nexagon Deathmatch, czyli kolejne gry Strategy First

wiadomość23 lipca 2003

Zachodni wydawca Strategy First ogłosił, iż tytuły: Europa Universalis Crown of the North oraz Nexagon Deathmatch, trafiły na półki sklepów za oceanem. Co prawda obydwie gry należą do gatunku RTS (strategie czasu rzeczywistego), jednak w samej rozgrywce oraz fabule nie mają ze sobą nic wspólnego.