Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Darwinia (PC)

Darwinia PC

Darwinia to jedyna w swoim rodzaju gra strategiczna (RTS), przygotowana przez zespół Introversion Software. Głównymi bohaterami programu są Darwinianie, dwuwymiarowe sprite’y z gier video, które muszą chronić się przed atakami różnych wirusów i robaków.

Strategiczne | RTS | indie

PC Windows
Okładka Darwinia (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4marca2005

Darwinia to jedyna w swoim rodzaju gra strategiczna (RTS), przygotowana przez zespół Introversion Software. Głównymi bohaterami programu są Darwinianie, dwuwymiarowe sprite’y z gier video, które muszą chronić się przed atakami różnych wirusów i robaków.

Mimo, że gra zrealizowana jest przy użyciu trójwymiarowego silnika, wszystkie obiekty (zarówno Darwinianie jak i złe wirusy) stworzono za pomocą zwykłych bitmap. Daje to unikatowy i z pewnością rzadko spotykany dziś powiew klasycznych gier komputerowych, w których dwuwymiarowe sprite’y były na porządku dziennym. Fabuła gry skupia się wokół doktora Sepulveda, który w latach osiemdziesiątych rozpoczął prężną działalność na rynku gier video. Konieczność wprowadzania nowych technologii (a zwłaszcza jednej o nazwie Protologic 68000), które nie spotkały się z należytym odzewem branży, doprowadziła wkrótce jego koncern do ruiny. Sepulveda po zejściu do podziemia, rozpoczął dalsze prace nad projektem Protologic, który w krótkim czasie pozwolił mu stworzyć wirtualny świat o nazwie Darwinia. Jest to miejsce zamieszkiwane przez kod starych gier video, które jednak szybko zostało opanowane przez wirusy a co za tym idzie, wymknęło się spod kontroli.

Gracz obejmuje dowodzenie nad specjalnymi grupami uderzeniowymi, cyfrową partyzantką, której zadaniem jest podporządkować świat Darwinii i uwolnić go spod panowania wszędobylskich wirusów. To wszystko sprowadza się do klasycznego RTS-a, w którym wykonując kolejne misje, musimy zniszczyć wroga zanim ten zdoła nam wyrządzić krzywdę. Interfejs, przypominający archaiczny produkt o nazwie Cannon Fodder, pozwala w prosty sposób kontrolować dużą ilość jednostek. W grze pojawia się zresztą mnóstwo innych nawiązań do klasycznych hitów rodem z lat osiemdziesiątych. Co powiecie na nalot powietrzny przy użyciu jednostek charakterystycznych dla słynnego Space Invaders? W Darwinii to po prostu codzienność.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 166 głosów czytelników.

Gry podobne do Darwinia

Klasyfikacja PEGI Darwinia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Darwinia - recenzja gry
Darwinia - recenzja gry

Recenzja 29 lipca 2005, 09:21

Początkowo wydaje się, że Darwinia ogranicza się tylko i wyłącznie do eksterminacji wirusów. Owszem, głównym punktem zmagań jest walka, ale wraz z rozwojem sytuacji, Sepulveda wynajdzie nam cele poboczne. Może to być np. przeprowadzenie Darwinian z jednego miejsca do drugiego, otworzenie wszystkich bram do kolejnych terytoriów, czy też uruchomienie i zagospodarowanie rozrzuconych tu i ówdzie instalacji, przynoszących określone profity w przyszłości. W tym ostatnim przypadku będziemy musieli skorzystać z pomocy zielonych sprite’ów. Gracz nie może samoistnie uruchomić jakiegokolwiek urządzenia, sam nie tworzy też budynków – aby to zrobić, należy doprowadzić „ludzików” na miejsce – oni zajmą się resztą.