Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Streum on Studio

Firma producent wydawca

WWW: http://streumon-studio.com/

Facebook: https://www.facebook.com/StreumOn/

Adres: 1 Avenue de Lattre de Tassigny, 94130 Nogent Sur Marne, France

[email protected]

Francuski zespół deweloperski z siedzibą w Nogent-sur-Marne. Streum On Studio oficjalnie istnieje od 2007 roku. Ekipa jest najbardziej znana z gier E.Y.E: Divine Cybermancy Space Hulk: Deathwing i Necromunda: Hired Gun oraz współpracy z firmą Focus Home Interactive. Ta ostatnia była na tyle owocna, że w kwietniu 2021 roku francuski wydawca kupił opisywane studio za bliżej niesprecyzowaną kwotę.

Historia

Obiecujące początki

Dzieje francuskiej ekipy Streum On Studio rozpoczynają się pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wówczas to niewielki zespół deweloperów stworzył modyfikację do gry Half Life, ochrzczoną mianem Syndicate Black Ops. Pierwszą wersję moda udostępniono w 1999 roku. Autorzy nie byli do końca zadowoleni z owoców swojej pracy, toteż postanowili nadal szlifować ów projekt i regularnie go aktualizować. Ich zdaniem mod został w pełni ukończony dopiero w 2001 roku.

Modyfikacja zyskała dużą popularność, przynosząc autorom, którzy pracowali nad nią w wolnym czasie, zaskakująco dużą rozpoznawalność nie tylko na terenie Francji, lecz również w Niemczech czy nawet Stanach Zjednoczonych i Japonii. Zachęceni sukcesem deweloperzy postanowili stworzyć znacznie większy projekt. The Blade of Destiny miało być ambitną hybrydą strzelanki i RTS-a, działającą na silniku Unreal Engine 2. Prace nad tym tytułem trwały przez pół roku, po czym zostały wstrzymane, gdy z 21-osobowego zespołu zaczęły odchodzić kluczowe osoby. Ci, którzy zostali, zdecydowali się na założenie własnego studia deweloperskiego.

Oficjalne narodziny studia

W 2007 roku na branżowej mapie oficjalnie pojawiła się nowa ekipa deweloperska. Streum On Studio, bo takie miano nosił zespół z siedzibą w Nogent-sur-Marne, szybko zabrało się do pracy nad swoim debiutanckim projektem. Na jego premierę trzeba było jednak poczekać niemal cztery lata, bo aż do lipca 2011 roku. Mowa o grze E.Y.E.: Divine Cybermancy, czyli FPS-ie wzbogaconym o liczne elementy RPG, który przenosił nas do futurystycznego, dystopijnego uniwersum. Produkcja doczekała się umiarkowanie ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, jednak z czasem doczekała się niemal kultowego statusu w niektórych kręgach, głównie ze względu na specyficzny klimat i niespotykaną swobodę rozgrywki.

Współpraca i kupno przez Focus Home Interactive

Dzięki niej jednak zespół nabrał wiatru w żagle i nawiązał współpracę z firmą Focus Home Interactive. Przy wsparciu ze strony ekipy Cyanide Studio oraz firmy Games Workshop deweloperzy mogli stworzyć swe kolejne duże dzieło. Mowa o kooperacyjnej strzelance Space Hulk: Deathwing, która w 2016 roku trafiła na komputery osobiste, a w 2018 – na PlayStation 4. Choć i ta produkcja została przyjęta przez graczy i recenzentów jedynie „nieźle”, jej wydawca był na tyle zadowolony z efektów kooperacji z opisywanym studiem, że powierzył mu kolejny projekt, również osadzony w uniwersum Warhammer 40,000. Mowa o FPS-ie pod tytułem Necromunda: Hired Gun, który w czerwcu 2021 roku miał trafić na komputery osobiste i konsole.

W kwietniu 2021 roku firma Focus Home Interactive obwieściła, że kupiła zespół Streum on Studio. Prace nad grą Necromunda: Hired Gun dobiegały więc końca w pełni pod skrzydłami jej wydawcy.


Wydawcy gier Streum on Studio

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Streum on Studio:


Focus Entertainment / Focus Home Interactive

Wydane gry