Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOSWWWWP
Okładka Megapolis (AND)

Megapolis

Społecznościowa strategia ekonomiczna, w której wcielamy się w rolę burmistrza wirtualnego miasteczka, a naszym celem jest uczynienie zeń tytułowej metropolii.

Strategiczne | ekonomiczne | zagraj za darmo | Facebook | społecznościowe | budowa miasta

Okładka Megapolis (AND)

data premiery gry:

14sty2012

iOS

12lip2012

AND

1gru2012

WWW

20kwi2015

WP

Megapolis to dostępna na platformie WWW, AND itd. społecznościowa strategia ekonomiczna z gatunku city builderów. Gra jest debiutancką produkcją rosyjskiego studia Social Quantum i stworzona została z myślą o najpopularniejszych urządzeniach mobilnych oraz serwisach społecznościowych.

Mechanika

Ogólne założenia rozgrywki w Megapolis nie odbiegają od większości produkcji z gatunku społecznościowych city builderów, reprezentowanego m.in. przez takie produkcje, jak CityVille studia Zynga czy MyCountry firmy Game Insight. Podczas zabawy wcielamy się więc w rolę burmistrza wirtualnego miasta, a naszym zadaniem jest doprowadzenie do jego rozkwitu i przekształcenie w prawdziwą, tętniącą życiem metropolię. Zabawę rozpoczynamy tradycyjnie od momentu, w którym nasze włości składają się zaledwie z kilku budynków mieszkalnych oraz usługowych. Od nas i naszych decyzji zależy zaś, jak chętnie do miasta sprowadzać się będą nowi mieszkańcy i czy ich praca pozwoli nam zrównoważyć miejski budżet.

W Megapolis do dyspozycji mamy kilka rodzajów budynków, połączonych ze sobą prostą siatką zależności, a do osiągnięcia sukcesu wymagane jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi elementami infrastruktury, w taki sposób, aby spełnić oczekiwania wszystkich grup obywateli. Podstawę stanowią oczywiście budynki mieszkalne, które wpływają na liczbę mieszkańców i pozwalają regularnie zasilać budżet dochodami z podatków. Kolejna grupa to budynki produkcyjne, w których zawieramy rozmaite kontrakty, również zasilające miejską kasę. Całość uzupełniają obiekty użyteczności publicznej oraz dekoracje, których obecność jest niezbędna dla tego, by wszyscy obywatele byli zadowoleni. W grze nie zapomniano również o takich elementach, jak konieczność zaopatrzenia miasta w odpowiednie zasoby wody i energii elektrycznej czy stworzenie sprawnie funkcjonującej sieci komunikacyjnej. Przez kolejne etapy rozgrywki prowadzi nas typowy system zadań, których wykonywanie skutkuje zdobywaniem doświadczenia i stopniowym awansem gracza na wyższe poziomy. Te zaś odblokowują dostęp do kolejnych budynków i szeregu nowych możliwości.

Tryby gry

Zgodnie z regułami gatunku, Megapolis przeznaczony jest do zabawy dla jednego gracza, jednak nacisk, jaki położono na opcje społecznościowe, wymusza nawiązywanie licznych kontaktów ze znajomymi oraz innymi graczami. Element ten pozwala jednak w sposób znaczący ułatwić sobie rozgrywkę (np. poprzez obdarowywanie się nawzajem przydatnymi prezentami) i częściowo obejść typowe ograniczenia modelu free-to-play.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na platformie WWW, AND itd. Megapolis odznacza się dość typową dla większości city builderów prostą, lecz przyjemną dla oka oprawą graficzną, budzącą nieodparte skojarzenia z klasykami gatunku pokroju serii SimCity. Produkcja rozprowadzana jest w popularnym modelu free-to-play, w którym – w przeciwieństwie np. do CityVille – zrezygnowano z paska energii, a jedynym elementem ograniczającym nasze dokonania jest czas potrzebny na budowę czy realizację jakiegoś kontraktu. W grze występują dwa rodzaje waluty: tradycyjna, z której finansujemy wszystkie podejmowane działania, oraz premium. Ta pozwala nam znacząco ułatwić i przyspieszyć rozgrywkę, ale zdobyć ją w trakcie gry jest niezwykle trudno, co zmusza niecierpliwych graczy do sięgania do portfela i korzystania z systemu mikropłatności.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Gry podobne do Megapolis

Wymagania wiekowe Megapolis

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Megapolis

Apple iOS

Apple iOS

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

Android

Android

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

Windows Phone

Windows Phone

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

iOS
AND
WP
WWW