Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneWWWiOSAND
Okładka CityVille (WWW)
OkładkaCityVille (WWW)

CityVille

Przeznaczona dla użytkowników serwisu społecznościowego Facebook przeglądarkowa strategii ekonomiczna, pozwalająca wcielić się w rolę zarządcy wirtualnego miasta. Zabawa polega na wznoszeniu nowych budynków, inwestowaniu środków i gospodarowaniu zasobami.

Strategiczne | ekonomiczne | zagraj za darmo | społecznościowe | budowa miasta

Kolekcja gier
Obserwuj grę

CityVille Premiera

2gru2010

WWW

7gru2015

AND

11gru2015

iOS

producent: Zynga wydawca: Zynga Strona oficjalna

Gry podobne do CityVille

Monster World

Millionaire City

Rising Cities

Wśród casualowych graczy produkcje sygnowane logiem firmy Zynga cieszą się dużym powodzeniem. Deweloper znany z bijących rekordy popularności facebookowych gier FarmVille i FrontierVille postanowił wykorzystać zebrane doświadczenia, by stworzyć jeszcze bardziej rozbudowaną i wciągającą strategię. Dostępny na platformie WWW, iOS i AND CityVille jest swego rodzaju miksem sprawdzonych rozwiązań i świeżych pomysłów. W zamyśle producenta powinno to odpowiadać osobom, które już wcześniej miały do czynienia z podobnymi grami, a także całkowitym nowicjuszom.

Mechanika

Rozgrywka w CityVille pozostawia graczom dużą swobodę. Brak fabuły nie jest jednak wadą. Autorzy gry zadbali bowiem o sporą liczbę zadań, dzięki czemu praktycznie na każdym etapie zabawy trzeba coś wykonać, wybudować lub zdobyć. Początkowo gracze mają do dyspozycji niewielką mieścinę z dwiema ulicami, linią kolejową i kilkoma budynkami. Rozsądnie gospodarując przestrzenią, która na tym etapie nie jest szczególnie duża, trzeba wznosić m.in. domy mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej, punkty handlowe, pola i jezdnie. Dla rozwoju miasta kluczowe znaczenie ma racjonalne korzystanie z zasobów. W grze są nimi monety, gotówka (odrębna waluta do kupowania specjalnych przedmiotów), energia i zapasy.

Wraz z postępami w rozbudowywaniu miasta sieć połączeń ekonomicznych i społecznych ma coraz bardziej skomplikowany charakter, dzięki czemu rozgrywka staje się jeszcze ciekawsza.

Kwestie techniczne

Twórcy CityVille zadbali o mnogość funkcji społecznościowych. „Sąsiedzi”, czyli znajomi gracze, odgrywają ważną rolę w wypełnianiu zlecanych zadań, ale także w rozwoju gospodarczym. Są również niezastąpieni np. przy obsadzaniu etatów w służbach publicznych. Wśród unikalnych rozwiązań, jakie znalazły się w grze, uwagę zwraca opcja tworzenia sieci sklepów i lokowania placówek w miastach innych graczy. Duże znaczenie ma też wymiana handlowa ze znajomymi.

System sterowania jest bardzo prosty i intuicyjny. Menu budowy nowych obiektów zostało funkcjonalnie pogrupowane, a zarządzanie poszczególnymi budynkami (np. zbieranie czynszu czy uzupełnianie zapasów) ogranicza się jednego lub dwóch kliknięć w odpowiednie ikony.

Pod względem oprawy audio-wizualnej CityVille wpisuje się w stylistykę poprzednich produkcji firmy Zynga, a zwłaszcza FarmVille. Dwuwymiarowa grafika z charakterystycznym rzutem izometrycznym jest kolorowa i estetyczna. Tłumy mieszkańców przemierzają ulice, plony na polach rozkwitają, a wiele elementów architektury jest animowanych, co potęguje wrażenie żyjącego miasta.

Podobnie jak w przypadku większości gier z gatunku społecznościowych city builerów, w CityVille na platformie WWW, iOS i AND można grać zupełnie za darmo. Część elementów dostępna jest jednak tylko za specjalną walutę premium. W grze pojawia się ona bardzo rzadko, dlatego najszybszym i najłatwiejszym sposobem jej zdobycia jest zakup odpowiedniej sumy za realne pieniądze.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7 / 10 na podstawie 40 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe CityVille: Odpowiednia dla każdego wieku.

WWW
AND
iOS