Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDSwitchPS4PCiOSXONE
Okładka Agatha Christie: The ABC Murders (AND)
OkładkaAgatha Christie: The ABC Murders (AND)

Agatha Christie: The ABC Murders

Detektywistyczna przygodówka point-and-click w starym stylu, wydana przez specjalizującą się w tym gatunku francuską firmę Microids. Produkcja oparta jest na motywach powieści Agathy Christie, znanej w naszym kraju jako A.B.C.

Przygodowe | point-and-click | książki | detektywistyczne | dwudziestolecie międzywojenne | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Agatha Christie: The ABC Murders Premiera

4lut2016

PC XONE PS4

29wrz2016

AND iOS

6paź2020

Switch

Gry podobne do Agatha Christie: The ABC Murders

The Paris Dossier

Four Last Things

Detective Dixie: The Revenge of Wishteria

The A.B.C. Murders to wydana m.in. w wersji na platformę PC, PS4 itd. detektywistyczna gra przygodowa z tradycyjnym interfejsem point-and-click, opracowana przez specjalizującą się w tym gatunku firmę Microids. Produkcja jest pierwszą pozycją z całej serii gier bazujących na twórczości popularnej autorki kryminałów Agathy Christie. Jej fabułę oparto zaś na motywach opublikowanej w 1936 roku powieści o tym samym tytule (znanej w Polsce jako A.B.C.), która była jedenastą książką o przygodach słynnego detektywa Herkulesa Poirota.

Fabuła

Opowiedziana w grze historia rozpoczyna się w momencie otrzymania przez Poirota tajemniczego listu, w którym seryjny morderca, podpisujący się jako A.B.C., podaje miejsce i datę popełnienia zbrodni. Przestępca wybiera ofiary zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Pierwszą staje się właścicielka sklepu tytoniowego Alice Ascher, po niej zabita zostaje kelnerka Betty Barnard, a jako trzeci z życiem żegna się bogacz Carmichael Clarke. Mieszkańców Wielkiej Brytanii zaczyna ogarniać panika i to na barki Poirota spada zadanie zakończenia tej serii morderstw oraz – rzecz jasna – pojmania winnego.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki tytuł pozostaje wierny przygodówkowym tradycjom. Podczas zabawy przeszukujemy miejsca zbrodni, gromadzimy dowody rzeczowe oraz poszlaki, przepytujemy świadków i rozwiązujemy kolejne zagadki. W toku śledztwa pojawia się kilkoro podejrzanych, których alibi musimy sprawdzić, by w finale rozgrywki ostatecznie udowodnić winę prawdziwemu mordercy. W grze brakuje jakichkolwiek sekwencji zręcznościowych, za to niezwykle często testowana jest umiejętność dedukcji oraz spryt gracza.

Kwestie techniczne

The A.B.C. Murders na platformie PC, PS4 itd. odznacza się barwną grafiką utrzymaną w klasycznym, lekko kreskówkowym stylu.

Minirecenzja Agatha Christie: The ABC Murders – kryminalne śledztwo w kieszeni

PLUSY:
 1. czytelny interfejs;
 2. satysfakcjonujące zagadki;
 3. klimatyczna muzyka i ładna oprawa graficzna…
MINUSY:
 1. ... która gryzie się z poważną otoczką;
 2. bohater mógłby poruszać się mniej ślamazarnie;
 3. dla niektórych – niski poziom trudności.

Przygodówka pointandclick to niesamowicie wdzięczny temat na grę mobilną. Nic dziwnego zatem, że kolejni deweloperzy próbują swoich sił w tym gatunku – wspomnieć należy choćby o bardzo dobrym Broken Sword 5: Klątwa Węża, czy produkcjach ekipy Telltale Games. Agatha Christie: The ABC Murders doskonale wpasowuje się w ten schemat, stanowiąc przyjemny i satysfakcjonujący trening dla szarych komórek.

W Agatha Christie: The ABC Murders przychodzi nam rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw, których ofiary wybierane są w alfabetycznej kolejności. Zadaniem głównego bohatera – detektywa Herkulesa Poirota – jest dotarcie do seryjnego mordercy i postawienie go przed majestatem sprawiedliwości. Fabuła potrafi zainteresować, zwłaszcza w końcowej fazie przygody, kiedy to pojawia się interesujący zwrot akcji. Droga do celu jest odpowiednio długa i wyboista, wymagając od gracza przeprowadzenia wnikliwego śledztwa.

A to skałada się z kilku stałych elementów: zbadania miejsca zbrodni, zebrania materiału dowodowego i rozmaitych poszlak, a także przepytania potencjalnych świadków i innych postaci niezależnych. Jeśli nie macie czasu na zbytnie główkowanie, z otwartymi rękoma powinniście przywitać przyjazny dla oka interfejs oraz specjalne oznaczenia, przywodzące na myśl choćby te z cyklu The Walking Dead, jakie wskazują interaktywne elementy otoczenia. Zabieg ten pozwolił wyeliminować zjawisko „zacięcia” w określonych fragmentach zabawy, jednak z drugiej strony drastycznie obniżył poziom trudności. Cóż, nie można mieć wszystkiego, ale z uwagi na specyfikę zabawy na urządzeniach mobilnych, koniec końców można zaliczyć ten aspekt gry na plus.

Czym jednak byłaby prawdziwa przygodówka bez zagadek? Ano właśnie. Te oparto na manipulacji przedmiotami i obracaniu ich w poszukiwaniu wskazówek oraz na czytaniu znalezionych po drodze notatek i układaniu fragmentów zbrodniczej układanki w spójną całość (dbając o połączenia pomiędzy kolejnymi poszlakami). Co ciekawe, często przychodzi nam majstrować przy rozmaitych pudełkach – zazwyczaj skrywają one dowody, dzięki którym możliwe jest popchnięcie do przodu fabuły. Dokonywanie obserwacji z kolei, której celem jest odkrycie dowodów na prawdziwość postawionej przez Poirota tezy, odbywa się poprzez przusuwanie palcem po ekranie – im bliżej dowodu jesteśmy, tym ostrzejszy staje się obraz. Poziom trudności łamigłówek nie jest wygórowany, jednak w ogólnym rozrachunku zostawiają nas one z poczuciem satysfakcji.

Pochwalić należy naprawdę ładną, kreskówkową oprawę graficzną. Niestety gryzie się ona z poważną otoczką, wokół której zbudowano historię, a także z klimatyczną muzyką. Z ulgą można przyjąć fakt, że w trakcie rozgrywki nigdy nie goni nas czas, a każdej sprawie możemy poświęcić go dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Inna sprawa, że protagonista porusza się dość ślamazarnie, a i animacje postaci mogłyby być nieco mniej „drewniane”. Jeśli jednak jesteście w stanie przymknąć oko na takie bolączki, Agatha Christie: The ABC Murders zapewni kilka godzin przyjemnej zabawy – w sam raz na dłuższą podróż pociągiem czy samolotem.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 4 / 10 na podstawie 261 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Agatha Christie: The ABC Murders

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Agatha Christie: The ABC Murders Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.2 GHz/Phenom x4 9850 2.5 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 4850 lub lepsza
 • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3 GHz/AMD FX-8120 3.1 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 5770 lub lepsza
 • Windows XP/Vista/7/8/10
PC
XONE
PS4
AND
iOS
Switch