Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4SwitchiOSANDXONE
Okładka Agatha Christie: The ABC Murders (PC)

Agatha Christie: The ABC Murders

Detektywistyczna przygodówka point-and-click w starym stylu, wydana przez specjalizującą się w tym gatunku francuską firmę Microids. Produkcja oparta jest na motywach powieści Agathy Christie, znanej w naszym kraju jako A.B.C.

Przygodowe | point-and-click | książki | detektywistyczne | dwudziestolecie międzywojenne

Okładka Agatha Christie: The ABC Murders (PC)

data premiery gry:

4lut2016

PC XONE PS4

29wrz2016

AND iOS

6paź2020za 15dni

Switch

The A.B.C. Murders to wydana m.in. w wersji na platformę PC, PS4 itd. detektywistyczna gra przygodowa z tradycyjnym interfejsem point-and-click, opracowana przez specjalizującą się w tym gatunku firmę Microids. Produkcja jest pierwszą pozycją z całej serii gier bazujących na twórczości popularnej autorki kryminałów Agathy Christie. Jej fabułę oparto zaś na motywach opublikowanej w 1936 roku powieści o tym samym tytule (znanej w Polsce jako A.B.C.), która była jedenastą książką o przygodach słynnego detektywa Herkulesa Poirota.

Fabuła

Opowiedziana w grze historia rozpoczyna się w momencie otrzymania przez Poirota tajemniczego listu, w którym seryjny morderca, podpisujący się jako A.B.C., podaje miejsce i datę popełnienia zbrodni. Przestępca wybiera ofiary zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Pierwszą staje się właścicielka sklepu tytoniowego Alice Ascher, po niej zabita zostaje kelnerka Betty Barnard, a jako trzeci z życiem żegna się bogacz Carmichael Clarke. Mieszkańców Wielkiej Brytanii zaczyna ogarniać panika i to na barki Poirota spada zadanie zakończenia tej serii morderstw oraz – rzecz jasna – pojmania winnego.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki tytuł pozostaje wierny przygodówkowym tradycjom. Podczas zabawy przeszukujemy miejsca zbrodni, gromadzimy dowody rzeczowe oraz poszlaki, przepytujemy świadków i rozwiązujemy kolejne zagadki. W toku śledztwa pojawia się kilkoro podejrzanych, których alibi musimy sprawdzić, by w finale rozgrywki ostatecznie udowodnić winę prawdziwemu mordercy. W grze brakuje jakichkolwiek sekwencji zręcznościowych, za to niezwykle często testowana jest umiejętność dedukcji oraz spryt gracza.

Kwestie techniczne

The A.B.C. Murders na platformie PC, PS4 itd. odznacza się barwną grafiką utrzymaną w klasycznym, lekko kreskówkowym stylu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 234 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 74,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Agatha Christie: The ABC Murders

Klasyfikacja PEGI Agatha Christie: The ABC Murders

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Agatha Christie: The ABC Murders

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.2 GHz/Phenom x4 9850 2.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 4850 lub lepsza, Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
  • Zalecane: Intel Core i5 3 GHz/AMD FX-8120 3.1 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 5770 lub lepsza, Windows XP/Vista/7/8/10
Recenzja gry Agatha Christie: The ABC Murders – Herkules Poirot nie zagrozi Sherlockowi Holmesowi
Recenzja gry Agatha Christie: The ABC Murders – Herkules Poirot nie zagrozi Sherlockowi Holmesowi

Recenzja 12 lutego 2016, 18:00

Dość często naszym zadaniem jest dokonywanie obserwacji. Polega to na przesuwaniu kursora po otoczeniu lub postaci niezależnej i wypatrywaniu momentów, w których obraz się wyostrza – zazwyczaj na jakimś wartym uwagi elemencie ubioru czy obiekcie. O ile jednak w Sherlocku Holmesie: Zbrodni i karze podobny mechanizm pozwalał zdobywać nowe informacje, tutaj w większości sytuacji cała zabawa okazuje się zbędna i idiotyczna. Przykładowo Poirot zaczyna obserwację od stwierdzenia, że stojąca przed nim kobieta jest palaczką – my zaś szukamy na ekranie trzech dowodów na to, że trzymająca papierosa i znajdująca się tuż obok popielniczki sprzedawczyni rzeczywiście pali. Innym razem wchodzimy do zabałaganionego pomieszczenia i musimy udowodnić, że detektyw ma rację, ogłaszając wszem i wobec, że mieszkaniec danego pokoju go nie posprzątał. Ani to ciekawe, ani trudne, ani sensowne.

PC
XONE
PS4
AND
iOS
Switch