Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Dropzone (PC)

Dropzone PC

Utrzymana w konwencji science fiction sieciowa gra strategiczna autorstwa Sparkypants Studios, łącząca w sobie cechy klasycznego RTS-a z elementami nowoczesnych produkcji typu MOBA.

Strategiczne | science fiction | MOBA | RTS | zagraj za darmo | multiplayer | indie | kooperacja

PC Windows
Okładka Dropzone (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15lutego2017

15lutego2017

Steam

Aktualizacja: W lutym 2017 roku Dropzone zadebiutowało w programie wczesnego dostępu. W połowie 2018 roku dalszy rozwój projektu został wstrzymany (w zamierzeniu czasowo), gdy studio Sparkypants przejęło pieczę nad grą The Elder Scrolls: Legends firmy Bethesda Softworks - mimo to nieukończone Dropzone pozostało grywalne i dostępne do pobrania na platformie Steam.

Dropzone to ukierunkowana na sieciowe pojedynki jeden na jednego gra strategiczna, łącząca cechy klasycznych RTS-ów z elementami nowoczesnych produkcji typu MOBA (czyli multiplayer online battle arena). Za jej powstanie odpowiada założone w 2011 roku studio Sparkypants, w skład którego weszli byli pracownicy Microprose, Firaxis oraz Big Huge Games, mający na swoim koncie prace przy tak znanych tytułach, jak Kingdoms of Amalur: Reckoning, Civilization II, Alpha Centauri czy seria Rise of Nations. Dropzone dostępny jest na platformie PC w modelu biznesowym free-to-play.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w XX wieku, kiedy to przyszłość ludzkości uzależniona jest od tajemniczego źródła energii zwanego Rdzeniem (ang. Core). Problem w tym, że jedynym miejscem w znanym nam wszechświecie, w którym można je pozyskać, jest jeden z księżyców Jowisza o nazwie Europa. Niestety, miejsce to stało się także celem ataków Obcych – Kavashów. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad trzema pilotami, zasiadającymi za sterami potężnych mechów bojowych (tzw. Rigów). Naszym zadaniem jest zaś pokonanie kosmitów i dotarcie do potrzebnych nam źródeł energii.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w Dropzone czerpie z dokonań klasycznych strategii czasu rzeczywistego, jednak rezygnuje z typowego dla gatunku elementu, jakim jest rozbudowa bazy. Zamiast tego twórcy skoncentrowali się wyłącznie na charakterystycznych dla produkcji spod znaku MOBA taktycznych potyczkach zawodniów, z których każdy dowodzi trzema mechami. Bitwy toczą się na stosunkowo niewielkich mapach i trwają po 15 minut, a głównym celem graczy jest pokonanie rywala i pozyskanie znajdującego się na środku mapy Rdzenia. W trakcie każdego pojedynku gra generuje też losowo trzy zadania poboczne, pozwalające zarobić dodatkowe punkty.

Do dyspozycji graczy oddano trzy klasy mechów: powolnego, lecz dobrze opancerzonego Tanka, słabszego, lecz zadającego duże obrażenia Gunnera oraz pełniącego rolę wsparcia Mechanika. Naszą drużynę utworzyć możemy z dowolnego typu jednostek, pilotowanych przez całą gamę bohaterów, a przed rozpoczęciem walki możemy jeszcze dobrać broń i umiejętności pasywne, najbardziej odpowiadające naszemu stylowi rozgrywki. Jednostki zrzucane są na pole bitwy z pokładu statku transportowego, który pełni także rolę bazy naprawczej. Jak na grę MOBA przystało, w Dropzone nie zabrakło też prostego systemu rozwoju, dzięki któremu wraz z postępami rozgrywki nasi piloci awansują na kolejne poziomy doświadczenia, zyskując nowe, przydatne zdolności.

Tryby gry

Wydana na platformie PC gra Dropzone przeznaczona jest wyłącznie do zabawy w trybie multiplayer. W każdym meczu może jednak wziąć udział tylko dwóch graczy, przejmujących kontrolę nad drużynami ludzi oraz kosmitów.

Kwestie techniczne

Produkcja studia Sparkypants stworzona została na bazie autorskiego silnika graficznego Sparkle Engine, zaprojektowanego specjalnie z myślą o sieciowej rywalizacji 1 vs 1.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-6  

Oczekiwania czytelników: 7.5 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Gry podobne do Dropzone

Wymagania wiekowe Dropzone

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Dropzone

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Dual Core 2.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7/8/10

Graliśmy w Dropzone – grę MOBA dla… jednego gracza
Graliśmy w Dropzone – grę MOBA dla… jednego gracza

Przed premierą 31 lipca 2016, 21:00

W obliczu dominacji kilku gigantów na rynku gier sieciowych kopiowanie ich rozwiązań jest prostą drogą do porażki. Zdali sobie z tego sprawę nawet wielcy gracze pokroju EA, którzy nie poradzili sobie w tym sektorze. Dobrym rozwiązaniem okazuje się myślenie nieszablonowe – Blizzard, tworząc swoją grę MOBA, skierował ją do graczy, których odstraszają długie mecze i toksyczna społeczność League of Legends. Twórcy Dropzone także odrobili swoją lekcję – po pierwsze ich gra przeznaczona jest dla jednego gracza. Poza tym ograniczyli trwanie meczów do 15 minut, pozwalając na rozegranie w ciągu godziny paru starć. Dodatkowo, sama rozgrywka, choć kryje sporo głębi, jest prosta do zrozumienia, a mapy na tyle małe, że już po kilku pierwszych meczach poznajemy podstawowe zasady – co trudno powiedzieć o takiej Docie 2.