Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Home Net Games

Firma polski producent wydawca

Niezależne studio deweloperskie założone przez Mirosława Dymka – legendę polskiej branży, współtwórcę między innymi takich tytułów, jak Polanie, seria Earth czy choćby cykl Two Worlds. Działalność firmy opiera się na tworzeniu produkcji dystrybuowanych w modelu free-to-play.

Historia

Korzenie studia Home Net Games sięgają 2013 roku, kiedy to z Reality Pump odszedł Mirosław Dymek – prawdziwy weteran polskiej branży, mający ponad dwudziestoletnie doświadczenie w tworzeniu gier wideo. W Reality Pump pracował od samego początku działalności tej firmy, kiedy jeszcze była znana pod nazwą TopWare Programy. Założone przez niego studio to kilkuosobowy zespół skoncentrowany na tworzeniu gier dystrybuowanych w modelu darmowym z mikropłatnościami.

Debiutanckie dzieło nowo powstałej firmy to Zombie Defense, czyli reprezentant gatunku tower defense, w którym gracze trafiają do świata ogarniętego apokalipsą zombie. Oddany do ich dyspozycji oddział specjalny bierze udział w misjach polegających na nieustannym odpieraniu ataków hord nieumarłych. Produkcja była traktowana przez Dymka jako swego rodzaju eksperyment opracowywany „po godzinach”. Ostatecznie jednak grze udało się osiągnąć sukces i trafić w ręce ponad dziesięciu milionów osób. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w wybranym przez dewelopera modelu dystrybucji – tytuł jest bowiem dostępny całkowicie za darmo, a opcjonalne mikropłatności pozwalają na przyspieszenie rozwoju drużyny lub wyłączenie reklam. Jak powiedział twórca w wywiadzie dla GRY-Online.pl, banery reklamowe i zakupy w aplikacji przynoszą jednakowy przychód.

Kolejnym dziełem zespołu było wydane w 2016 roku The Pirate: Caribbean Hunt, wydane na komputery osobiste i urządzenia mobilne z systemem Android. Mowa o grze akcji osadzonej w pirackich klimatach, w której gracz wciela się w rolę kapitana statku. Zabawa została oparta na wykonywaniu rozmaitych zadań skupiających się na eksploracji oraz walce na morzu, a także na rozwoju posiadanej floty – w grze pojawia się kilkanaście klas okrętów ulepszanych w miarę odnoszonych postępów. Dopełnienie całości stanowią natomiast rozbudowane opcje sieciowe pozwalające na tworzenie nowych klanów i dołączanie do już istniejących. W lutym 2017 roku liczba instalacji na platformie Android przekroczyła 5 milionów.

W międzyczasie deweloperzy zaczęli tworzyć remake gry Polanie, jednak ostatecznie prace nad nim zostały wstrzymane. W zamian we wrześniu 2016 roku zespół dostarczył pecetową wersję gry Zombie Defense, z kolei w drugiej połowie 2017 roku na urządzenia mobilne i komputery osobiste trafiła druga część serii The Pirate, z podtytułem Plague of the Dead. W tym samym roku Home Net Games stworzyło turową strategię pod tytułem Hex Commander: Fantasy Heroes, która również pojawiła się na pecetach i urządzeniach mobilnych.

Kolejne lata upłynęły opisywanemu zespołowi na pracy nad kolejną marką. Wydane w latach 2019-2020 dwie części serii Warplanes były zręcznościowymi strzelankami lotniczymi, w których gracze zasiadali za sterami samolotów bojowych. W 2019 roku zadebiutowała pierwsza odsłona tego cyklu, czyli Warplanes: WW2 Dogfight, natomiast w roku 2020 autorzy dostarczyli jej kontynuację – Warplanes: WW1 Sky Aces. Warto odnotować, że wymienione gry trafiły również na konsolę Nintendo Switch, dzięki współpracy studia Home Net Games z działającą na rynku wydawniczym krakowską firmą 7LEVELS.