Komentarze do wiadomości: Nie tak miało być z recenzją Gothic Remake. Dostaliśmy grę za późno, by przygotować rzetelny tekst na premierę. THQ Nordic odpowiedziało na nasze pytania

Forum Gry RPG
Dodaj komentarz
03.06.2026 14:57
mateo91g
2
39
odpowiedz
6 odpowiedzi
mateo91g
111
Generał

Poczekamy ;) A wszystkim którzy zamierzają kupić na premierę - HOLD! Gra nie zając, nie ucieknie, a może zaoszczędzicie sobie rozczarowania. Skoro producent wysyła gry recenzentom w tak krótkim czasie do premiery, może to oznaczać że ma coś do ukrycia.

post wyedytowany przez mateo91g 2026-06-03 14:58:37
03.06.2026 15:21
Dead Men
8
21
odpowiedz
9 odpowiedzi
Dead Men
197
Senator

Widać łajno łatane do ostatniego dnia

03.06.2026 14:56
marvin92
1
10
odpowiedz
marvin92
40
Konsul

Już wczoraj to pisałem, że wygląda to na celowe działanie. Gdyby Alkimia była pewna swojej gry wysłałaby kody recenzenckie na 2 tygodnie przed premierą. Warhorse udostępnił grę recenzentom chyba na miesiąc przed a embargo spadało tydzień przed premierą KCD 2. Przecież nic nie stało na przeszkodzie by polscy recenzenci ogrywali grę po angielsku a polonizację ocenili później.

03.06.2026 15:35
DexteR_66
11
6
odpowiedz
5 odpowiedzi
DexteR_66
19
Generał

No i lepsze to, niż byście mieli dostać stary build i gra by dostała niską ocenę. Tutaj akurat w pełni ich rozumiem i dobrze, że to wyjaśnili.

03.06.2026 15:18
Amq_
4
5
odpowiedz
Amq_
29
Konsul

Na premierę ten crap dostał by pewnie 2/10 a tak to może jakoś go połatają w późniejszym terminie i na 5/10 zasłuży.

03.06.2026 19:51
SpookyYuuki
27
5
odpowiedz
1 odpowiedź
SpookyYuuki
76
Generał

Nie szybkość a rzetelność jest ważna. Recenzje są dobre dla niedzielnych graczy bo i tak guzik wiedzą a zwykli gracze zwykle wytykają recenzentom brak umiejętności pisania recenzji więc... Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

03.06.2026 14:56
marvin92
1
10
odpowiedz
marvin92
40
Konsul

Już wczoraj to pisałem, że wygląda to na celowe działanie. Gdyby Alkimia była pewna swojej gry wysłałaby kody recenzenckie na 2 tygodnie przed premierą. Warhorse udostępnił grę recenzentom chyba na miesiąc przed a embargo spadało tydzień przed premierą KCD 2. Przecież nic nie stało na przeszkodzie by polscy recenzenci ogrywali grę po angielsku a polonizację ocenili później.

03.06.2026 15:20
1.1
1
odpowiedz
Kadrion
51
Pretorianin

marvin92 nie no, przecież redakcje dostały już z miesiąc, czy dwa temu wersje preview. Wiem, że wersja preview nie nadaje się do napisania recenzji, ale patrząc na ostatni "making of" to prawdopodobnie do ostatniej chwili nanosili zmiany w kluczowych dla gry obszarach. Może to i celowe zagranie, ale z drugiej strony, gdyby byli niepewni i nie chcieli pokazać gry aż do premiery, to by nie pokazali nic, nawet wersji preview, za którą mogli zostać zjechani do spodu.

03.06.2026 21:36
1.2
odpowiedz
LuckyLuke SPY
94
Pretorianin

marvin92 To tak nie zawsze działa. Crimson Desert też recenzenci dostali późno (o czym mowa w newsie), a na Steamie ma "Bardzo pozytywne" recki.
Ale szczerze to w ogóle nie wierzę w ten remake. Chciałbym żeby był udany, ale Gothic to za bardzo specyficzna gra, żeby remake uchwycił ten oryginalny urok.

03.06.2026 14:57
mateo91g
2
39
odpowiedz
6 odpowiedzi
mateo91g
111
Generał

Poczekamy ;) A wszystkim którzy zamierzają kupić na premierę - HOLD! Gra nie zając, nie ucieknie, a może zaoszczędzicie sobie rozczarowania. Skoro producent wysyła gry recenzentom w tak krótkim czasie do premiery, może to oznaczać że ma coś do ukrycia.

post wyedytowany przez mateo91g 2026-06-03 14:58:37
03.06.2026 18:55
MrArien
2.1
3
odpowiedz
MrArien
34
Chorąży

mateo91g Ja tam kupiłem preorder 132 zł, ludzie większe kupy preorderują

03.06.2026 20:40
Szlugi12
2.2
1
odpowiedz
Szlugi12
132
BABYMETAL

mateo91g Żadne tam hold xd Gothic rzecz święta, już czeka na pobranie, tradycja narodowa.

03.06.2026 20:43
DexteR_66
2.3
1
odpowiedz
DexteR_66
19
Generał

Premium VIP

mateo91g Jakie hold? Empik już wysłał, w piątek grane.

04.06.2026 00:06
Spocony Pampers
2.4
odpowiedz
Spocony Pampers
0
Legionista

DexteR_66 Potwierdzam 23;17 też dostałem info że wysłane.

04.06.2026 10:57
2.5
9
odpowiedz
Magiczna flet
13
Legionista

mateo91g Małpy się nigdy nie nauczą xD

05.06.2026 11:26
Sevek007
😂
2.6
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

ludzie większe kupy preorderują
Ale to żaden argument xD

03.06.2026 15:07
sonn
3
4
odpowiedz
4 odpowiedzi
sonn
95
Lubię gry!

Mam nadzieję, że się uda i będzie jeszcze remake 2 wraz z dodatkiem Noc Kruka. To byłoby prawdziwe przeżycie

03.06.2026 15:34
Sevek007
3.1
1
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

sonn imo pewnie i tak zrobią, nawet trójkę, no chyba że ten remake okaże się kompletną katastrofą xD

03.06.2026 17:30
sonn
3.2
odpowiedz
sonn
95
Lubię gry!

Sevek007 byłoby pięknie. W trójkę do dziś nie pograłem. Nie dało się. Gra wygląda super nawet dziś, ale się tnie nawet na super sprzęcie. Coś musi być nie tak z nią od strony programowej.

04.06.2026 09:35
3.3
1
odpowiedz
Infek
0
Junior

Był chyba jakiś community patch,który poprawiał dosyć mocno optymalizację.
Co do samego remakeu... Chciałbym,żeby to wypaliło i zrobili później remake G2 NK aczkolwiek rozum podpowiada,żeby poczekać z preorderem.

A na koniec,jako,że jest to mój pierwszy post na GOLu,witam i pozdrawiam wszystkich,miłego łupania w gry w ten wolny dzień :)

05.06.2026 10:22
sonn
3.4
odpowiedz
sonn
95
Lubię gry!

Infek dziękuję za info, chętnie sprawdzę.

03.06.2026 15:18
Amq_
4
5
odpowiedz
Amq_
29
Konsul

Na premierę ten crap dostał by pewnie 2/10 a tak to może jakoś go połatają w późniejszym terminie i na 5/10 zasłuży.

03.06.2026 15:19
5
odpowiedz
3 odpowiedzi
skoncentrowany-zabojca
0
Junior

Ufam tylko, że recenzja będzie rzeczywiście rzetelna i obiektywna oraz napisana przez kompetentną osobę spełniając wszelkie wymogi poważnego dziennikarstwa bo jak wiadomo niestety ale są z tym problemy w polskich redakcjach growych.

03.06.2026 16:52
5.1
2
odpowiedz
nazgul-r4jdowi3c
1
Centurion

rzetelna i obiektywna oraz napisana przez kompetentną osobę spełniając wszelkie wymogi poważnego dziennikarstwa

Pomyliłeś serwisy.

03.06.2026 16:59
5.2
odpowiedz
jako8
2
Centurion

skoncentrowany-zabojca

recenzja będzie rzeczywiście rzetelna i obiektywna oraz napisana przez kompetentną osobę spełniając wszelkie wymogi poważnego dziennikarstwa - masz na myśli Gruchę z ppe?? ;)

03.06.2026 18:30
free-to-play
5.3
1
odpowiedz
free-to-play
59
Pretorianin

skoncentrowany-zabojca nazgul-r4jdowi3c

Po co recenzja. Przecież wielcy guru gamingu oceniają gry na 2 tygodnie przed premierą analizując klatki z trailera w MS Paint. Werdykt już dawno zapadł. Obiektywny!

post wyedytowany przez free-to-play 2026-06-03 18:38:11
03.06.2026 15:21
xKoweKx [stalker.pl]
6
3
odpowiedz
9 odpowiedzi
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker

Polska wersja jest jedną z zaledwie czterech pełnych lokalizacji gry, obok wersji angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Dla wielu graczy w Polsce Gothic ma status kultowy

piszą coś takiego jednocześnie wydając pudełkowe (i kolekcjonerskie) wydania bez polskich napisów na nich

04.06.2026 09:03
6.1
odpowiedz
keeveek
80
Konsul

xKoweKx [stalker.pl] tu się akurat ciesz, wersja z polskimi napisami miałaby niższa wartość od tej z angielskimi

04.06.2026 12:07
xKoweKx [stalker.pl]
6.2
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker

keeveek ale ty wiesz, że na pudełku są też niemieckie, francuskie i włoskie napisy?

04.06.2026 12:19
6.3
odpowiedz
Blitzj3t
0
Legionista
Wideo

xKoweKx [stalker.pl] Na pudełku od gry (fizycznej) nie ma niemieckich napisów nawet masz tu na filmiku nawet 5:36 zatrzymaj sobie [link] są francuskie,angielskie,włoskie i hiszpańskie Alkimia pominęła największy fan base czyli Niemcy,Rosja,Polska

04.06.2026 13:26
xKoweKx [stalker.pl]
6.4
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker
Image

Blitzj3t miej litość z tym menolibijcą. Są normalnie niemieckie napisy na kolekcjonerce

edit: ale na mniejszym pudełku limitowanym rzeczywiscie nie ma niemieckiego xd

post wyedytowany przez xKoweKx [stalker.pl] 2026-06-04 13:31:56
04.06.2026 13:34
6.5
odpowiedz
Blitzj3t
0
Legionista

xKoweKx [stalker.pl] To dlaczego na tej z kolekcjonerki nie ma? Walić Kiszke wysłałem po prostu fragment openingu kolekcjonerki, na wersji kolekcjonerskiej nawet nie ma Niemieckiego..

post wyedytowany przez Blitzj3t 2026-06-04 13:34:16
04.06.2026 13:46
6.6
odpowiedz
nazgul-r4jdowi3c
1
Centurion

Blitzj3t beka z tego kretyna menelobijcy :(

04.06.2026 14:22
xKoweKx [stalker.pl]
6.7
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker
Image

Blitzj3t ale przecież jest tam niemiecki u kiszki xd

04.06.2026 15:32
6.8
odpowiedz
Blitzj3t
0
Legionista

xKoweKx [stalker.pl] To sobie przewiń do 5:36 i steelbook nie ma Niemieckiego czy chcesz mi wmówić że jest tam niemiecki?

04.06.2026 16:55
xKoweKx [stalker.pl]
6.9
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker

Blitzj3t to nie jest steelbook. Poza tym napisałem, że mniejsze pudełko (limitowana edycja) rzeczywiście nie ma niemieckiego

03.06.2026 15:21
cycu2003
7
odpowiedz
cycu2003
261
Legend

Heh, patrząc na newsy z całego neta z przed miesiąca to ciekawe dlaczego 🤔

03.06.2026 15:21
Dead Men
8
21
odpowiedz
9 odpowiedzi
Dead Men
197
Senator

Widać łajno łatane do ostatniego dnia

03.06.2026 15:54
8.1
5
odpowiedz
Cyberfan
64
Pretorianin

Dead Men Widać gadasz co ci ślina na język przyniesie

03.06.2026 16:16
Dead Men
8.2
5
odpowiedz
Dead Men
197
Senator

Cyberfan czekam na wasze wycie. Za ten remake odpowiada typ który tworzył gówno zwane zmierzchiem bogów i arcania upadek sertariff wiec jak to moze wyjsc dobrze . Oj bedzie crapiszcze.

03.06.2026 17:41
8.3
9
odpowiedz
Hsnsnd
0
Junior

Dead Men Powielanie bzdur z internetu. chlop był odpowiedzialny za Community Patch do Zmierzchu Bogów i Gothica

03.06.2026 17:46
Sevek007
8.4
3
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

gość co napisał swój pierwszy post ponad 5 lat po założeniu konta bo ktoś powiedział coś na Reinharda Pollice xD

03.06.2026 17:59
8.5
4
odpowiedz
Hsnsnd
0
Junior

Sevek007 Dobrze, że Twój komentarz wnosi cokolwiek do dyskusji.

03.06.2026 18:45
Sevek007
8.6
2
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

Hsnsnd wiem, dlatego go napisałem

03.06.2026 19:36
Dead Men
8.7
2
odpowiedz
Dead Men
197
Senator

Hsnsnd Reinhard Pollice był również odpowiedzialny za inicjację i produkcję projektu Edycji Rozszerzonej do gry Gothic 3: Zmierzch Bogów oraz odpowiadał za produkcję i kontakty ze społecznością przy ArcaniA i ArcaniA: Upadek Setarrif. Oprócz tego był producentem wykonawczym przy tworzeniu Gothic Playable Teaser, Gothic Classic i Gothic II Complete Classic.

Raczej oficjalna wikipedia serii Gothic wie co pisze.

04.06.2026 02:00
8.8
1
odpowiedz
mich45
8
Legionista

Sevek007 Zalogowałem się tylko po to żeby napisać to XD beka beka hahahaha chłop co ma tak nudne życie że sprawdza kiedy ktos napisał ostatni post XD

04.06.2026 11:59
Sevek007
8.9
1
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

mich45 mordeczko, to są dosłownie dwa kliki, pozdrawiam serdecznie

03.06.2026 15:24
Diabeł z Caroc
9
4
odpowiedz
1 odpowiedź
Diabeł z Caroc
13
Centurion

"Synek to trzeba na spokojnie" w tym przypadku się sprawdza i wolę zaczekać, niż dotać recę pewnego youtubera, który oleje większość questów, wszystkie rozmowy i będzie gotowy z komentarzem 6 h po premierze

03.06.2026 15:28
cycu2003
9.1
1
odpowiedz
cycu2003
261
Legend

Diabeł z Caroc Oczywiście, że tak. Jeszcze do tego napisać tekst który da się przeczytać

03.06.2026 15:25
Wronski
10
odpowiedz
Wronski
39
Senator

Dziwne, normalnie ludzie gry przechodza w jeden dzien, nastepnego dnia juz sa full walkthrough na youtube, slabo sie staracie...

03.06.2026 15:35
DexteR_66
11
6
odpowiedz
5 odpowiedzi
DexteR_66
19
Generał

Premium VIP

No i lepsze to, niż byście mieli dostać stary build i gra by dostała niską ocenę. Tutaj akurat w pełni ich rozumiem i dobrze, że to wyjaśnili.

03.06.2026 15:47
ODIN85
11.1
3
odpowiedz
ODIN85
52
Senator

DexteR_66 A co to ma do rzeczy? Tak jest w przypadku każdej gry że opisują wrażenia bez patcha premierowego.

03.06.2026 15:51
11.2
3
odpowiedz
Kadrion
51
Pretorianin

ODIN85 w tym wypadku ma (i nie mówię tego jako fan gothica). Gra do ostatniej chwili jest zmieniana. Ostatni making of to skupienie się na AI przeciwnków i systemie walki. Gdyby recenzenci dostali wersję działającą tak jak ta z preview, to byłyby wszędzie oceny 2/10, 4/10 i nie pomogłoby tłumaczenie, że premierowy patch, czy aktualny build gry ma już te problemy rozwiązane. Mleko by się rozlało. Co innego błędy, brak lip-sync, czy taka se optymalizacja, a co innego jak core gry działa zupełnie inaczej w buildzie devów i recenzentów xd

03.06.2026 15:52
DexteR_66
11.3
1
odpowiedz
DexteR_66
19
Generał

Premium VIP

ODIN85 Kolega wszystko ładnie wyjaśnił. Nie trzeba nic więcej dodawać.

03.06.2026 17:29
11.4
1
odpowiedz
LokalnyRzezimieszek
17
Generał

Kadrion Gra powstaje 7 lat, a oni teraz obudzili się z ręką nocniku, przypomnieli sobie, że trzeba w końcu coś w niej naprawić.
Winni są też pseudo redaktorzy i inni pożal się boże redaktorzy jak tutaj z GOLa czy CDAction, którzy przez ostatnie lata mówili, że gra jest super i MAŁE niedociągnięcia.

03.06.2026 17:34
Zmroku
11.5
13
odpowiedz
Zmroku
100
Redaktor Bezczelny

GRYOnline.plRedakcja

Panowie, build był gotowy i rozsyłany do zachodnich mediów już przynajmniej w sobotę. Build angielski nie różni się od buildu polskiego, to jest ta sama gra, ten sam build i różnica sprowadza się do wyboru odpowiedniej opcji w menu gry. Więc: dostaliśmy grę w następnym tygodniu bo... bo tak. Kwestia polskiego języka nic tu nie zmienia i to, czy były literówki w słowie Bezimienny czy nie, nic tu nie zmienia. Najwyżej recenzent przerzuciłby się z jednego języka na drugi lub wystarczyło - jak inni wydawcy - zaznaczyć w mejlu, że "hej, tam są jeszcze drobne błędy takie a takie, poprawimy to za 3 dni". To nie jest problem. To jest norma.

Nie mówiąc o tym, że nie mówimy tu tylko o recenzjach, a do pracy nad poradnikiem naprawdę nie potrzebowaliśmy perfekcyjnie dopracowanego języka polskiego.

Poza tym mieli wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się na okres recenzencki.

03.06.2026 15:52
Gęgętator
12
odpowiedz
Gęgętator
0
Legionista

Mam nadzieję, że chociaż w momencie spadnięcia embargo podzielicie się tym jak ta gra działa.
Mam na myśli AI, optymalizacja, bugi itd.
Bo na to nie potrzeba kilkudziesięciu godzin, tylko jedno posiedzenie.

03.06.2026 15:53
DexteR_66
13
odpowiedz
DexteR_66
19
Generał

Premium VIP

Właśnie, ale podzielić się kwestiami technicznymi możecie, jak gra działa itp, mam nadzieję, że ktoś z redakcji ogrywa grę na PC.

03.06.2026 16:05
14
1
odpowiedz
Jans
3
Legionista

Skoro wysłali do recenzentów grę tak aby nie było czasu na napisanie recenzji tzn. że szykuje się niezły crap.

03.06.2026 16:35
Wrzesień
15
odpowiedz
Wrzesień
80
Idiot Doom Spiral

Nie no, nie wysłać Polakom Goticzka na czas to jest prowokacja na miarę radiostacji gliwickiej. Mam nadzieję, że działania odwetowe są już w przygotowaniu.

03.06.2026 16:35
16
3
odpowiedz
10 odpowiedzi
Nugti-oz_NPC
97
Generał

Ups. Czuję swąd sraki. Piranha szajs zawsze miała problemy techniczne w dniu premiery, a G3 to nawet bardzo długo po premierze. Oj trzeba wstrzymać się z zakupem bo to na 100 mil wali porażką.

03.06.2026 16:56
guitarzero
16.1
11
odpowiedz
guitarzero
30
Konsul

wytrawny_troll Ale to nie Piranha robi.

post wyedytowany przez Admina 2026-06-03 18:46:38
03.06.2026 17:02
16.2
9
odpowiedz
Darek1785
8
Generał

guitarzero Chłop ma ranking na forum prawie 100 czyli siedzi w grach od dłuższe czasu, a pojęcia ma tyle co dzieciak który dopiero dostał komputer na komunię z hipermarketu.

03.06.2026 17:30
16.3
3
odpowiedz
nazgul-r4jdowi3c
1
Centurion

Still ma większe niż darek ludolog.

03.06.2026 17:32
16.4
odpowiedz
Darek1785
8
Generał

Co ma większego od ciebie?

03.06.2026 17:35
16.5
odpowiedz
Nugti-oz_NPC
97
Generał

guitarzero żałosna prowokacja

03.06.2026 17:36
16.6
odpowiedz
Nugti-oz_NPC
97
Generał

Darek1785 kolejny żałosny prowokator

03.06.2026 17:44
16.7
4
odpowiedz
Darek1785
8
Generał

wytrawny_troll Jaki prowokator? Jak można nie wiedzieć, że grę od 6 lat robi studio z Hiszpanii, a w międzyczasie przez te lata studio Piranha Bytes zostało zamknięte, każdy w gracz w Polsce który siedzi w branży o tym wie.

03.06.2026 17:49
Sevek007
16.8
1
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

a co jeśli to studio to hiszpańska odpowiedź na Piranhę? 🤐

04.06.2026 18:28
VoidCosmonaut
16.11
odpowiedz
VoidCosmonaut
6
Pretorianin

Sevek007 Los Piranhos Bytos

04.06.2026 18:31
Sevek007
16.12
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

VoidCosmonaut Los Piranhos Amigos

03.06.2026 16:43
Kserkses
17
odpowiedz
Kserkses
193
Generał

Gry online dalo ciala

03.06.2026 17:00
18
odpowiedz
Darek1785
8
Generał

Ale w czym problem skoro podstawy i tak już można ocenić, a to jest najważniejsze czy gra nie jest totalnie zabugowanym bublem.
Przecież wy i tak macie modę na "recenzja w przygotowaniu".

post wyedytowany przez Darek1785 2026-06-03 17:04:13
03.06.2026 17:16
baltazar1908
19
odpowiedz
baltazar1908
47
Generał

Będzie przyjęcie z niespodzianką.

03.06.2026 17:17
20
odpowiedz
4 odpowiedzi
Gość z gór
20
Legionista

Z przecieków od ludzi którzy już ogrywali to wypada średnio, w sumie nie wiele lepiej niż w demie, drewniana walka, słaba optymalizacja i słaby polski dubbing.
Zdecydowanie nie warto brać na premierę a na pewno nie za 250zl, to powinno kosztować max 100pln👆

03.06.2026 17:35
20.1
5
odpowiedz
Akuzativ1994
31
Konsul

Gość z gór a tym przeciekiem był Jan Paweł 2

post wyedytowany przez Akuzativ1994 2026-06-03 18:04:46
03.06.2026 17:51
retruśgejmer
20.2
1
odpowiedz
retruśgejmer
49
Generał

Gość z gór Daj link do tych przecieków ;)

03.06.2026 19:45
20.3
2
odpowiedz
Blitzj3t
0
Legionista

Gość z gór Przecież ta gra kosztuje 120 PLN skąd ty te kurwa 250 wziąłeś 🤣

03.06.2026 22:58
20.4
1
odpowiedz
baleks89
33
Pretorianin

Gość z gór Nawet po wydaniu Preview Buildu nadal jeszcze trwały dogrywki do polskiego dubbingu (potwierdzone na oficjalnym discordzie) a ty już wiesz, że słaby polski dubbing?

03.06.2026 17:32
21
2
odpowiedz
3 odpowiedzi
stud3nciq
91
Pretorianin

Nie przejmujcie się, to bez znaczenia, przynajmniej w moim przypadku. Nigdy nie czytam recenzji dużych portali takich jak Wasz. Ani się nimi kieruję. Zbyt często rozjeżdżają się z wrażeniami graczy i z rzeczywistą wartością gry. Na tyle często, że nie mam już tu za grosz zaufania. Podam kilka z brzegu przykładów dziwnych ocen:
- Mass Effect: Andromeda - 8,5/10
- Starfield - 8,5/10 xD
- Dragon Woke - 7/10 - jeszcze większe iks de xD
- Star Wars: Outlaws - 8/10
- Stalker 2 - 8/10

Z kolei np. Wiedźmin 3 dostał... 8,5/10 xD. Kingdom Come: Deliverance - 7,5/10 - chociaż tutaj mam dla Was odrobinę wyrozumiałości za stan techniczny gry w momencie premiery.

Tak że - sorry, ale bardziej mi odpowiada to co powiedzą inni gracze. Zwłaszcza jeśli chodzi o produkt tak szczególny i wywołujący tak wiele emocji jak Gothic.

03.06.2026 17:33
21.1
odpowiedz
Darek1785
8
Generał

Mało kto czyta recenzje, zawsze większość zjeżdża na sam dół aby zobaczyć ocenę i ewentualnie poczytać plusy i minusy.

03.06.2026 18:16
21.2
odpowiedz
michalcie
25
Chorąży

stud3nciq Tu wystarczy ostatnia akcja z Diablo 4 i dodatkiem do niego. D4 w recenzji ma chyba 9/10 a w recenzji ostatniego dodatku inny redaktor pisze że wsm ta gra na premierę była ledwo grywalna i zasługiwała na max 4/10. To jak tu traktować recenzję jako poważną i rzetelną jeśli gra oceniana przez dwóch różnych redaktorów ma aż tak odmienne oceny? I ja w pełni rozumiem że preferencje czy subiektywna opinia ale to powinna być różnica max 1 punktu a nie rozstrzał od "prawie idealna" do "poniżej średniej"

03.06.2026 21:41
Sevek007
21.3
odpowiedz
Sevek007
104
Everybody lies

stud3nciq Ale 8,5 dostała wersja na PS4 Wiedźmina 3.

03.06.2026 17:39
22
odpowiedz
wcogram
172
Generał

Czyli czekacie co powiedzą gracze i niezależni youtuberzy, po tym wystawicie swoją ocenę.

03.06.2026 17:49
23
odpowiedz
MY-P3-ME
5
Legionista

Nie grałem w żadnego Gothica. Chętnie sprawdzę rimejk, gdy za kwartał wejdzie na game pass.

03.06.2026 18:11
24
odpowiedz
2 odpowiedzi
Moooras
142
Generał

Wygodny pretekst do napisania większej ilości osobnych newsów. "Pierwsze wrażenia", "drugie wrażenia", "wrażenia po pierwszym przejściu", "porównanie lokacji z pierwowzorem".

03.06.2026 18:14
Diabeł z Caroc
24.1
1
odpowiedz
Diabeł z Caroc
13
Centurion

Moooras a dla Ciebie wygodny do pisania głupot. W czym późniejsza recenzja zabrania pisania newsów "pierwsze wrażenia" (przez innych redów) albo porównywania lokacji z pierwowzorem? Argumenty z TEMU

03.06.2026 18:24
24.2
odpowiedz
Moooras
142
Generał

Diabeł z Caroc W niczym nie przeszkadza. A to jaki ruch wygenerował ten news, zwiastuje, że pewnie tak się stanie.

03.06.2026 18:13
25
odpowiedz
Blitzj3t
0
Legionista

Gra kosztuje śmieszne pieniądze za klucz zapłaciłem 115 złotych czyli tyle co nic dla mnie sam sobie ogram i ocenie robiąc do tego kontent od pierwszej minuty premiery 😆 ja rozumiem jakby to kosztowało 300 PLN+ beka z was i nie nie jestem fanem gothiczka ba śmiem twierdzić że to będzie gówno ale wole sam to gówno ograć i ocenić niż słuchać tych pseudo recenzentów i graczy co nagrywają na YT

03.06.2026 18:13
26
1
odpowiedz
1 odpowiedź
michalcie
25
Chorąży

Bądźmy szczerzy - taka sytuacja oznacza tylko tyle że to będzie katastrofa. Zresztą aktualnie KAŻDA gra wychodzi z Day One patchem który często waży masę GB więc 90% recenzji jest na wersji przedpremierowej.
Oni tą grę robią od lat. Więc tydzień więcej czy mniej nie zmieni gry 2/10 w 10/10.

03.06.2026 22:54
26.1
odpowiedz
baleks89
33
Pretorianin

michalcie
Oj już nie takie przypadki widział gamedev. Nawet w oryginalnym Gothicu z 2001 finalny kształt fabuły (ten, który znamy) wymyślono na zaledwie 3 miesiące przed premierą gry w niemieckich sklepach. Wcześniej dość mocno się to różniło. Sam wygląd świata też zmieniał się bardzo mocno.

03.06.2026 19:51
SpookyYuuki
27
5
odpowiedz
1 odpowiedź
SpookyYuuki
76
Generał

Nie szybkość a rzetelność jest ważna. Recenzje są dobre dla niedzielnych graczy bo i tak guzik wiedzą a zwykli gracze zwykle wytykają recenzentom brak umiejętności pisania recenzji więc... Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

03.06.2026 19:51
DexteR_66
27.1
odpowiedz
DexteR_66
19
Generał

Premium VIP

Via Tenor

SpookyYuuki

03.06.2026 20:33
Bukary
28
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Problem dotyczy wszystkich polskich redakcji...

https://x.com/karol_laska/status/2062183042437779733

Nieładnie.

03.06.2026 20:42
Szlugi12
29
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Szlugi12
132
BABYMETAL

Na spokojnie, browary i chipsy już kupione na premierę, jak ktoś napisal wyżej, gorsze rzeczy ludzie preorderuja, a Gothic rzecz świetą dla PL.

04.06.2026 18:25
VoidCosmonaut
29.1
odpowiedz
VoidCosmonaut
6
Pretorianin

Szlugi12 Zdrowy tryb życia widzę lol

05.06.2026 06:40
Szlugi12
29.2
odpowiedz
Szlugi12
132
BABYMETAL

VoidCosmonaut to tylko jak coś większego się dzieje :P

03.06.2026 20:45
-=Esiu=-
😎
30
3
odpowiedz
-=Esiu=-
223
Everybody lies

aaaaaa wuj z tym. Czekam na kopię w piąteczek i jedzieeeemyyyyyyyyyyyy!

03.06.2026 22:29
marduk
31
odpowiedz
marduk
16
Pretorianin

O tym, dlaczego to jest/będzie gónwo za 3... 2... 1...

03.06.2026 22:42
32
odpowiedz
LokalnyRzezimieszek
17
Generał

Chyba za mało chwaliliście twórców a szczególnie Karol Laska który w materiałach przed premierowych kłamał, że gra jest świetna i ma tylko małe, drobne problemy, i to pomimo wielu, bardzo wielkich problemów i usterek widocznych gołym okiem.

Przez takie "świetne" opinie, twórcy przez 7 lat leżeli do góry brzuchem, a animację, SI i inne elementy zaczęli naprawiać miesiąc temu.

03.06.2026 22:56
Little Joe
33
odpowiedz
Little Joe
211
Silent Man

Nie hajpuję się, jak ostatnimi miesiącami, jak nie latami, na żadną grę. Czekam z ciekawości i nostalgii, z chęcią bym zagrał. Ale wszystkie znaki na niebie, ziemi, trawie, piasku, wskazują że to będzie techniczny bubel. Chcę się mylić. Ale to UE5. Grałem w demko, i poza tym że klimat Gothica się wylewał, gra chodziła gównianie. Chcę się mylić. Ale obstawiam tragizm techniczny na poziomie Stalkera 2. Chcę się mylić.

04.06.2026 00:15
Spocony Pampers
34
odpowiedz
Spocony Pampers
0
Legionista

Kurde, trochę to niepokojące ale z drugiej strony gra jest takim klasykiem i nostalgicznym strzałem w twarz, że mimo wszystko kupię. Polski dubbing, wiernie odwzorowane lokacje, odświeżona muzyka to raczej pewniaki. Mam nadzieję, że mimo prawdopodobnie wielu bolączek jakie ta gra będzie miała na start koniec końców po paru patchach będzie to mocna pozycja.

04.06.2026 00:33
35
odpowiedz
2 odpowiedzi
kacyk71
107
Generał

I cuż sie z takiej recenzji dowiemy?Dowiemy sie czy Gomez wiedział?

04.06.2026 07:55
35.1
odpowiedz
groovec
11
Legionista

kacyk71 Wiemy że Gomez lubi trzymać za jaja. :D

04.06.2026 14:08
35.2
odpowiedz
kacyk71
107
Generał

groovec Ale to z intra🤣wiemy,nie z recenzji.

04.06.2026 07:54
36
odpowiedz
groovec
11
Legionista

Zakupiłem z ultima na allegro i żyję w strachu że nie przyjdzie na czas :(

04.06.2026 08:48
37
2
odpowiedz
keeveek
80
Konsul

I tak w praktyce wygląda gadanie, że dostęp przed premiera nie wpływa na oceny gier.

To teraz widzimy jako ból tyłka jest kiedy redakcja nie dostanie JEDNEJ gry przed premiera a co dopiero jakby redakcja trafiła na czarną listę całego wydawnictwa za zbyt surowe oceny gier ;)

I potem mamy oceny gier dziennikarzy jakie mamy

04.06.2026 09:13
Crod4312
38
odpowiedz
Crod4312
175
Legend

Przynajmniej sprawiedliwie i nikt nie będzie grał wcześniej :D Wszyscy zaczną jutro o 19 i będzie git. Żadne jupitery nie będą spamować filmikami na yt, że "ku uprzejmości" wydawcy grają wcześniej. 😁

04.06.2026 10:55
arianrod
39
odpowiedz
arianrod
84
Generał

Gówno, choćby remakowane i 5 razy, nadal będzie gównem, więc cudów nie ma co oczekiwać.

04.06.2026 11:20
adam11$13
40
1
odpowiedz
adam11$13
141
EDGElord

Oni chyba wiedzą, że nasz kraj to główny rynek zbytu dla goticzka więc może liczą, że więcej osób kupi go na ślepo jeśli faktycznie nie są pewni jakości ostatecznego remake'u. Idk dziwne zagranie.

post wyedytowany przez adam11$13 2026-06-04 11:22:39
04.06.2026 12:17
maciell
41
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
maciell
140
Senator

Oj czuje, ze jutro bede slyszal dzwiek pekajacych dolnych partii plecow. No i bedzie wysyp na forum topicow z zalami. No po prostu nie widze opcji, aby wszystkim dogodzic. Patostreamerzy kiszczaki i inne przyglupy pewnie juz maja porobione miniaturki z ich wykrzywionym z obrzydzenia paszczami bo znalezli jakis babol w grze. Zreszta cokolwiek, aby sie klikalo i kasiunia leciala.

Naprawde chcialbym, aby gra dogodzila wszystkim. No, ale z nostalgia malo kto wygral i na jedenj rece policze tytuly, ktorym sie to udalo. No, a tu duzo ludzi gralo w Gothika jak bylo pieknymi i mlodymi. Mieli wszystkie wlosy i najwiekszym problemem byla kartkowka w szkole. Hype jest niesamowity. Mam nadzieje, ze bedzie chociaz gra grywalna. Bo sie nie ludze. To male stuio w porowaniu z innymi. Jak duze studia maja problemy z wydajnoscia/babolami w grze. No to nie widze opcji, aby tu nie bylo podobnie. Cierpliwym radze poczekac z kilka tygodni i niech inni robia za betatesterow.

ps. Nie zauwazylem, ze ktos juz tu wrzucil morde kiszczaka z jakims jego wysrywem. Widac chlopiec nie proznuje i juz gownem rzuca i patrzy co sie przyklei.

post wyedytowany przez maciell 2026-06-04 12:20:43
04.06.2026 12:20
41.1
odpowiedz
Blitzj3t
0
Legionista

maciell Cóż kupując Gothic remake trzeba raczej wiedzieć że to będzie max średnia gra a nie arcydzieło xD z takim podejściem ja to kupiłem i wiem że to bardziej gówno niż średniak ale i tak się ogra na streamie czy wrzuci odcinki na kanał bo 120 złotych to uj nie pieniądz

04.06.2026 12:22
41.2
odpowiedz
Darek1785
8
Generał

Że gra będzie mieć gorsze i lepsze elementy to już widać od dłuższego czasu na materiałach przedpremierowych np. fajnie wygląda nowy obóz i obóz na bagnie, a z drugiej strony niektóre projekty potworów są tragiczne i na te wszystkie lepsze i gorsze elementy to bym nie zwracał już uwagi bo z tym się już nic nie zrobi natomiast główny problem jest w tym czy, gra nie będzie jakimś zabugowanym bublem z toną błędów i tutaj wtedy widzę już podstawy do narzekania.

post wyedytowany przez Darek1785 2026-06-04 12:23:16
04.06.2026 12:28
maciell
41.3
1
odpowiedz
maciell
140
Senator

Ja pamietam premiere Gothica. Gralem w ta gre zanim ludzie odstali taka ambe na nia. Odbilem sie od tej gry przez sterowanie. Gra byla juz wtedy przestarzala, graficznie nie porywala, sterowanie to szkoda mowic. Ogralem tylko dlatego bo brat strasznie zachwalal. Klimat faktycznie byl w grze. No, ale to 2 odslona skradla moje serce.
Wydaje mi sie, ze Gothic 1 byl taki popularny bo chodzil na slabych kompach i mial polski dub . Inaczej wydaje mi sie nie osiagnal by takiej kultowej pozycji.

No, ale napewno nie nazwalbym Gothica gra gowniana.

post wyedytowany przez maciell 2026-06-04 12:29:38
05.06.2026 15:36
41.4
odpowiedz
bartek21
17
Centurion

maciell Ale żadna gra nie dogodzi każdemu graczowi to normalne xd najważniejsze jest aby gra miała więcej pozytywnych ocen niż negatywnych

04.06.2026 13:54
42
odpowiedz
1 odpowiedź
Kriszo
173
Generał

Można kupić kilka dni po premierze. Czy nie można?

04.06.2026 14:45
adam11$13
42.1
odpowiedz
adam11$13
141
EDGElord

Kriszo W dzisiejszych czasach FOMO wśród graczy? Jest to absolutnie wykluczone - trzeba zagrać już, teraz, najlepiej na wczoraj.

04.06.2026 14:18
43
odpowiedz
kacyk71
107
Generał

A ja nie widze problemu,zrobcie recenzje z tego co zdazycie ograc.Przecież już na poczatku mozna ocenic jak reaguja NPC na potwory czy na odwrot,jak NPC reaguja na poczynania Beziego typu kradziez.Mozna choc by poprownac czy naprawiono bledy te ktore byly pokazane na strimie u Niemca.Co naprwiono czego nie,jak wyglda walka przynajmniej na niskich lvl,czy jest klimat orginalu.Jak gra wyglada pod wzgledem optymalizacji .Wbrew pozorom po ograniu choc by 5-6h mozna duzo juz napisac i to rzetelnie.Bo jesli sa bledy od poczatku to bedzie widac,nie trzeba calej gry przechodzic a to moze byc glowny problem rimejku a nie sa gameply,klimat,muzyka itd.Gameply jednym podpasuje innym nie ale bledy nikomu sie nie spodobaja.

04.06.2026 14:24
VoidCosmonaut
44
1
odpowiedz
1 odpowiedź
VoidCosmonaut
6
Pretorianin

Oto moja recenzja:
Archaiczne drewno 6/10

oczywiście z nostalgii fanboje będą zachwyceni mimo porażająco wielu błędów, bugów i drewnowatości

05.06.2026 15:34
44.1
odpowiedz
bartek21
17
Centurion

VoidCosmonaut Ja odbiłem się od oryginału przez sterowanie i już Remake daje 8/10 za dużo lepsze sterowanie w porównaniu z oryginałem system walki też nie będzie na pewno gorszy niż w Wiedzminie 3 czy w Dark Souls czy w Kingdom Come: Deliverance II animacje też są dopracowane w Remaku lepiej

04.06.2026 19:00
Notanac
45
odpowiedz
2 odpowiedzi
Notanac
11
Centurion

Zagram niezależnie od recenzji/opinii. Ale od recenzji/opinii będzie zależało czy za grę zapłacę

05.06.2026 01:12
45.1
odpowiedz
Cyberfan
64
Pretorianin

Notanac Możesz wyjaśnić czemu masz Wodeckiego w avatarze?

06.06.2026 09:56
45.2
odpowiedz
MonkaMonk
1
Junior

Notanac Opłaca się. Jak umiesz grać w gry to polecam w huj.

04.06.2026 21:29
46
3
odpowiedz
Wokulski
1
Junior

Zawsze byłem cierpliwym człowiekiem. Poczekam aż gra będzie za darmo. 🤣

05.06.2026 19:29
47
2
odpowiedz
WerterPL
124
Konsul

Nie szkodzi przecież. Kiszak i jego debile z kółka wzajemnej ludomasturbacji już o grze wiedzieli wszystko miesiące przed premierą .

06.06.2026 09:55
48
odpowiedz
MonkaMonk
1
Junior

To ja dam szybka recenzje po kilku pierwszych godzinach gry: zajebista. Xd klimacik zachowany, walka zajebista nie jest latwa ani sztucznie trudna, trzeba uwazac jak to w gothic. Klimat ciezki, czuć ciezar koloni, nawet woda i plywanie w nien są "ciężkie, czuć cięzar". Kazdy ma Cie w dupie, jak to beziego. Graficzka piekna itd. Szkoda ze na konsolach nie ma 60 fps ale pewnie bd. No kozak giera

06.06.2026 14:23
49
odpowiedz
mariusx78
52
Konsul

.

post wyedytowany przez mariusx78 2026-06-06 14:37:22
Forum Forum Gry RPG
Dodaj komentarz

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl