Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria NiOh - seria gier

Seria RPG-ów akcji typu soulslike. Nad rozwojem cyklu czuwa japońskie studio Team Ninja, a jego wydawcą jest firma Koei Tecmo.

Gry spod szyldu NiOh zabierają nas w podróż do alternatywnej wersji Japonii z okresu Sengoku, który przypada na XV i XVI wiek. Znane z kart historii wojny o dominację nie są jedynym zmartwieniem Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego mieszkańcy muszą bowiem zmagać się również z yokai, czyli demonami i potworami wyjętymi wprost z tamtejszej mitologii. W pierwszej części serii wcielamy się w Williama, czyli blondwłosego wojownika, który przybywa do Japonii, podążając tropem niejakiego Edwarda Kelleya. Na miejscu protagonista przyłącza się do Ieyasu Tokugawy i Hanzo Hattoriego, by z ich pomocą rozprawić się zarówno ze wspólnym (yokai), jak i własnym (Kelley) wrogiem. Akcję drugiej odsłony cyklu osadzono natomiast przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwowzorze, a podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad samodzielnie stworzonym bohaterem (lub bohaterką), będącym pół człowiekiem, pół yokai.

W serii NiOh akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Filarem rozgrywki jest toczenie widowiskowych, a jednocześnie wymagających starć z przeciwnikami, podczas których korzystamy przede wszystkim z broni białej. Na naszej drodze, wiodącej przez różnorodne lokacje, stają zarówno szeregowi oponenci, jak i znacznie potężniejsi od nich bossowie; wśród adwersarzy znajdziemy nie tylko yokai, lecz również wrogo nastawionych samurajów. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim uważna obserwacja ruchów nieprzyjaciół, stosowanie szybkich uników i wyprowadzanie błyskawicznych kontrataków, a także robienie właściwego użytku z trzech postaw bojowych, czyli wysokiej (zadajemy w niej duże obrażenia, choć mamy ograniczone możliwości blokowania i wykonywania uników), średniej (doskonale nadającej się do blokowania) oraz niskiej (służącej przede wszystkim do unikania wrogich ciosów). Ponadto w drugiej części serii możemy chwilowo zwiększyć swój potencjał bojowy poprzez przemianę w demona.

W grach z cyklu NiOh nie brakuje systemu rozwoju postaci. W miarę postępów zdobywamy punkty doświadczenia i awansujemy na kolejne poziomy, odblokowując nowe umiejętności i rozwijając już posiadane. Poza tym szanse na zwycięstwo protagonisty zwiększa zdobywane po drodze wyposażenie. Jeśli mimo wszystko nie możemy poradzić sobie z jakimś problemem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wezwać na pomoc innych graczy. Ponadto w miejscu zgonu danego uczestnika zabawy możemy przywołać wzorowaną na nim postać kontrolowaną przez sztuczną inteligencję, z którą możemy współpracować lub... wyzwać ją na pojedynek.

Choć pierwszy NiOh zadebiutował w 2017 roku (najpierw na PlayStation 4, a po dziewięciu miesiącach – na komputerach osobistych), po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim trzynaście lat wcześniej, kiedy to był przygotowywany z myślą o platformie PlayStation 3. Po oficjalnej zapowiedzi słuch po nim zaginął na długie lata, a przypomniał o sobie dopiero podczas targów Tokyo Game Show 2015. NiOh 2 natomiast trafił na czwartą konsolę stacjonarną firmy Sony po trzech latach od premiery pierwowzoru.

Kolekcja NiOh
Kolekcja NiOh

RPG 5 lutego 2021

Pakiet zawierający obydwie części serii soulslike'ów NiOh od studia Team Ninja, które wcześniej trafiły na konsolę PlayStation 4 oraz PC. NiOh Collection zawiera całą zawartość stworzoną do obydwu produkcji.

PS5

NiOh 2 Remastered: Edycja kompletna
NiOh 2 Remastered: Edycja kompletna

RPG 13 marca 2020

Kontynuacja soulslike'a z 2017 roku, za której opracowaniem stoją autorzy oryginału, czyli studio Team Ninja. W NiOh 2 wcielamy się w pół człowieka, pół demona, walczącego z innymi samurajami oraz mitycznymi, nadprzyrodzonymi istotami.

PCPS5PS4

NiOh Remastered: Edycja kompletna
NiOh Remastered: Edycja kompletna

RPG 7 lutego 2017

NiOh to gra typu soulslike zabierająca nas do feudalnej Japonii. To trzecioosobowa gra RPG akcji, opracowana przez działający pod egidą koncernu Koei Tecmo zespół Team Ninja, znany m.in. z takich produkcji jak Dead or Alive czy Ninja Gaiden.

PCPS5PS4