Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Black Geyser: Couriers of Darkness (PC)
OkładkaBlack Geyser: Couriers of Darkness (PC)

Black Geyser: Couriers of Darkness PC

Oldskulowa izometryczna gra RPG, osadzona w świecie fantasy i inspirowana takimi tytułami jak Baldur’s Gate II, Planescape: Torment czy Pillars of Eternity. Za stworzenie Black Geyser: Couriers of Darkness odpowiada niezależne studio GrapeOcean Technologies.

RPG | fantasy | widok izometryczny | taktyczne | crowdfunding | indie | klasyczne RPG

Black Geyser: Couriers of Darkness Premiera PC

wczesny dostęp

26sierpnia2021

17marca2022

Steam

17marca2022

producent: GrapeOcean Technologies wydawca: V Publishing Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Przygotowane z myślą o PC Black Geyser: Couriers of Darkness jest dwuwymiarową, drużynową grą RPG, inspirowaną takimi tytułami jak Planescape: Torment, Baldur’s Gate 2 czy Pillars of Eternity. Akcja tego tytułu jest osadzona w mrocznym, pogrążonym w wojnie świecie fantasy. Omawianą produkcję stworzyło studio GrapeOcean Technologies, dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

W królestwie Isilmerald rządzą chaos i rozpacz. Ich źródłem nie jest ani plaga nieumarłych, ani demoniczny atak, a coś znacznie bardziej prozaicznego… chciwość, będąca wynikiem złowrogiej siły, wpływającej na umysły ludzi. Nie jest od niej wolny nawet protagonista gry – tylko od nas zależy, czy ulegniemy chciwości i ostatecznie pogrążymy królestwo w chaosie, czy pomożemy mu podźwignąć się z upadku.

Mechanika

Wydane na PC Black Geyser: Couriers of Darkness jest oldskulową, dwuwymiarową grą RPG. Obserwując świat gry z perspektywy izometrycznej, kierujemy drużyną (maksymalnie) pięciu postaci, eksplorujemy lokacje, wykonujemy zadania, zbieramy przedmioty, walczymy i poznajemy główny wątek fabularny. Walka została zrealizowana w systemie tzw. aktywnej pauzy – akcja toczy się w czasie rzeczywistym, ale w dowolnym momencie możemy ją zatrzymać, na przykład by wydać odpowiednie polecenia swoim bohaterom.

Postacie mogą należeć do wielu różnych klas (m.in. wojownik, kleryk, czarodziej czy łotrzyk – ci ostatni otrzymają kilka ciekawych trików, takich jak np. podrzucanie innym przedmiotów) i ras (typowych, takich jak ludzie, elfy czy krasnoludy, ale i nietypowych, jak np. Feldegug – tzw. białe elfy), charakteryzujących się odmiennym miejscem w świecie i umiejętnościami. Ważną rolę odgrywa również magia – działa ona podobnie jak w grach opartych na systemie Dungeons & Dragons (wybieramy czary, które znikają z naszego repertuaru po wykorzystaniu, ale odnawiają się po odpoczynku). W grze znajdziemy wiele zaklęć, które są podzielone na kilka szkół, takich jak Naturalna, Nienaturalna, Duchowa, Wezwania czy Orientalna. Zawarto tu też rozbudowany system rzemiosła, dzięki któremu stworzymy wiele nietypowych przedmiotów i broni (np. proszki, którymi możemy rzucać w twarz wroga).

Warto odnotować, że działania gracza wpływają na świat gry – mogą np. powodować zwiększenie cen u kupców lub spowodować, że ludzie nie będą darzyli naszych bohaterów zaufaniem. Mowa tu nie tylko o klasycznych wyborach opcji dialogowych, ale także rzeczach tak prozaicznych jak akceptowanie nagród za wykonane zadania – jeśli będziemy je przyjmowali za każdym razem, przyczynimy się do promowania chciwości, co z kolei sprawi, że otrzymywane przez nas nagrody będą mniej cenne. Sklepy mogą nawet zbankrutować i zostać zamknięte, a szanujący prawo obywatele mogą stać się przestępcami, jeśli popchnie ich do tego desperacja. Wszędobylska chciwość może też skłaniać bohaterów niezależnych do oszustw, a nawet doprowadzać do konfliktów wewnątrz naszej drużyny.

Tryby gry

Black Geyser: Couriers of Darkness posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Black Geyser: Couriers of Darkness w wersji na PC posiada trójwymiarową oprawę graficzną, która jednak jest stylizowana tak, by przypominać gry dwuwymiarowe. Całość sprawia wrażenie bardzo podobne do Pillars of Eternity i może się podobać – zarówno lokacje, jak i modele postaci są dość szczegółowe. W produkcji GrapeOcean Technologies znajdziemy również solidny system cieniowania i widowiskowe efekty świetlne.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.2 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Black Geyser: Couriers of Darkness cena w dniu premiery: 107,99 PLN

Wymagania wiekowe Black Geyser: Couriers of Darkness: 16+

Black Geyser: Couriers of Darkness Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti lub lepsza
 • 40 GB SSD
 • Windows 10 64-bit