Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Silent Hunter - seria gier

Seria gier symulacyjnych w realiach II wojny światowej, pozwalająca graczom wcielić się w role dowódców okrętów podwodnych. Marka znajduje się w posiadaniu koncernu Ubisoft, a nad jej rozwojem czuwają m.in. wewnętrzne studia Ubisoft Romania i Ubisoft Blue Byte.

Za ojca cyklu uznaje się Williama T. Beckera ze studia Aeon Electronic Entertainment. Pierwsza gra z serii ukazała się w 1996 roku w wersji na komputery PC pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego DOS. Tytuł został bardzo dobrze przyjęty przez fanów symulacji, co zaowocowało wydaną rok później edycją rozszerzoną - Silent Hunter Commander's Edition. W 2001 roku w ręce graczy trafił sequel przygotowany przez studio Ultimation Inc. (znane m.in. z symulatora czołgu Panzer Commander). Po przejęciu praw do marki przez koncern Ubisoft tworzenie kolejnych odsłon cyklu (począwszy od Silent Hunter III) powierzono wewnętrznemu studiu deweloperskiemu w Rumunii.

We wszystkich grach z serii gracz ma okazję wcielić się w rolę dowódcy okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej. Najczęściej jest to niemiecki U-Boot, choć w produkcjach z akcją osadzoną na Pacyfiku (np. Silent Hunter 4) dowodzi się zwykle jednostkami pływającymi pod banderą Stanów Zjednoczonych. Rozgrywka na ogół łączy elementy symulacyjne oraz gry akcji, przy czym zależnie od zamysłu twórców akcenty te mogą być różnie rozłożone.

Jednym z czynników, które wpłynęły na popularność cyklu jest dbałość o zachowanie zgodności z historycznymi realiami. Większość okrętów pojawiających się w grach spod szyldu Silent Hunter ma swoje odpowiednik wśród autentycznych jednostek z okresu II wojny światowej. Ponadto szereg scenariuszy bazuje na prawdziwych operacjach militarnych.

Pozostałe atuty gier z cyklu Silent Hunter to przede wszystkim dopracowana warstwa audiowizualna, która znacząco przewyższa jakością konkurencyjne produkty, a także ceniony przez wielu graczy tryb rozgrywki wieloosobowej, który po raz pierwszy wprowadzony został w Silent Hunter II.

Silent Hunter 5: Bitwa o Atlantyk
Silent Hunter 5: Bitwa o Atlantyk

Symulacje 2 marca 2010

Piąta odsłona jednego z najpopularniejszych symulatorów okrętów podwodnych z okresu II wojny światowej. W Silent Hunter V gracz zostaje wysłany na wody Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego, gdzie jako dowódca niemieckiego U-boota typu VII poluje na jednostki pływające Aliantów. Do przejścia czeka dynamiczna kampania, co oznacza, że na nasze działania, sukcesy i niepowodzenia mają bezpośredni wpływ na jej przebieg. Warto dodać, że w czasie jej trwania bierzemy także udział w słynnych historycznych bitwach morskich. Jedną z głównych innowacji wprowadzonych w tej części cyklu jest w pełni interaktywne wnętrze okrętu podwodnego. W trybie tym sterowanie przypomina to znane z FPS-ów. Oznacza to, że naraz możemy wykonywać tylko jedną czynność, więc konieczne jest korzystanie z pomocy podwładnych. Każdy z podopiecznych ma unikalny charakter, przeszłość i problemy, a także odmienne umiejętności. Nowinką jest również morale załogi, a także system rozwoju jej członków oraz samego okrętu.

PC

Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific
Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific

Symulacje 20 marca 2007

Silent Hunter IV: Wolves of the Pacific studia Ubisoft to kolejna część serii symulatorów morskich, zbierającej bardzo wysokie oceny, zarówno wśród graczy jak i krytyków. Tym razem wilki morskie, wielbiciele podwodnych polowań na opancerzoną zwierzynę, przenoszą się na Pacyfik.

PC

Silent Hunter III
Silent Hunter III

Symulacje 15 marca 2005

Trzecia odsłona popularnego cyklu symulatorów łodzi podwodnych z czasów II wojny światowej. W porównaniu z poprzedniczką, opracowana przez firmę Ubisoft produkcja może się pochwalić wieloma zmianami i usprawnieniami, wśród których prym wiedzie nowoczesna, trójwymiarowa oprawa graficzna, generująca otoczenie w realistyczny sposób. W trakcie rozgrywki otrzymujemy do dyspozycji cztery typy U-bootów w dziesięciu wersjach rozwojowych – w pełnym trójwymiarze odwzorowano zarówno wszystkie newralgiczne pomieszczenia, jak i każde urządzenie, które możemy samodzielnie obsługiwać lub przekazać w ręce podwładnych. Warto nadmienić, że członkowie załogi posiadają tutaj swój indywidualny model oraz umiejętności, na podstawie których dokonujemy przydziału obowiązków. Co więcej, w toku rozgrywki zdobywają oni cenne doświadczenie, dzięki czemu z czasem załoga staje się jeszcze bardziej wydajnym mechanizmem. Filarem Silent Hunter III jest kampania, w której pniemy się po szczeblach wojskowej kariery. Ponadto na potrzeby tego tytułu przygotowano pojedyncze misje, a także edytor umożliwiający tworzenie własnych scenariuszy. Dopełnieniem tego wszystkiego jest rozbudowany tryb multiplayer.

PC

Silent Hunter II: Symulator u-boota z II wojny światowej
Silent Hunter II: Symulator u-boota z II wojny światowej

Symulacje 7 listopada 2001

Silent Hunter II: WWII U-Boat Combat Simulator to kontynuacja wydanej w 1996 roku symulacji okrętu podwodnego. Produkcją gry zajęła się ekipa studia Ultimation. Gracze mają okazję wcielić się w kapitana u-bota i wziąć udział w słynnej bitwie o Atlantyk z okresu II wojny światowej. Twórcy zadbali o realistyczne wrażenia dowodzenia łodzią podwodną, w czym pomocne były konsultacje z admirałem Erichem Toppem.

PC

Silent Hunter: Commander's Edition
Silent Hunter: Commander's Edition

Symulacje 25 marca 1996

Silent Hunter: Commander's Edition to specjalne wydanie symulacji okrętu podwodnego wyprodukowanej przez studia Aeon Electronic Entertainment i Strategic Simulations. Gracz wciela się w dowódcę jednej z amerykańskich łodzi podwodnych operujących na Pacyfiku w okresie II wojny światowej. Edycja Commander poza bazową grą zawiera także dwa oficjalne rozszerzenia, dodatkowe obszary działań i 15 historycznych scenariuszy do rozegrania.

PC

Silent Hunter Online
Silent Hunter Online

Symulacje prace wstrzymane

Symulacja okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej, stworzona przez zespół Blue Byte Software z myślą o rozgrywce w przeglądarce internetowej. Gracz wciela się w rolę kapitana niemieckiego U-Boota i wykonuje zadania zlecane przez dowództwo floty. Poszczególne misje nierzadko wzorowane są na historycznych wydarzeniach, takich jak choćby Bitwa o Atlantyk, toczona w latach 1939-1945. Zabawa opiera się na manewrowaniu okrętem oraz obsłudze zainstalowanego na jego pokładzie uzbrojenia. Pomimo że większość czasu spędzamy nad rozmaitymi wskaźnikami, obecność peryskopu pozwala na wypatrywanie wrogich jednostek w czasie rzeczywistym. Trzon Silent Hunter Online stanowią wieloosobowe zmagania, a specjalny system monitoruje sukcesy i porażki każdego z dowódców. Cechą charakterystyczną gry jest wysokiej jakości trójwymiarowa oprawa graficzna.

WWW