Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4X360iOSXONE
Okładka Dead Rising (PC)
OkładkaDead Rising (PC)

Dead Rising

Dead Rising Mobile

Dead Rising charakteryzuje się dynamiczną, przedstawioną z perspektywy trzeciej osoby rozgrywką uzupełnioną o elementy survival horroru. Fabuła nawiązuje do wcześniejszych tytułów producenta (m.in.

Akcji | TPP | survival horror | zombie | postapokalipsa | TPS

Dead Rising Premiera

8sie2006

X360

9gru2010

iOS

13wrz2016

PC PS4 XONE

producent: Capcom wydawca: Capcom wydawca PL: Electronic Arts Polska Strona oficjalna

Gry podobne do Dead Rising

Dying Light

Dead Island

Left 4 Dead

Dead Rising na PC, X360 itd. to trzecioosobowa gra akcji stworzona przez firmę Capcom. Głównym autorem produkcji jest Keiji Inafune – słynny japoński deweloper, będący „ojcem” nie tylko tej marki, ale także Lost Planet oraz Onimusha. Pierwotnie produkcja ukazała się na konsoli Xbox 360 w 2006 roku, a dziesięć lat później została przeniesiona na Xboksa One, PlayStation 4 oraz PC.

Fabuła

Gra opowiada o przygodach Franka Westa – fotografa pracującego w branży dziennikarskiej. W poszukiwaniu sensacji odwiedza on niewielkie miasto Willamette w stanie Kolorado, które z niewiadomych powodów zostało zamknięte i odizolowane od reszty kraju przez armię. Na miejscu odkrywa on, że nie dokonano tego bez powodu – w centrum handlowym garstka ocalałych schroniła się przed zombie. Frank ma teraz 72 godziny na śledztwo i poukładanie wszystkich faktów. Po tym czasie przybędzie pilot, który zabierze (albo i nie) z Willamette głównego bohatera.

Mechanika

Dead Rising na PC, X360 itd. to niecodzienna gra akcji z otwartym światem pełnym tysięcy nieumarłych, starających się za wszelką cenę pozbawić nas życia. Zadaniem Franka jest eksplorowanie kolejnych lokacji w poszukiwaniu prawdy o przyczynach katastrofy. Jest to jednak główny, ale nie jedyny cel fotografa, gdyż podczas przygody spotyka on też innych mieszkańców, potrzebujących jego pomocy. Problem w tym, że oprócz nich od czasu do czasu trafiamy także na rozmaitych psychopatów, zazwyczaj jeszcze groźniejszych niż zombie. Na szczęście główny bohater to zaradny człowiek, potrafiący wykorzystywać na swoją korzyść praktycznie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Deweloperzy pozwolili na używanie w walce imponującego arsenału przedmiotów – od miotły i gaśnicy, przez kosiarkę, miecz samurajski, aż po broń palną. Bronie – nie tylko te zaimprowizowane – dość szybko jednak się zużywają, więc co chwilę biegamy z czym innym.

Za zabijanie zombie i psychopatów oraz ratowanie ocalałych otrzymujemy Prestige Points, czyli punkty doświadczenia, pozwalające rozwijać postać, w wyniku czego staje się np. szybsza, ma więcej zdrowia, dodatkowe miejsce w ekwipunku czy też potrafi dalej rzucać przedmiotami.

Ciekawym elementem urozmaicającym rozgrywkę w Dead Rising jest upływający czas. Jak już zostało wspomniane, Frank ma tylko 72 godziny na rozwiązanie zagadki. W grze czas płynie dwanaście razy szybciej niż w rzeczywistości, więc jedna wirtualna doba to dwie godziny spędzone przy ekranie. Oznacza to, że nierzadko musimy się bardzo śpieszyć, jeżeli chcemy uratować jak najwięcej osób. Po tym, w zależności od naszych poczynań, na koniec oglądamy jedno z kilku zakończeń.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną Dead Rising na PC, X360 itd. jest użyta przez twórców technologia, pozwalająca na wyświetlanie w jednej chwili setek zombie. Wygląda to niezwykle efektownie, ale jest przede wszystkim głównym elementem rozgrywki – w końcu największą atrakcją produkcji jest posyłanie nieumarłych z powrotem w zaświaty.

Ostatnia modyfikacja 19 lipca 2016

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 503 głosów czytelników.

Dead Rising cena w dniu premiery: 84.90

Klasyfikacja PEGI Dead Rising

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Dead Rising Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 Ghz
  • 2GB RAM
  • karta grafiki Nvidia GeForce 550Ti / AMD Radeon HD 6770 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-2500K / AMD FX-6350
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki Nvidia GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 7790 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10
X360
iOS
PS4
PC
XONE