Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Horizon Zero Dawn - seria gier

Seria gier akcji osadzonych w świecie przyszłości, opanowanym przez przypominające dinozaury maszyny. Za jej powstanie odpowiada holenderskie Guerilla Games, a rolę wydawcy pełni Sony Interactive Entertainment.

Cykl zapoczątkowała odsłona Horizon: Zero Dawn, wydana w 2017 na PlayStation 4. W tym samym roku ukazało się rozszerzenie The Frozen Wilds, wprowadzające nowy obszar i rozbudowujące historię gry. Trzy lata później swoją premierę miało Horizon: Zero Dawn – Complete Edition, zawierające podstawkę i dodatek, wydane na PS4 oraz PC. Pełnoprawny sequel, Horizon: Forbidden West, ukazał się w 2022 na PS4 i PS5. Spin offem serii jest Horizon: Call of the Mountain, stworzone z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR2.

Fabuła gier z serii osadzona jest w dalekiej przyszłości, gdzie ludzkość podzieliła się na plemiona, a po Ziemi chodzą wielkie maszyny podobne do dinozaurów. Protagonistką głównych odsłon jest Aloy, sierota wychowana z dala od klanu, która pragnie się dowiedzieć, kim była jej matka. By odkryć tę tajemnicę, musi zmierzyć się z rozmaitymi niebezpieczeństwami, zwiedzić wiele zapomnianych miejsc i pokonać tajemniczy kult służący maszynom. W drugiej odsłonie Aloy wyrusza na zachód, gdzie szuka sposobu na zwalczenie tajemniczej zarazy wyniszczającej środowisko.

Tytuły z cyklu Horizon to gry akcji z elementami RPG, osadzone w otwartym świecie. Ich główną atrakcją jest pokonywanie dinozauropodobnych maszyn poprzez odstrzeliwanie im kluczowych elementów opancerzenia i arsenału. Aloy ma do dyspozycji włócznię do walki wręcz, wykorzystywaną również do kontrolowania niektórych robotów, liczne pułapki oraz kilka rodzajów łuków. Możemy je wyposażać w różne strzały (zwykłe, wybuchowe, elektryczne itp.), zależnie od sytuacji, w jakiej będą najbardziej efektywne. Gry oferują też rozbudowany crafting, w ramach którego zbieramy przedmioty znalezione na ziemi oraz w pokonanych wrogach, by następnie wytworzyć z nich lepszy kołczan na strzały czy sakwę na przedmioty leczące. Misje podzielono na główne i poboczne, a w trakcie rozmów wybieramy kwestie wypowiadane przez Aloy. Sam świat wypełniono licznymi znajdźkami i dodatkowymi wyzwaniami.

Seria Horizon prezentuje wysoki poziom graficzny niezależnie od platformy sprzętowej. Największe wrażenie robi szczegółowość świata oraz maszyn, a całość dopełnia klimatyczne udźwiękowienie.

Horizon 3
Horizon 3

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Trzecia część serii przygodowych gier akcji z elementami RPG od studia Guerrilla Games. Protagonistką Horizona 3 jest rudowłosa wojowniczka Aloy, która tym razem musi zmierzyć się z zagrożeniem ze strony grupy znanej jako Odległy Zenit.

PS5

Horizon: Call of the Mountain
Horizon: Call of the Mountain

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Horizon: Call of the Mountain to spin-off popularnej serii, opracowany z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Aby zagrać w ten tytuł, wymagane jest posiadanie gogli PlayStation VR2.

PS5

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West

Akcji 18 lutego 2022

W Horizon Forbidden West trafiamy na zachód postapokaliptycznej Ameryki, gdzie Aloy szuka sposobu na uporanie się z nowym zagrożeniem dla resztek ludzkości. To druga część serii przygodowych gier akcji z otwartym światem i elementami RPG od studia Guerrilla Games.

PS5PS4

Horizon: Zero Dawn - Complete Edition
Horizon: Zero Dawn - Complete Edition

Akcji 28 lutego 2017

Trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG od Guerrilla Games. Akcja Horizon: Zero Dawn toczy się w odległej przyszłości, w której dominującą rolę w ekosystemie pełnią inteligentne, przypominające zwierzęta maszyny. Gracz wciela się w postać Aloy – młodej dziewczyny pragnącej zgłębić tajemnice dawnej cywilizacji i poznać swoje przeznaczenie.

PCPS4