Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Scribblenauts - seria gier

Cieszący się sporą popularnością cykl gier logicznych z elementami platformówki. Markę stworzyło i rozwija studio 5th Cell, a prawa własności intelektualnej znajdują się w posiadaniu koncernu Warner Bros.

Za ojców serii Scribblenauts uznaje się Jeremiaha Slaczkę, Matta Coxa oraz Mariusa Fahlbuscha ze studia 5th Cell. Pierwsza odsłona cyklu – Scribblenauts ukazała się w 2009 roku jako tytuł na wyłączność dla konsoli Nintendo DS. Innowacyjna gra spodobała się zarówno krytykom jak i graczom. Na sequel – Super Scribblenauts trzeba było czekać zaledwie rok. Sukces udało się powtórzyć także na smartfonach za sprawą Scribblenauts Remix (2011). Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła wydana pod koniec 2012 roku gra Scribblenauts Unlimited, który była jednym z tytułów startowych wchodzącej na rynek konsoli Nintendo Wii U (nieco później ukazały się również konwersje na konsolę Nintendo 3DS oraz komputery PC).

Bohaterem gier z serii Scribblenauts jest chłopak imieniem Maxwell. Posiada on magiczny zeszyt, dzięki któremu potrafi wyczarowywać rzeczy potrzebne do rozwiązania określonego problemu logicznego i zdobycia nagrody w postaci gwiazdki. Początkowe odsłony cyklu nie posiadały wyraźnie zdefiniowanej fabuły. Motyw eksplorowania fantastycznych światów i pomagania ich mieszkańcom pojawił się dopiero w Scribblenauts Unlimited.

Tym, co wyróżnia cykl Scribblenauts na tle konkurencyjnych gier jest silnik Objectnaut opracowany przez Mariusa Fahlbuscha. Zawiera on obszerny słownik pojęć obejmujących głównie przedmioty i zwierzęta, które opisane są atrybutami definiującymi ich zachowanie i możliwości wykorzystania. Mechanizm ten został rozbudowany wraz z rozwojem serii (początkowo gracz musiał wpisać słowo w notatniku, aby uzyskać potrzebny obiekt, od Scribblenauts Unlimited może również zdefiniować jego cechy dobierając spośród wielu dostępnych wariantów).

Oprawa wizualna serii Scribblenauts utrzymana jest w kreskówkowym stylu. Dwuwymiarowa grafika stosowana w grach z serii odznacza się intensywnymi kolorami oraz prostymi animacjami. Całości wrażeń estetycznych dopełnia klimatyczny podkład dźwiękowy, najczęściej złożony z kompozycji muzycznych Davida J. Franco.

Scribblenauts Mega Pack
Scribblenauts Mega Pack

Logiczne 18 września 2018

Kompilacja dwóch gier z serii Scribblenauts, czyli Scribblenauts Unlimited oraz Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure, które wzbogacono o dodatkowe elementy. W trakcie rozgrywki w Scribblenauts Mega Pack przemierzamy barwne etapy i rozwiązujemy zagadki, przywołując pożądane przedmioty oraz postacie przy pomocy magicznego notesu.

PS4XONESwitch

Scribblenauts Showdown
Scribblenauts Showdown

Logiczne 6 marca 2018

Scribblenauts Showdown jest szóstą częścią docenianej zarówno przez graczy, jak i branżowe media serii przygodowych gier logicznych. Produkcję wyróżnia duża swoboda działania. Za stworzenie tego tytułu odpowiada studio 5th Cell, zaś jego wydaniem zajął się koncen Warner Bross.

PS4XONESwitch

Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure
Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure

Logiczne 24 września 2013

Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure to gra logicznam w której do rozwiązywania zagadek wykorzystujemy magiczny notes pozwalający zmaterializować każdy wpisany do niego obiekt. Akcja toczy się w komiksowym świecie DC, więc poza zwykłymi przedmiotami możemy przywoływać również słynnych superbohaterów.

PCWiiU3DS

Scribblenauts Unlimited
Scribblenauts Unlimited

Logiczne 13 listopada 2012

Scribblenauts Unlimited to gra logiczna wyprodukowana przez studio 5th Cell. Gracz ma za zadanie pomóc Maxwellowi i mieszkańcom wirtualnego świata wymyślając rzeczy mogące rozwiązać rozmaite problemy. Tytuł oferuje opcję zabawy w trybie multiplayer, a także możliwość dzielenia się swoimi pomysłami.

PCANDiOSWiiU3DS

Scribblenauts Remix
Scribblenauts Remix

Logiczne 12 października 2011

Mobilna edycja przebojowej gry logicznej z konsolki Nintendo DS. W grze rozwiązujemy szereg zróżnicowanych zagadek, używając do tego celu specjalnego, magicznego notatnika. Po wpisaniu w nim nazwy i cech przedmiotu, materializuje się on w świecie gry i od tej pory możemy go użyć do rozwiązania problemu.

ANDiOS

Super Scribblenauts
Super Scribblenauts

Logiczne 12 października 2010

Kolejna część niezwykle oryginalnej gry logicznej, w której sposobów na ukończenie danego poziomu jest tak dużo, jak wiele może zadziałać nasza wyobraźnia.

NDS

Scribblenauts
Scribblenauts

Logiczne 15 września 2009

Scribblenauts to gra logiczna, w której ukończenie kolejnych poziomów zależy od naszej wyobraźni, a konkretnie od przedmiotów, które sobie do tego "zażyczymy".

NDS