Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Vostok Games

Firma producent wydawca

Ukraińskie studio deweloperskie z siedzibą w Kijowie, zrzeszające m.in. byłych pracowników firmy GSC Game World. Tworzące gry na komputery osobiste i konsole stacjonarne Vostok Games jest znane z multiplayerowych strzelanek inspirowanych serią S.T.A.L.K.E.R.

Historia

Dzieje Vostok Games rozpoczynają się w grudniu 2011 roku, kiedy to świat obiegła wiadomość, że ukraiński zespół GSC Game World zostanie rozwiązany. Byli pracownicy tej firmy postanowili więc założyć własne studio deweloperskie, co doszło do skutku w marcu 2012 roku.

Survarium, czyli niezbyt udany początek

Kiedy nowo powstała ekipa nie zdołała pozyskać praw do marki S.T.A.L.K.E.R., ogłosiła, że rozpoczyna pracę nad jej duchowym następcą, czyli darmowym MMOFPS-em zatytułowanym Survarium, opracowanym z myślą o komputerach osobistych. Po zamkniętych testach wersji alfa i beta, produkcja miała zadebiutować w drugiej połowie 2014 roku. Tak się jednak nie stało, a w kwietniu 2015 roku tytuł trafił do Wczesnego dostępu na platformie Steam, gdzie utknął na kolejne lata.

Szansa na sukces

W lutym 2018 roku ekipa Vostok Games zaprezentowała światu swój nowy projekt. Mowa o Fear the Wolves, czyli kolejnej multiplayerowej strzelance. Owa pozycja nie tylko czerpała garściami z dorobku marki S.T.A.L.K.E.R. (jej akcję osadzono w czarnobylskiej Zonie pełnej zmutowanych istot i rozmaitych anomalii), lecz także starała się wprowadzić powiew świeżości do gatunku battle royale. Podobnie jak Survarium, tytuł doczekał się zamkniętych testów alfa i beta, a w sierpniu 2018 roku zadebiutował w steamowym Wczesnym dostępie. W przeciwieństwie do debiutanckiego dzieła omawianego zespołu, nad Fear the Wolves pieczę sprawował wydawca – firma Focus Home Interactive. Poza tym tytuł zmierzał nie tylko na pecety, lecz także na PlayStation 4 oraz Xboksa One.


Vostok Games: wyprodukowane gry

Survarium

Survarium

Fear the Wolves

Fear the Wolves

Gry w produkcji i planach

Survarium PC2022

Wydawcy gier Vostok Games

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Vostok Games:


Focus Entertainment / Focus Home Interactive

Wyprodukowane gry

Plany wydawnicze na przyszłość

Survarium2022

W Polsce Vostok Games współpracuje z:


Techland