Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Compulsion Games

Firma producent

Kanadyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Montrealu. Zespół stał się rozpoznawalny na całym świecie dzięki grze Contrast, a na krótko przed premierą swego drugiego dzieła, czyli We Happy Few, trafił pod skrzydła firmy Microsoft.

Historia

Studio Compulsion Games zostało założone w 2009 roku przez Guillaume’a Provosta, który wcześniej pracował między innymi w Arkane Studios. Na siedzibę swojej firmy Provost wybrał opuszczoną fabrykę gramofonów w Montrealu. Powołany przez niego zespół składał się z ludzi pracujących wcześniej przy The Orange Box czy Far Cry 3.

Choć firma od początku zamierzała opracować autorską grę, potrzebowała do tego funduszy, zatem pomogła w tworzeniu gier Darksiders, Dungeons & Dragons: Daggerdale, Bagelburg: The Bagelening czy mobilnego Arthur Christmas: Elf Run.

Kontrast i szczęście na siłę

Zdobyte w ten sposób pieniądze twórcy przeznaczyli na swoje debiutanckie dzieło. Contrast, czyli hybryda trójwymiarowej platformówki i gry logicznej, zadebiutował na komputerach osobistych i konsolach w 2013 roku. Tytuł został przyjęty stosunkowo ciepło, co pozwoliło twórcom nabrać wiatru w żagle i rozpocząć pracę nad drugim, znacznie bardziej ambitnym projektem.

Miało się nim okazać We Happy Few, o którym świat po raz pierwszy usłyszał w 2015 roku. Ta przygodowa gra akcji osadzona w alternatywnej rzeczywistości zwracała uwagę przede wszystkim za sprawą oryginalnej stylistyki i ciekawego pomysłu na rozgrywkę. Proces produkcji przeciągał się jednak niemiłosiernie, a z czasem deweloperzy zostali zmuszeni do zmiany niektórych koncepcji, przez co gra zadebiutowała ponad trzy lata później. Problemy napotkane przez autorów odbiły się negatywnie na kondycji całego projektu, przez co spotkał się on z chłodną reakcją graczy i recenzentów. Autorzy nie zamierzali go jednak porzucać, planując na 2019 rok wydanie trzech rozszerzeń zatytułowanych Lightbearer, Roger & James in: They Came from Below! oraz We All Fall Down.

Pod skrzydłami Microsoftu

Jeszcze przed premierą We Happy Few firma Microsoft ogłosiła, że kupiła Compulsion Games. Pod skrzydłami giganta z Redmond studio pracowało nad swoim trzecim dziełem, które zmierzało wyłącznie na komputery osobiste i Xboksa.