Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweXONEPS4
Okładka EA Sports UFC 4 (XONE)
OkładkaEA Sports UFC 4 (XONE)

EA Sports UFC 4

EA Sports UFC 4 jest czwartą odsłoną serii gier sportowych przeznaczonych dla miłośników mieszanych sztuk walki (MMA). Po raz kolejny możemy wcielić się w najlepszych zawodników organizacji UFC, a osią rozgrywki pozostaje rozbudowany tryb kariery.

Sportowe | MMA | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | Xbox Game Pass | EA Play

EA Sports UFC 4 Premiera

14sie2020

PS4 XONE

Gry podobne do EA Sports UFC 4

EA Sports UFC 3

WWE 2K22

WWE 2K20

EA Sports UFC 4 jest czwartą odsłoną serii gier przeznaczonej dla wielbicieli MMA, a założenia tytułu nie odbiegają znacząco od poprzedniczek. Oznacza to, że produkcja stawia na wierne odwzorowanie walk zawodników, organizowanych przez amerykańską organizację mieszanych sztuk walki - UFC. Tym razem twórcy postarali się również o obniżenie progu wejścia dla nowych graczy, przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującej rozgrywki dla weteranów cyklu. „Twarzą” gry zostali Israel Adesanya oraz Jorge Masvidal.

Mechanika

Poszczególne elementy rozgrywki znane z wcześniejszych części zostały rozbudowane i usprawnione. Odpowiedzialną za realistyczne animacje zawodników technologię Real Player Motion wprowadzono do kolejnych elementów walki: klinczu oraz obaleń. Dzięki temu ruchy walczących wyglądają jeszcze bardziej realnie i różnią się zależnie od zawodnika. Oprócz tego przebudowano mechanikę walki w stójce. Gracze mają teraz większą kontrolę nad zawodnikami dzięki zwiększeniu liczby stref, które mogą atakować, i w których muszą się bronić. Do nowych zachowań wliczają się specjalne ruchy głową czy precyzyjny system przechodzenia z obrony do kontrataku. Rozbudowie uległ też wachlarz ataków w parterze, co jest odpowiedzią twórców na uczynienie z tego rodzaju walki znaku rozpoznawczego przez niektórych zawodników. Całość usprawnia prostsze sterowanie, częściej wykorzystujące przyciski na padzie niż gałki analogowe. Istotny jest również fakt, że zawodnicy zachowują się inaczej zależnie od kategorii wagowej, do której należą. Walki toczymy na wielu arenach, różniących się wyglądem i charakterem. Wśród nich możemy znaleźć słynną halę UFC Apex czy też wzorowane na amerykańskich przedmieściach ringi miejskie.

Jednym ze znaków rozpoznawczych serii jest opcja grania największymi gwiazdorami MMA. Nie inaczej jest w przypadku czwartej części: podczas rozgrywki możemy wcielić się m.in. w Tysona Fury’ego, Anthonego Joshuę czy w legendę kina akcji, Bruce’a Lee. Jeśli chodzi o zawodników stworzonych przez nas, dodano sporo nowych opcji personalizacji ich wyglądu. Zmianom uległ kreator tatuaży, wprowadzono też wyposażanie naszego awatara w maskę, koronę czy też kapelusze.

Tryby gry

Podstawowym trybem EA Sports UFC 4 pozostaje tryb kariery. Oprócz odbywania samych walk w oktagonie, polega on również na dbaniu o regularne treningi stworzonego przez nas lub wybranego istniejącego zawodnika. W dostępnych ćwiczeniach usunięto minigry powiązane z konkretnymi akcjami i zastąpiono je sparingami, podczas których rozwijamy umiejętności naszego zawodnika. Do tego musimy dbać o nasze relacje z mediami i inwestorami, co umożliwia zdobycie lepszych kontraktów.

Oprócz kariery do naszej dyspozycji oddano tryb walk błyskawicznych. Rozgrywka odbywa się w nim poprzez sieć, gdzie mierzymy się z innymi graczami. Jej tempo jest szybsze niż w przypadku standardowych walk, a całość zorganizowano w formie sześciorundowego turnieju. Zasady kolejnych pojedynków ciągle się zmieniają, co pozwala na utrzymanie dynamiki zabawy i zapewnia zaciętą rywalizację.

Zależnie od trybu, w produkcję możemy grać sami, ze znajomymi na wspólnym ekranie lub poprzez sieć z graczami z całego świata.

Kwestie techniczne

Wraz z rozwojem rozgrywki, ulepszeń doczekała się również oprawa graficzna tytułu. Zauważalne zmiany dokonano w modelach zawodników, szczególnie jeśli chodzi o tekstury czy takie detale jak pot na ich ciałach. Lepiej prezentuje się też oświetlenie, a rozwój systemu Real Player Motion umożliwił lepsze odwzorowanie ruchów walczących.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 50 GB

Ocena użytkowników: 3,6 / 10 na podstawie 166 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,1 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

EA Sports UFC 4 cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI EA Sports UFC 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
XONE