Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Company of Heroes - seria gier

Seria strategii czasu rzeczywistego (RTS), osadzonych w realiach II wojny światowej. Marka Company of Heroes znajduje się w rękach firmy SEGA, a pieczę nad jej rozwojem sprawuje studio Relic Entertainment.

Twórcami Company of Heroes są Josh Mosqueira i Quinn Duffy. Pierwsza odsłona cyklu ukazała się w 2006 roku na komputerach osobistych. Tytuł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, o czym świadczy bardzo wysoka średnia ocen krytyków (93/100 w serwisie Metacritic). W odpowiedzi na zainteresowanie graczy, deweloperzy z Relic Entertainment przygotowali dwa samodzielne dodatki: Company of Heroes: Opposing Fronts (2007) i Company of Heroes: Tales of Valor (2009). W 2010 roku ruszyły również testy sieciowej gry Company of Heroes Online (tylko w Korei Południowej), która jednak nie wyszła poza fazę open-beta. W maju 2012 oficjalnie zapowiedziano sequel – Company of Heroes 2, jednak kłopoty finansowe koncernu THQ postawiły projekt pod znakiem zapytania. Ostatecznie w styczniu 2013 roku prawa do marki wraz z projektem oraz całym studiem Relic Entertainment wykupiła firma SEGA za kwotę 26,6 mln dolarów. Nowy wydawca zapewnił środki na dokończenie produkcji, która trafiła do sprzedaży w czerwcu 2013 r. Tytuł odniósł sukces i doczekał się szeregu dodatków, na czele z trzema dużymi rozszerzeniami: Company of Heroes 2: The Western Front Armies (2014), Company of Heroes 2: Ardennes Assault (2014) oraz Company of Heroes 2: The British Forces (2015). Trzecia część serii – Company of Heroes 3 – zadebiutowała w lutym 2023 roku. Była to zarazem pierwsza odsłona cyklu, która pojawiła się na konsolach (PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S).

W produkcjach spod szyldu Company of Heroes gracze mogą zmierzyć się ze scenariuszami bazującymi na autentycznych operacjach militarnych z okresu II wojny światowej. Pierwsza część serii została osadzona na froncie zachodnim, w drugiej areną zmagań jest Europa wschodnia, z kolei trzecia odsłona cyklu prezentuje śródziemnomorski teatr działań.

Rozgrywka w Company of Heroes w dużej mierze opiera się na mechanice znanej z cyklu Warhammer 40,000: Dawn of War. W dwóch pierwszych częściach serii gracze dowodzą relatywnie niewielkimi oddziałami (poziom kompanii) i zarządzają ograniczonymi zasobami amunicji, paliwa oraz ludzi, pozwalającymi rekrutować nowe jednostki lub modyfikować już posiadane, aktywować specjalne umiejętności czy też wznosić budynki w bazie. Wielkość generowanych zasobów zależy bezpośrednio od kontrolowanego terenu. Trzecia odsłona cyklu przyniosła istotną nowość w postaci mapy kampanii, na której gracze mogą podejmować decyzje o znaczeniu strategicznym; wydane w tym miejscu rozkazy rzutują na ogólną sytuację na froncie, a także znajdują odzwierciedlenie w przebiegu poszczególnych bitew.

Gry z serii Company of Heroes wyróżniają się widowiskową oprawą audiowizualną, znacznie przewyższającą to, co prezentuje wiele produkcji pokrewnych gatunkowo. Duża w tym zasługa autorskiej technologii studia Relic Entertainment – silnika Essence Engine.

Company of Heroes Collection
Company of Heroes Collection

Strategiczne 12 października 2023

Wzbogacone o dwa dodatki wydanie kultowego RTS-a z 2006 roku. Company of Heroes Collection zawiera podstawową wersję gry oraz add-ony Opposing Fronts i Tales of Valor.

Switch

Company of Heroes 3
Company of Heroes 3

Strategiczne 23 lutego 2023

Company of Heroes 3 to trzecia odsłona popularnego cyklu taktycznych strategii czasu rzeczywistego osadzonych w realiach II wojny światowej. Tym razem kampania skupia się na terenach Włoch oraz Afryki Północnej.

PCPS5XSX

Company of Heroes 2
Company of Heroes 2

Strategiczne 25 czerwca 2013

Druga część cieszącej się dużą popularnością wojennej strategii czasu rzeczywistego (RTS). Tytuł wyprodukowało studio Relic Entertainment, a jego wydaniem zajęła się firma SEGA. Akcja Company of Heroes 2 ponownie osadzona została w realiach II wojny światowej. Tym razem jednak gracze mają okazję wziąć udział w zmaganiach na froncie wschodnim. Kampania główna trybu jednoosobowego skupia się na dowodzeniu oddziałami Armii Czerwonej, natomiast w multiplayerze dostępne są również siły III Rzeszy. Mechanika rozgrywki bazuje na rozwiązaniach znanych z Company of Heroes, jednak twórcy pokusili się także o szereg nowości, w tym kompletnie przebudowany system osłon oraz warunki atmosferyczne wpływające na mobilność jednostek. Gra stworzona została w oparciu o nowy silnik graficzny Essence 3.0, co przełożyło się na efektowną oprawę wizualną.

PC

Company of Heroes: Kompania braci
Company of Heroes: Kompania braci

Strategiczne 11 września 2006

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w realiach II wojny światowej. Tytuł został opracowany przez kanadyjskie studio Relic Entertainment - znane m.in. z serii Homeworld i Warhammer 40,000: Dawn of War. Edycja mobilna została przygotowana przez studio Feral Interactive. Akcja gry koncentruje się na działaniach armii amerykańskiej w zachodniej części Europy i rozpoczyna od legendarnego desantu powietrzno-morskiego w Normandii. Kampania stylizowana jest na film fabularny i wyraźnie nawiązuje do kultowego serialu telewizji HBO wyświetlanego w naszym kraju pod nazwą Kompania Braci. W trybie wieloosobowym przygotowana została zabawa dla maksymalnie 8 graczy, którzy muszą opowiedzieć się po stronie wojsk sprzymierzonych lub III Rzeszy. Atutem gry jest silnik Essence Engine wsparty popularną technologią Havok. Dzięki temu świat gry wygląda niezwykle sugestywnie, otoczenie podatne jest na zniszczenia, a dowodzona przez gracza drużyna cechuje się znakomitą AI, pozwalającą m.in. wykorzystywać przeszkody terenowe i błyskawicznie reagować na poczynania przeciwnika.

PCANDiOS

Company of Heroes Online
Company of Heroes Online

Strategiczne prace wstrzymane

Sieciowa wersja świetnej strategii czasu rzeczywistego, przygotowanej przez twórców takich serii jak Homeworld lub Dawn of War. Produkcja przypomina pierwowzór, ale została wzbogacona o szereg opcji sieciowych i mikrotransakcje. Podczas zabawy wcielamy się w jedną z dwóch armii i walczymy na różnych polach bitew. Niestety, tytuł nie zyskał zbyt dużej popularności i został wstrzymany.

PC