Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Horizon - seria gier

Seria przygodowych gier akcji TPP z otwartym światem, osadzonych w odległej, postapokaliptycznej przyszłości. Za jej opracowaniem stoi holenderskie studio Guerilla Games, a jej wydawcą jest sprawująca pieczę nad marką firma Sony Interactive Entertainment.

Cykl Horizon zapoczątkowała wydana w 2017 roku na PlayStation 4 gra Horizon: Zero Dawn. W tym samym roku ukazało się rozszerzenie zatytułowane The Frozen Wilds, wprowadzające nowy obszar i rozbudowujące fabułę. Trzy lata później swoją premierę miał Horizon: Zero Dawn – Complete Edition, zawierający podstawową wersję tej produkcji i dodatek. Co ciekawe, wydanie to trafiło nie tylko na PlayStation 4, lecz również na komputery osobiste, będąc pierwszym ważnym tytułem ekskluzywnym japońskiego giganta, który opuścił „ekosystem” PlayStation. Druga część serii, czyli Horizon: Forbidden West, zadebiutowała w 2022 roku na PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Rok 2023 przyniósł natomiast premierę spin-offu pod tytułem Horizon: Call of the Mountain, będącego przygodową grą akcji FPP. Ów owoc współpracy autorów oryginału i studia Firesprite powstał z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR2. W tym samym roku Horizon: Forbidden West wzbogaciło się o fabularny dodatek Burning Shores.

Seria Horizon zabiera nas w podróż do postapokaliptycznego świata przyszłości, w którym ludzkość (a w zasadzie to, co z niej zostało) podzieliła się na wspólnoty przypominające prehistoryczne plemiona, natomiast Ziemię opanowały maszyny przywodzące na myśl zwierzęta i dinozaury. W pierwszej odsłonie cyklu wcielamy się w Aloy – sierotę, a zarazem klanowego wyrzutka, która próbuje odkryć tajemnicę swojego pochodzenia, poznając tożsamość swojej matki. Niejako przy okazji dziewczyna dowiaduje się coraz więcej na temat upadłej cywilizacji, a także otaczającego ją świata i czyhającego na niego niebezpieczeństwa. W drugiej odsłonie cyklu Aloy wyrusza na tytułowy zachód, by zbadać nowe niebezpieczeństwo w postaci tajemniczej plagi zagrażającej wszystkim żywym istotom. W Horizon: Call of the Mountain wcielamy się natomiast w wojownika imieniem Ryas, który badając nowe zagrożenie, stara się odzyskać utracony honor.

Główne części serii Horizon to przygodowe gry akcji z elementami RPG, w których akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Ich główną atrakcją są rozległe i malownicze otwarte światy oraz dynamiczne i efektowne starcia z różnorodnymi maszynami. Roboty eliminujemy, robiąc użytek z rozbudowanego arsenału, stopniowo pozbawiając ich broni i pancerza oraz celując w ich słabe punkty. Do naszej dyspozycji oddano również rozbudowany system craftingu; w oparciu o znalezione po drodze zasoby, możemy wytwarzać przydatne przedmioty i ulepszać posiadane wyposażenie. Oprócz misji popychających fabułę do przodu, na sprawdzenie czekają w nich liczne zadania i aktywności poboczne. Pewne zmiany w mechanice wprowadziła gra Horizon: Call of the Mountain; akcję oglądamy w niej z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a przygoda wiedzie nas przez różnorodne lokacje o zamkniętej strukturze.

Seria Horizon może pochwalić się oprawą graficzną bardzo wysokiej jakości. Z dbałością o detale zaprojektowano nie tylko świat gry, lecz również maszyny, z którymi często przychodzi nam się mierzyć.

Horizon 3
Horizon 3

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Trzecia część serii przygodowych gier akcji z elementami RPG od studia Guerrilla Games. Protagonistką Horizona 3 jest rudowłosa wojowniczka Aloy, która tym razem musi zmierzyć się z zagrożeniem ze strony zbuntowanej AI Nemesis.

PS5

Horizon: Forbidden West - Edycja kompletna
Horizon: Forbidden West - Edycja kompletna

Akcji 6 października 2023

Kompletne wydanie przygodowej gry akcji TPP z otwartym światem i elementami RPG pod tytułem Horizon: Forbidden West. Oprócz podstawowej wersji tej produkcji, Horizon Forbidden West: Complete Edition zawiera m.in. DLC Burning Shores.

PCPS5

Horizon: Call of the Mountain
Horizon: Call of the Mountain

Akcji 22 lutego 2023

Spin-off popularnej serii Horizon, opracowany z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej. W Horizon: Call of the Mountain wcielamy się w Ryasa, czyli byłego Carja Cienia, który chcąc odzyskać honor, musi zbadać nowe zagrożenie.

PS5

Horizon: Forbidden West
Horizon: Forbidden West

Akcji 18 lutego 2022

W Horizon Forbidden West trafiamy na zachód postapokaliptycznej Ameryki, gdzie Aloy szuka sposobu na uporanie się z nowym zagrożeniem dla resztek ludzkości. To druga część serii przygodowych gier akcji z otwartym światem i elementami RPG od studia Guerrilla Games.

PS5PS4

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition
Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Akcji 28 lutego 2017

Trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG od Guerrilla Games. Akcja Horizon: Zero Dawn toczy się w odległej przyszłości, w której dominującą rolę w ekosystemie pełnią inteligentne, przypominające zwierzęta maszyny. Gracz wciela się w postać Aloy – młodej dziewczyny pragnącej zgłębić tajemnice dawnej cywilizacji i poznać swoje przeznaczenie.

PCPS4