Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Crysis - seria gier

Rozwijana przez firmę Crytek seria gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcje z tego cyklu wyróżniają się niezwykle dopracowaną warstwą wizualną, która przy odpowiednio wydajnej platformie sprzętowej oferuje praktycznie wszystkie najbardziej zaawansowane technologie wykorzystywane we współczesnej animacji komputerowej i dewelopingu gier. Przez lata wielu ekspertów uznawało cykl Crysis za test możliwości platform sprzętowych, a to dzięki spektakularnej oprawie graficznej generowanej przez silniki z rodziny CryEngine.

Geneza serii Crysis wiąże się z konkurencyjnym cyklem Far Cry. Po sprzedaży praw do swojej pierwszej gry deweloperzy z firmy Crytek zyskali bowiem środki finansowe na realizację projektu, który miał pokazać możliwości nowej generacji silnika CryEngine (CryEngine 2). Efektem tego była wydana w 2007 roku gra Crysis, pierwotnie przeznaczona wyłącznie na komputery PC, w późniejszym czasie otrzymała jednak porty na X360 oraz PS3 (2011). Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyków i graczy, co zaowocowało pojawieniem się samodzielnego dodatku Crysis: Warhead (2008), wydanego jedynie na PC. Ciekawostką jest, że w cenie tytułu nabywało się również Crysis Wars, czyli samodzielną grę multiplayer. W 2011 r. do rąk graczy trafiła kontynuacja cyklu o nazwie Crysis 2, wydana jednocześnie na PC, X360 oraz PS3. Ostatnia pełnoprawna odsłona serii, Crysis 3, powstała w 2013 r. i została ciepło przyjęta przez fanów. W 2020 r. swoją premierę miał Crysis Remastered, który został stworzony przez studio Crytek we współpracy z Saber Interactive. Gra pierwotnie trafiła na PC, PS4, XONE oraz Nintendo Switch. Jak sama nazwa wskazuje, jest to odnowiona pierwsza część cyklu. Remaster przyniósł niespodziankę w postaci zmiany wydawcy: po raz pierwszy nie była to firma Electronic Arts, rolę tę przejął sam deweloper. Twórcy w głównej mierze skupili się na ulepszeniu oprawy wizualnej produkcji, implementując nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak wolumetryczna mgła czy ray tracing. Wysoki poziom graficzny osiągnięto dzięki użyciu CryEngine 5.6.

Akcja gier z cyklu Crysis rozpoczyna się w czasach nam współczesnych (gdyż pierwsza część ma miejsce w 2019 r.),a w późniejszych odsłonach wybiega w niedaleką przyszłość. W tej alternatywnej wizji rzeczywistości pogrążony w wojennej zawierusze świat musi stawić czoła zagrożeniu ze strony pradawnej rasy obcych. Gracz wciela się w rolę żołnierza elitarnej amerykańskiej jednostki wojskowej. Jej członkowie dysponują niezwykłymi nanokombinezonami, które znacząco zwiększają ich możliwości bojowe.

Każda gra z serii ma innego protagonistę, jednak w ich otoczeniu pojawiają się te same postaci, co czyni opowieść bardziej spójną. Rozgrywka bazuje na sprawdzonych elementach gatunku FPS, czyli dynamicznych sekwencjach walki z użyciem rozmaitych rodzajów uzbrojenia (m.in. pistolety, karabiny maszynowe, snajperki).

Fabuła pierwszej części cyklu Crysis zaczyna się wiadomością od grupy archeologów, którzy pracują na jednej z wysp na morzu Południowochińskim. Ekipa prowadząca wykopaliska odkryła coś bardzo ważnego i została zaatakowana przez północnokoreańską armię. Na miejsce zostaje wysłany elitarny amerykański oddział Raptor, którego żołnierze wyposażeni są w specjalne kombinezony polepszające ich sprawność bojową. Szybko jednak okazuje się, że ludzie nie stanowią największego zagrożenia na wyspie, a rasa kosmitów nazywanych Ceph może doprowadzić do zguby nie tylko „Raptorów”, ale i całej planety. Wcielamy się w postać komandosa działającego pod kryptonimem Nomad, który to stara się przeszkodzić przybyszom z innej planety.

Crysis Warhead jest samodzielnym dodatkiem do pierwszej części serii. Akcja gry dzieje się w tym samym czasie i miejscu co podstawka. Wcielamy się w postać żołnierza o kryptonimie Psychol, który służy razem z Nomadem (bohaterem poprzedniej odsłony). Zostaje on wysłany na misję odbicia kontenera mającego zawierać głowicę nuklearną. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem.

Crysis 2 dzieje się w 2023 r. w Nowym Jorku. W mieście rozprzestrzenia się śmiertelna zaraza. Epidemia w połączeniu z wieściami o wrogich istotach pozaziemskich zwanych Ceph doprowadzają do zamieszek. Aby utrzymać porządek, władze decydują się odciąć cały Manhattan. W tym samym czasie oddział amerykańskich marines wyrusza na spotkanie z naukowcem, mogącym pomóc w walce z wojowniczą rasą kosmitów. Wcielamy się w żołnierza o pseudonimie Alcatraz, który zostaje uratowany przez znanego z poprzedniej części Proroka (dowódcę oddziału Raptor); ten oddaje mu swój nanokombinezon i wysyła go na misję. Poza kosmitami w drugiej części cyklu przychodzi nam również walczyć z organizacją C.E.L.L. Tytuł zaliczył kilka poważnych zmian w porównaniu z poprzedniczką. Gra w tej odsłonie stała się bardziej wertykalna. Skala lokacji w „dwójce” uległa zmniejszeniu w porównaniu z pierwszą częścią serii, co nie spodobało się wszystkim fanom. Dodatkowo postawiono większy nacisk na fabułę, która już nie była przedstawiana jedynie w postaci cutscenek, ale również jako rozmowy pomiędzy bohaterami.

Crysis 3 jest ostatnią pełnoprawną odsłoną serii. Przejmujemy kontrolę nad znanym z poprzednich części Prorokiem. Żołnierz stara się przeszkodzić organizacji C.E.L.L., która wykorzystuje technologię Ceph w celu dominacji energetycznej nad planetą. Pomimo że akcja gry technicznie dzieje się w Nowym Jorku, to trzecia odsłona cyklu zrywa z miejskim klimatem i wraca do dzikszych i większych lokacji niż te zaprezentowane w „dwójce”. Gra nie zmienia jednak wiele pod względem gameplayu. Tytuł wprowadza możliwość hakowania niektórych elementów otoczenia oraz nowe bronie, w tym widowiskowy łuk bloczkowy (który możemy zobaczyć na okładce tytułu).

Crysis 4
Crysis 4

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Crysis 4 po raz kolejny pozwala graczom walczyć w tzw. nanokombinezonach będących wizytówką cyklu Crysis. Za opracowanie gry odpowiada studio Crytek.

PCPS5XSX

Crysis Remastered Trilogy
Crysis Remastered Trilogy

Akcji 15 października 2021

Kompilacja zremasterowanych wersji kultowych strzelanek studia Crytek. W skład pakietu wchodzi Crysis Remastered z 2020 roku oraz Crysis 2 i Crysis 3. Wszystkie gry zostały odświeżone, otrzymały nowe modele, tekstury, rozdzielczość 4K i wiele więcej.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Crysis 2 Remastered
Crysis 2 Remastered

Akcji 15 października 2021

Odświeżona wersja strzelanki z 2011 roku, oferująca usprawnienia graficzne pod względem oświetlenia, tekstur, rozdzielczości i wielu innych. Crysis 2 Remastered zawiera tylko kampanię dla jednego gracza, opowiadającą o walce z kosmitami atakującymi Nowy Jork.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Crysis 3 Remastered
Crysis 3 Remastered

Akcji 15 października 2021

Odświeżona wersja strzelanki z 2013 roku, oferująca usprawnienia graficzne pod względem oświetlenia, tekstur, rozdzielczości i wielu innych. Crysis 3 Remastered zawiera tylko kampanię dla jednego gracza, opowiadającą o próbie ostatecznego powstrzymania inwazji Cepidów na Ziemię.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Crysis Remastered
Crysis Remastered

Akcji 23 lipca 2020

Zremasterowana wersja gry Crysis, opracowana przez studia Crytek i Saber Interactive. Crysis Remastered zyskał liczne usprawnienia wizualne, na czele z odświeżonymi teksturami oraz wsparciem dla ray tracingu, a także otrzymał efekty graficzne nieobecne w pierwowzorze.

PCPS4XONESwitch

Crysis 3
Crysis 3

Akcji 19 lutego 2013

Trzecia część serii pierwszoosobowych strzelanin (FPS), stworzonej i rozwijanej przez studio Crytek w oparciu o autorską technologię CryEngine. Akcja gry osadzona została w roku 2047, czyli 24 lata po wydarzeniach ukazanych w Crysis 2. Gracz wciela się w rolę Jamesa „Alcatraza” Rodrigueza, żołnierza jednostki Force Recon, który, wyposażony w futurystyczny kombinezon Crynet Nanosuit 2.0, staje do walki z obcą rasą Ceph oraz korporacją Cell. Zmagania toczą się głównie na terenie Nowego Jorku, gdzie pod gigantyczną kopułą stworzony został zróżnicowany mikroświat - „Siedem Cudów”. Uzupełnieniem dla kampanii głównej trybu jednoosobowego jest urozmaicony multiplayer, pozwalający na wspólną zabawę dla maksymalnie 16 uczestników (12 w wersjach konsolowych).

PCX360PS3

Crysis 2
Crysis 2

Akcji 22 marca 2011

Kontynuacja osadzonej w realiach science-fiction strzelaniny FPS autorstwa studia Crytek. Akcja gry toczy się trzy lata po wydarzeniach znanych z pierwszej części i rozgrywa głównie na ulicach Nowego Jorku, gdzie stawiamy czoła przedstawicielom obcej cywilizacji oraz wrogo nastawionym żołnierzom korporacji C.E.L.L. W grze wcielamy się w zupełnie nową postać – komandosa o imieniu Alcatraz, który przywdziewa przebranie bohatera pierwszej części, ściągając na siebie uwagę przeciwników. Autorzy rozwinęli znane z prekursorki rozwiązania, w tym specjalny nanokombinezon 2.0, który możemy ulepszać, pozyskując katalizatory z ciał obcych. W przeciwieństwie do pierwowzoru, poszczególne misje toczą się głównie w zamkniętych lokacjach, a podczas rozgrywki znacznie większy nacisk położono na fabułę. Nieodłącznym uzupełnieniem gry jest rozbudowany tryb wieloosobowy, w którym wraz z kolejnymi potyczkami zdobywamy doświadczenie, niezbędne do odblokowania nowych broni i elementów nanokombinezonu.

PCX360PS3

Crysis: Warhead
Crysis: Warhead

Akcji 16 września 2008

Samodzielny dodatek do bestsellerowej pierwszoosobowej strzelaniny studia Crytek z 2007 roku. Jego fabuła osnuta jest na kanwie tych samych wydarzeń co pierwowzór, ale przedstawia całą historię z nieco innego punktu widzenia, stanowiąc swoiste uzupełnienie pierwszej części gry. W grze wcielamy się w postać byłego żołnierza SAS, który zostaje wysłany z misją odzyskania tytułowej głowicy, na którą zęby ostrzą sobie także siły północnokoreańskie. Podczas gry stawia on czoła nie tylko żołnierzom przeciwnika, ale także bezwzględnym obcym, którzy, nie zważając na działania ludzi, rozpoczynają proces terraformacji i przekształcania tropikalnej wyspy w skutą lodem skałę. Pod względem mechaniki rozgrywka nie odbiega od pierwowzoru, kładąc jednak znacznie większy nacisk na sekwencje walki z bossami i wrogimi maszynami. Do dyspozycji graczy oddano dwie nowe bronie oraz niedostępne wcześniej środki transportu. Tryb wieloosobowy wzbogacił się zaś o nowe mapy oraz multiplayer drużynowy.

PC

Crysis
Crysis

Akcji 14 listopada 2007

Opracowana przez niemieckie studio Crytek futurystyczna strzelanina FPS, która w pierwotnych założeniach miała stanowić kontynuację bestsellerowego Far Cry. Akcja gry toczy się na niewielkiej wyspie, na której uczeni dokonują przełomowego odkrycia. Wkrótce wyspa zostaje opanowana przez armię północnokoreańską i całkowicie odcięta od świata, a na ratunek uwięzionych tam naukowcom rząd USA wysyła specjalną misję ratunkową. Walka z żołnierzami wroga wkrótce przeradza się w prawdziwą walkę o życie z udziałem przedstawicieli wrogiej cywilizacji z kosmosu. Gra cechuje się rozległym obszarem o dużej interaktywności oraz pewną dowolnością w realizacji powierzanych nam zadań. Typowe cechy strzelanin FPS uzupełniono tu elementami science-fiction, oddając do dyspozycji graczy specjalny nanokombinezon, pozwalający na zwiększenie siły postaci, zastosowanie kamuflażu czy specjalnej tarczy ochronnej. Twórcy przygotowali też pełnoprawny multiplayer, w którym rywalizują ze sobą dwie drużyny komandosów.

PCX360PS3