Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiANDWPiOSPC
Okładka Asphalt Xtreme (AND)
OkładkaAsphalt Xtreme (AND)

Asphalt Xtreme

Dostępna w modelu darmowym z mikropłatnościami gra wyścigowa, będąca kolejną odsłoną popularnej serii mobilnej firmy Gameloft.

Wyścigi | samochodowe | zagraj za darmo | rajdy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Asphalt Xtreme Premiera

3lis2016

PC AND iOS WP

producent: Gameloft wydawca: Gameloft Strona oficjalna

Gry podobne do Asphalt Xtreme

MudRunner Mobile

Colin McRae Rally

Beach Buggy Racing

Asphalt Xtreme to opracowana z myślą o systemie PC, AND itd. gra wyścigowa. Produkcja korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami, a opracowało ją studio Gameloft, czyli ten sam zespół, który stał za wcześniejszymi odsłonami marki.

Mechanika

Wydane na platformę PC, AND itd. Asphalt Xtreme porzuca znane z wcześniejszych odsłon asfaltowe drogi i pozwala wziąć udział w rajdach terenowych. Możemy ścigać się m.in. na pustyniach, w kanionach, w lasach oraz po bagnach. Tory osadzono również na lodowcach, w dżungli, a nawet na terenie huty.

Do wyboru jest trzydzieści pięć maszyn podzielonych na siedem kategorii. Znajdziemy wśród nich m.in. samochody terenowe, ciężarówki, monster trucki czy pojazdy typu buggy. Wszystkie te maszyny stanowią wirtualne wersje prawdziwych modeli, dzięki licencjom od takich firm jak Jeep, Ford, Mercedes-Benz, Predator, Dodge czy Chevrolet. Nie zabrakło oczywiście opcji modyfikowania wyglądu pojazdów, jak również ulepszania ich części.

Zgodnie z tradycjami serii, model jazdy jest mocno zręcznościowy. Pojazdy pędzą w szalonym tempie i często wykonują ewolucje powietrzne, które w prawdziwym świecie szybko skończyłyby się zgonem kierowcy. Do tego na mapach nie brakuje elementów nadających się do zniszczenia.

Gra pozwala na zabawę w pięciu różnych trybach, a rozgrywkę wydłuża obecność kilkuset specjalnych wydarzeń i wyzwań.

Tryby gry

Asphalt Xtreme umożliwia samotną rozgrywkę przeciwko sztucznej inteligencji, jak również opcję rywalizacji multiplayer, gdzie w sieciowych wyścigach może brać udział maksymalnie ośmiu graczy jednocześnie.

Minirecenzja Asphalt Xtreme – rajdowy, ale mało zaskakujący Asphalt

PLUSY:
  1. prosta mechanika rozgrywki sprawia, że jest to gra właściwie dla każdego;
  2. mnóstwo zawodów zapewnia mnóstwo zabawy;
  3. jak zwykle bardzo dobra oprawa graficzna.
MINUSY:
  1. sterowanie pamięta czasy pierwszych odsłon cyklu;
  2. nieco uprzykrzający życie system free-to-play.

Serii Asphalt nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi gier wyścigowych przeznaczonych na urządzenia mobilne. Cykl firmy Gameloft towarzyszy nam od dobrych kilku lat, a kolejne odsłony są mniej lub bardziej udane, ale i tak zawsze trzymają przynajmniej przyzwoity poziom. Po kilku, powiedzmy, że klasycznych, miejskich pozycjach, deweloper zaczął eksperymentować z formułą, co zaowocowało motoryzacyjnym endless runnerem Asphaltem Overdrive. Kolejną częścią odbiegającą od znanych już realiów jest opisywany Asphalt Xtreme.

Raczej dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że produkcja jest zręcznościowym racerem, bardzo, ale to bardzo nawiązującym do pierwszych odsłon cyklu. Różnica polega w zasadzie jedynie na przeskoczeniu z asfaltowych dróg na bardziej błotnisty, rajdowy teren. Gra się w to jednak tak samo dobrze (albo i źle, jeżeli należycie do grona przeciwników cyklu), jak w poprzedniczki.

Oznacza to, że sterowanie pozostało niezmienione i jest niemal identyczne, co dawniej i opiera się na wychylaniu urządzenia. O ile kiedyś rozwiązanie to było po prostu fajne, tak obecnie deweloperzy szukają pomysłów zapewniających większą kontrolę nad maszyną. W tym przypadku jest po staremu i choć nie jest to tragiczny system, tak przydałyby się dodatkowe możliwości.

Gameplay również nie jest przesadnie rozbudowany i podczas zabawy po prostu ścigamy się ze sztuczną inteligencją albo z innymi graczami w multiplayerze. Brakuje bardziej zwariowanych eventów, aczkolwiek jednego Asphaltowi Xtreme odmówić nie można – deweloperzy przygotowali całe zatrzęsienie zawodów, więc jeżeli nie znudzi Was nieco monotonna forma rozgrywki, to gra zapewni Wam wiele godzin rozrywki.

Oprawa graficzna, jak to w serii Asphalt, stoi na bardzo wysokim poziomie i tytuł zdecydowanie można zaliczyć do czołówki najładniejszych gier wyścigowych dostępnych na smartfonach i tabletach. Niestety nie jest to najprzyjaźniejsza pod względem ekonomicznym produkcja. W grze znajduje się coś w rodzaju systemu energii oraz mikropłatności, co czasami bywa nazbyt uciążliwe, choć cierpliwe osoby raczej nie będą miały problemów i najpewniej nie wydadzą ani grosza na zabawę.

Koniec końców Asphalt Xtreme to gra dobra z plusem. Nie jest ona w żaden sposób odkrywcza, ale zmiana realiów robi swoje, więc fani cyklu, i nie tylko oni, powinni być zadowoleni.

Ostatnia modyfikacja 2 listopada 2016

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Asphalt Xtreme: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND
WP
PC