Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Crysis - seria gier

Rozwijana przez firmę Crytek seria gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Przez wielu ekspertów cykl Crysis uznawany bywa za test możliwości platform sprzętowych, w czym duża zasługa spektakularnej oprawy graficznej generowanej przez silniki z rodziny CryEngine.

Geneza serii Crysis wiąże się z konkurencyjnym cyklem Far Cry. Po sprzedaży praw do swojej pierwszej gry deweloperzy z firmy Crytek zyskali bowiem środki finansowe na realizację projektu, który miał pokazać możliwości nowej generacji silnika CryEngine (CryEngine 2). Efektem tego była wydana w 2007 roku gra Crysis, pierwotnie przeznaczona wyłącznie na komputery PC. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyków i graczy, co zaowocował najpierw pojawieniem się samodzielnego dodatku Crysis: Warhead a następnie pełnoprawną kontynuacją cyklu, wydaną już jednak w formie tytułu multiplatformowego.

Akcja gier z cyklu Crysis osadzona została w świecie niedalekiej przyszłości, w którym pogrążony w wojennej zawierusze świat musi stawić czoła zagrożeniu ze strony pradawnej rasy obcych. Gracz wciela się w rolę żołnierza elitarnej amerykańskiej jednostki wojskowej. Jej członkowie dysponują niezwykłymi nano-kombinezonami, które znacząco zwiększają ich możliwości bojowe.

W obu grach protagonistami są dwaj różni bohaterowie, jednak w ich otoczeniu pojawiają się te same postaci, co czyni opowieść bardziej zwartą. Rozgrywka bazuje na sprawdzonych elementach gatunku FPS, czyli dynamicznych sekwencjach walki z użyciem rozmaitych rodzajów uzbrojenia (m.in. pistolety, karabiny maszynowe, snajperki).

Produkcje z tego cyklu wyróżniają się niezwykle dopracowaną warstwą wizualną, która przy odpowiednio wydajnej platformie sprzętowej oferuje praktycznie wszystkie najbardziej zaawansowane technologie wykorzystywane we współczesnej animacji komputerowej i dewelopingu gier (m.in. pełne wsparcie dla bibliotek DirectX 11 i obraz 3D generowany w czasie rzeczywistym).

Crysis Remastered
Crysis Remastered

Akcji 23 lipca 2020

Zremasterowana wersja gry Crysis, opracowana przez studia Crytek i Saber Interactive. Crysis Remastered zyskał liczne usprawnienia wizualne, na czele z odświeżonymi teksturami oraz wsparciem dla ray tracingu, a także otrzymał efekty graficzne nieobecne w pierwowzorze.

PCPS4XONESwitch

Crysis 3
Crysis 3

Akcji 19 lutego 2013

Trzecia część serii pierwszoosobowych strzelanin (FPS), stworzonej i rozwijanej przez studio Crytek w oparciu o autorską technologię CryEngine. Akcja gry osadzona została w roku 2047, czyli 24 lata po wydarzeniach ukazanych w Crysis 2. Gracz wciela się w rolę Jamesa „Alcatraza” Rodrigueza, żołnierza jednostki Force Recon, który, wyposażony w futurystyczny kombinezon Crynet Nanosuit 2.0, staje do walki z obcą rasą Ceph oraz korporacją Cell. Zmagania toczą się głównie na terenie Nowego Jorku, gdzie pod gigantyczną kopułą stworzony został zróżnicowany mikroświat - „Siedem Cudów”. Uzupełnieniem dla kampanii głównej trybu jednoosobowego jest urozmaicony multiplayer, pozwalający na wspólną zabawę dla maksymalnie 16 uczestników (12 w wersjach konsolowych).

PCX360PS3

Crysis 2
Crysis 2

Akcji 22 marca 2011

Kontynuacja osadzonej w realiach science-fiction strzelaniny FPS autorstwa studia Crytek. Akcja gry toczy się trzy lata po wydarzeniach znanych z pierwszej części i rozgrywa głównie na ulicach Nowego Jorku, gdzie stawiamy czoła przedstawicielom obcej cywilizacji oraz wrogo nastawionym żołnierzom korporacji C.E.L.L. W grze wcielamy się w zupełnie nową postać – komandosa o imieniu Alcatraz, który przywdziewa przebranie bohatera pierwszej części, ściągając na siebie uwagę przeciwników. Autorzy rozwinęli znane z prekursorki rozwiązania, w tym specjalny nanokombinezon 2.0, który możemy ulepszać, pozyskując katalizatory z ciał obcych. W przeciwieństwie do pierwowzoru, poszczególne misje toczą się głównie w zamkniętych lokacjach, a podczas rozgrywki znacznie większy nacisk położono na fabułę. Nieodłącznym uzupełnieniem gry jest rozbudowany tryb wieloosobowy, w którym wraz z kolejnymi potyczkami zdobywamy doświadczenie, niezbędne do odblokowania nowych broni i elementów nanokombinezonu.

PCX360PS3

Crysis: Warhead
Crysis: Warhead

Akcji 16 września 2008

Samodzielny dodatek do bestsellerowej pierwszoosobowej strzelaniny studia Crytek z 2007 roku. Jego fabuła osnuta jest na kanwie tych samych wydarzeń co pierwowzór, ale przedstawia całą historię z nieco innego punktu widzenia, stanowiąc swoiste uzupełnienie pierwszej części gry. W grze wcielamy się w postać byłego żołnierza SAS, który zostaje wysłany z misją odzyskania tytułowej głowicy, na którą zęby ostrzą sobie także siły północnokoreańskie. Podczas gry stawia on czoła nie tylko żołnierzom przeciwnika, ale także bezwzględnym obcym, którzy, nie zważając na działania ludzi, rozpoczynają proces terraformacji i przekształcania tropikalnej wyspy w skutą lodem skałę. Pod względem mechaniki rozgrywka nie odbiega od pierwowzoru, kładąc jednak znacznie większy nacisk na sekwencje walki z bossami i wrogimi maszynami. Do dyspozycji graczy oddano dwie nowe bronie oraz niedostępne wcześniej środki transportu. Tryb wieloosobowy wzbogacił się zaś o nowe mapy oraz multiplayer drużynowy.

PC

Crysis
Crysis

Akcji 14 listopada 2007

Opracowana przez niemieckie studio Crytek futurystyczna strzelanina FPS, która w pierwotnych założeniach miała stanowić kontynuację bestsellerowego Far Cry. Akcja gry toczy się na niewielkiej wyspie, na której uczeni dokonują przełomowego odkrycia. Wkrótce wyspa zostaje opanowana przez armię północnokoreańską i całkowicie odcięta od świata, a na ratunek uwięzionych tam naukowcom rząd USA wysyła specjalną misję ratunkową. Walka z żołnierzami wroga wkrótce przeradza się w prawdziwą walkę o życie z udziałem przedstawicieli wrogiej cywilizacji z kosmosu. Gra cechuje się rozległym obszarem o dużej interaktywności oraz pewną dowolnością w realizacji powierzanych nam zadań. Typowe cechy strzelanin FPS uzupełniono tu elementami science-fiction, oddając do dyspozycji graczy specjalny nanokombinezon, pozwalający na zwiększenie siły postaci, zastosowanie kamuflażu czy specjalnej tarczy ochronnej. Twórcy przygotowali też pełnoprawny multiplayer, w którym rywalizują ze sobą dwie drużyny komandosów.

PCX360PS3