Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Diplomacy (2005) (PC)

Dyplomacja PC

Diplomacy (2005)

Diplomacy to kolejna, komputerowa adaptacja słynnej, klasycznej gry planszowej pod tym samym tytułem.

Strategiczne | planszowe | multiplayer

PC Windows
Okładka Diplomacy (2005) (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4października2005

18listopada2005

pudełko PL

Diplomacy to kolejna, komputerowa adaptacja słynnej, klasycznej gry planszowej pod tym samym tytułem. Akcja tego tytułu osadzona została w początkach XX wieku, a gracze otrzymują możliwość zapoznania się ze zmaganiami militarnymi oraz politycznymi relacjami i zależnościami pomiędzy nacjami. Komputerowa wersja gry jest bardzo dokładnym odwzorowaniem reguł rozgrywki swojego planszowego poprzednika.

Na potrzeby Diplomacy zaprojektowano zupełnie nowy silnik o zaawansowanych możliwościach (tym samym zrezygnowano z silnika napędzającego m.in. Hearts of Iron 2, który de facto zastosowano juz w Europa Universalis). Kluczowym elementem rozgrywki są sojusze zawierane między państwami, które niejednokrotnie przesądzają o zwycięstwie lub porażce. Tak jak w planszowej wersji gry, mamy możliwość stanięcia na czele jednego z siedmiu mocarstw początku wieku, m.in. Rosji, Anglii, Niemiec czy Austro-Węgier. Warto jednak zaznaczyć, iż Diplomacy nie jest wiernym przedstawieniem historii, mimo dość dokładnego odwzorowanie realiów tamtego okresu. Jest raczej czymś w rodzaju abstrakcyjnej próby napisania historii na nowo.

Diplomacy oferuje zarówno rozgrywkę dla jednego gracza, który może zmierzyć się z komputerowymi przeciwnikami, jak i zmagania wieloosobowe, w których niebagatelną rolę odgrywa rozbudowana interakcja pomiędzy graczami m.in. koordynowanie ataków czy wymiana informacji o oponentach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 7  

Nośnik: 1 CD

Ocena gry 5.965 / 10 na podstawie 51 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 10 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 29,90 PLN

Wymagania sprzętowe Dyplomacja

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.6 GHz, 512MB RAM, karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)

Dyplomacja - recenzja gry

Recenzja 14 grudnia 2005, 10:21

Poszczególne tury w Dyplomacji reprezentują co drugą porę roku (wiosna 1901, jesień 1901, wiosna 1902, jesień 1902, itd.). Te z kolei mają istotne znaczenie podczas rywalizacji, gdyż tylko w turze jesiennej możemy wykorzystywać zdobyte źródła zasobów i przeznaczać je na produkcję nowych jednostek. Oczywiście każda tura podzielona jest na kilka faz. W pierwszej gracze mogą zajmować się zawieraniem traktatów z innymi państwami (pojedynczo lub grupowo; określają posunięcia w kolejnym ruchu), tworzyć strefy zdemilitaryzowane, podpisywać ważne pakty o nieagresji, zawiązywać sojusze stałe bądź ofensywne etc. – możliwości jest naprawdę sporo, w końcu to gra o dyplomacji.