Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Przyuważ, z kim fruwasz Microsoft Flight Simulator 2020 poradnik i porady to praktyczne porady na temat pilotowania samolotów i nawigacji. Objaśnienia ustawień symulacji i ułatwień. Wymagania sprzętowe, opis sterowania, lista samolotów.

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2022

Poradnik do gry Microsoft Flight Simulator 2020 to kompendium wiedzy na temat najnowszej odsłony symulatora lotniczego samolotów cywilnych. Znajdziesz tutaj opis dostępnych wersji, trybów rozgrywki, listę samolotów, listę lotnisk oraz odpowiedzi na najbardziej istotne pytania na temat gry.

Zawarliśmy w nim podstawowe informacje na temat gry oraz szybkie wskazówki, które pozwolą Wam od razu wskoczyć do kokpitu i lecieć w przestworza, nawet jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z symulatorami lotniczymi. Wyjaśnimy opcje ułatwiające rozgrywkę oraz funkcje umożliwiające dostosowanie symulacji pod swoje wymagania.

Początkujący powinni zwrócić uwagę na sekcję Szkoła latania, gdzie opisaliśmy krok po kroku wszystkie etapy typowe lotu od startu do lądowania w jednym z najpopularniejszych samolotów treningowych. Wyjaśniamy tam podstawy pilotażu i nawigacji oraz sposób na szybkie zaplanowanie lotu.

Dla nieco bardziej doświadczonych graczy i wszystkich, którzy chcieliby nieco bardziej wsiąknąć w klimat latania samolotami cywilnymi, przygotowaliśmy serię porad w sekcji Latanie dla zaawansowanych, gdzie opisujemy tajniki obsługiwania autopilota, "szklanego" kokpitu w nowoczesnych maszynach oraz automatycznego podejścia do lądowania z systemem ILS. Objaśniamy także zasady podczas kołowania na płycie lotniska i niektóre aspekty związane z obsługą kokpitu.

W poradniku znalazł się także dział FAQ, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania oraz podpowiadamy rozwiązanie niektórych problemów z grą. Dowiecie się z niego m.in. jak rozwiązać problem poruszania się po menu na gry na konsoli Xbox, jak włączyć obsługę myszki w kokpicie na pecetach, jak zmienić malowanie samolotu czy odnaleźć swój dom na mapie gry. Podpowiadamy także, jakie kontrolery są najlepsze do latania w Microsoft Flight Simulator.

Osobny rozdział opisuje pilotowanie samolotów pasażerskich. Oprócz podstaw opisujących rozmieszczenie i funkcje instrumentów w kokpicie, zawarliśmy też szczegółowe instrukcje odnośnie tworzenia planu lotu oraz programowania komputera pokładowego MCDU, dzięki któremu można zautomatyzować większość etapów lotu.

W odpowiednich działach znajdziesz również porady techniczne, zwłaszcza te dotyczące złożonych opcji przypisywania klawiszy oraz oraz opis poziomów realizmu, asyst i ułatwień. Zawarliśmy także poradnik trofeowy z opisem wszystkich osiągnięć.

Szybkie porady na start

  1. Gamepad to absolutne minimum. W wersji PC nie próbujcie sterować samolotem za pomocą klawiatury. Latanie cywilnymi maszynami to powolne i precyzyjne ruchy, do których niezbędny jest kontroler analogowy. Jeśli nie macie jakiegoś joysticka, wyposażcie się w standardowego gamepada.
  2. Zacznijcie od szkolenia lotniczego. 22 krótkie lekcje zapoznają Was z zupełnymi podstawami latania cywilną awionetką oraz pokażą podstawy pilotowania samolotu pasażerskiego. Poznacie wygląd instrumentów pokładowych, nauczycie się startować, lądować, utrzymywać prosty tor lotu i odnajdywać trasę dzięki kompasowi oraz charakterystycznym punktom w terenie. Wykorzystajcie te lekcje, by ustawić sobie podstawowe klawisze sterowania oraz osie joysticka/kontrolera.
  3. Szybkie resetowanie widoku kamery. Jeśli kamera powędrowała gdzieś w zakamarki kokpitu i widzicie jedynie przegródkę bagażową lub przyciski radia, wciśnijcie Lewy Ctrl + Spacja, by szybko zresetować kamerę do domyślnej pozycji. Wciśnijcie samą spację, by lekko podnieść kamerę i lepiej widzieć przód samolotu.
  4. Korzystajcie z list kontrolnych. Znajdziecie je w pasku narzędzi. Przeprowadzą Was przez wszystkie początkowe czynności niezbędne podczas przygotowań do lotu. Dzięki nim poznacie dokładnie tajniki obsługi samolotu.
  5. Korzystajcie z paska narzędzi podczas lotu. Po najechaniu myszką na środkową, górną ekranu rozwinie się pasek narzędzi z szybkim dostępem do przydatnych opcji. Możecie tam wyświetlić mapę, listę komunikatów radiowych, edytor pogody i kilka innych rzeczy. Szczegółowe informacje znajdziecie w rozdziale Pasek narzędzi.
  6. Skupcie się na mniejszych samolotach. Jeśli dopiero zaczynascie przygodę z lataniem, nie próbujcie od razu nauczyć się wszystkiego. Kokpit ogromnego Boeinga 747 może zadziałać odstraszająco. Skupcie się najpierw na opanowaniu małych, jednosilnikowych samolotów.
  7. Używajcie aktywnej pauzy i kamery-drona do zwiedzania okolicy. Do oglądania z bliska atrakcji na ziemi nie musicie podlatywać do nich niebezpiecznie blisko. Najlepiej użyć do tego kamery-drona. Najpierw włączcie tryb aktywnej pauzy, która unieruchomi Wasz samolot w locie (PauseBreak), a następnie przejdźcie do kamery-drona klawiszem insert. Skorzystajcie z opcji kamery na pasku narzędzi i zwiększcie szybkość poruszania się dronem do maksimum, inaczej będzie się to odbywać w żółwim tempie.
  8. Włączcie funkcję Automatyczny ster kierunku (Autorudder). Jeśli nie macie oddzielnych pedałów lub skrętnego drążka joysticka, możecie włączyć w opcjach wsparcia funkcję Automatyczny ster kierunku przy starcie (Autorudder). Będzie ona utrzymywać ster kierunku we właściwej pozycji podczas rozpędzania się do startu na pasie, kiedy siła kręcących się łopatek śmigła ciągle znosi samolot w bok.
  9. Użyjcie współrzędnych geograficznych, by znaleźć swój dom. W trybie mapy świata możecie wyznaczyć dokładne miejsce startu lotu wpisując współrzędne geograficzne w wyszukiwarce. Dokładne informacje o tym, jak odnaleźć swój dom we Flight Simulatorze 2020 znajdziecie w dziale FAQ.
  10. Do konsoli Xbox można podłączyć niemal każdą myszkę i klawiaturę. W przypadku nieco bardziej realistycznej rozgrywki mogą one znacznie ułatwić dostęp do wielu istotnych przełączników w kokpicie samolotu.

Więcej przydatnych informacji związanych z rozpoczęciem przygody z lataniem znajdziecie na stronie Porady na start.

Microsoft Flight Simulator 2020 - Podstawy

Na kolejnych stronach przewodnika do gry Microsoft Flight Simulator znajdziecie informacje o głównych trybach rozgrywki, podstawowych mechanikach, ułatwieniach oraz zawartości gry.

  1. Tryby rozgrywki - Tutaj opisujemy wszystkie dostępne sposoby zabawy w Microsoft Flight Simulator. Dowiecie się, od czego można od razu rozpocząć zabawę.
  2. Samoloty - Na tej stronie przedstawiamy wszystkie dostępne samoloty w grze oraz ich podstawowe parametry.
  3. Lotniska - Znajdziecie tutaj listę specjalnie przygotowanych lotnisk w oficjalnych wersjach gry, które zostały odwzorowane zgodnie z rzeczywistością.
  4. Pasek narzędzi - W tej sekcji wyjaśniamy działanie paska narzędzi, który pozwala na szybką zmianę wielu parametrów lotu bez konieczności opuszczania kokpitu.
  5. Realizm i ułatwienia - Na stronie opisujemy dokładnie działanie każdej opcji odpowiedzialnej za poziom realizmu lotu i obsługi samolotu oraz dostępne ułatwienia dla początkujących.
  6. Obsługa naziemna - Tutaj wyjaśniamy, jak korzystać z obsługi naziemnej na lotniskach, czyli aktywować wypychanie samolotów na drogę kołowania, przywoływać cysternę z paliwem czy wózek z bagażami.
  7. Najlepsze mody - W tej sekcji przedstawiamy najlepsze i najpopularniejsze modyfikacje oraz dodatki do gry. Wyjaśniamy także, jak je poprawnie zainstalować.

Microsoft Flight Simulator 2020 - Opis podstaw pilotażu

W tej części przewodnika po grze Microsoft Flight Simulator opisujemy dokładnie podstawy pilotowania samolotu lotnictwa ogólnego - od funkcjonalności podstawowych instrumentów w kokpicie, po wszystkie kluczowe etapy lotu od startu do lądowania.

  1. Kokpit analogowy
  2. Plan lotu
  3. Start z lotniska
  4. Zmiana kierunku
  5. Wznoszenie
  6. Lot na stałej wysokości
  7. Zniżanie
  8. Lądowanie na lotnisku

Microsoft Flight Simulator 2020 - Latanie dla zaawansowanych

Na kolejnych stronach poradnika do Microsoft Flight Simulator 2020 objaśniamy, jak wygląda bardziej realistyczny przebieg lotu, łącznie z uruchomieniem silników samolotu i kołowaniem na pas startowy. Przedstawiamy też instrukcję używania systemu nawigacji Garmin w oparciu o przygotowany plan lotu z użyciem autopilota i systemu ILS wspomagającego lądowanie.

  1. Plan lotu - wersja rozszerzona
  2. Szklany kokpit
  3. Kołowanie na pas startowy
  4. Autopilot - programowanie, używanie
  5. ILS - lądowanie automatyczne
  6. Trzy dźwignie kontroli silnika
  7. Uruchamianie silników

Microsoft Flight Simulator 2020 - FAQ - mam problem i szukam odpowiedzi

W sekcji FAQ naszego poradnika do Microsoft Flight Simulator 2020 przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Są to zarówno wskazówki na temat ciekawych elementów w grze, porady odnośnie sprzętu do sterowania samolotem, jak i pomoc przy najczęstszych problemach.

  1. Jak znaleźć swój dom? - Pokazujemy, jak szybko znaleźć się samolotem nad swoim domem lub innym, dowolnym miejscem na świecie.
  2. Zwierzęta - jak znaleźć? - Wyjaśniamy, jak odszukać na mapie animowane grupy zwierząt odpowiednich dla danego rejonu geograficznego.
  3. Autopilot - jak włączyć? - Podpowiadamy, jak szybko włączyć automatyczne sterowanie samolotem, bez znajomości rzeczywistego działania tego systemu.
  4. Generowanie terenu - jakie są różnice? - Tutaj dowiecie się jakie są różnice w generowaniu terenu w przypadku rozgrywki ze stałym połączeniem z internetem i bez niego.
  5. Malowanie samolotu - jak zmienić? - Strona wyjaśnia, jak zmienić malowanie/skórkę dla wybranego samolotu.
  6. Joystick, HOTAS - jaki sprzęt wybrać? - Na tej stronie dowiesz się, jakie są rodzaje kontrolerów do sterowania samolotem. Wyjaśniamy różnice pomiędzy joystickiem i wolantem oraz podpowiadamy, jaki jeszcze sprzęt może się przydać do wirtualnego latania.
  7. HUD - jak wyłączyć? - Dowiecie się, jak włączyć i wyłączyć zestaw instrumentów z parametrami lotu w widoku zzewnętrznym za samolotem.
  8. Tryb multiplayer- jak działa? - Na tej stronie wyjaśniamy, jak działa tryb multiplayer w Microsoft Flight Simulator.
  9. Częstotliwości ILS - jak wyświetlić? - Tutaj znajdziesz instrukcję jak znaleźć częstotliwość systemu ILS wybranego pasa startowego, która umożliwia wykonanie automatycznego podejścia do lądowania, jak w rzeczywistości.

Microsoft Flight Simulator 2020 - Latanie samolotami pasażerskimi

W grze Microsoft Flight Simulator można również latać samolotami pasażerskimi, oferującymi znaczną automatyzację systemów sterujących lotem. Na kolejnych stronach wyjaśniamy, jak zaprogramować komputer pokładowy na lot między dwoma portami lotniczymi i obsługiwać systemy w kokpicie samolotu pasażerskiego. Przedstawiamy również, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce na przykładzie lotu pomiędzy Seattle i San Francisco.

  1. Informacje wstępne
  2. Porady na start
  3. Plan lotu - jak stworzyć?
  4. Kokpit
  5. Autopilot
  6. Komputer MCDU - jak zaprogramować?

Przykładowy lot:

  1. Przygotowanie do lotu i Cold Start
  2. Kołowanie i start
  3. Lot po zaplanowanej trasie
  4. Zniżanie - kiedy rozpocząć?
  5. Lądowanie ILS

Microsoft Flight Simulator 2020 - zalety stałego połączenia z siecią

W Microsoft Flight Simulator można grać bez stałego połączenia z siecią. Wtedy jednak niemożliwe jest streamowanie tekstur terenu w oparciu o zdjęcia satelitarne serwisu map Bing. W trybie offline można jedynie oglądać teren oparty na zestawach domyślnych tekstur dla danej lokacji.

Warto jednak mieć na uwadze, że sesje z grą z włączoną wymianą danych z chmury potrafią zużyć od kilkuset megabajtów do kilku gigabajtów danych.

Grając z włączonym w grze dostępem do internetu otrzymujecie:

  1. miasta odtworzone za pomocą fotogrametrii;
  2. realistyczne tekstury lokacji oparte na zdjęciach satelitarnych map Bing;
  3. aktualna pogoda występująca rzeczywiście w tej chwili, w danej lokacji;
  4. aktualny ruch lotniczy taki sam, jak w rzeczywistości o danej porze.

Więcej informacji o rozgrywce z dostępem do sieci znajdziecie w dziale FAQ i na stronie Pamięć podręczna (Rolling Cache).

Microsoft Flight Simulator 2020 - ułatwienia i poziom realizmu

Pomimo pozornego skomplikowania i fachowych terminów lotniczych na każdym kroku, autorzy przygotowali mnóstwo opcji zapewniających szybką i bezstresową rozgrywkę w Microsoft Flight Simulator. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już po pięciu kliknięciach znaleźć się w samolocie gdzieś nad spektakularnym miejscem globu i lecieć spokojnie tylko z joypadem w ręce.

Początkujący mogą liczyć na automatyczne uruchamianie silników, drugiego pilota komunikującego się z wieżą, uproszczoną fizykę lotu, wyłączone awarie i brak kolizji z ziemią, nielimitowane paliwo, a także na oznaczenie w świecie gry punktów nawigacyjnych, ciekawych miejsc i ścieżek podejścia do lądowania wprost na pas. Dla chcących szlifować swoje umiejętności przygotowano szkółkę lotniczą i checklisty w kabinie, które wskazują wszelkie czynności i przełączniki konieczne do użycia podczas konkretnych etapów lotu.

Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w rozdziale - Realizm i ułatwienia.

Microsoft Flight Simulator 2020 - tryb kariery

Microsoft Flight Simulator nie posiada tradycyjnego trybu kariery. To platforma - symulator lotniczy, a nie gra w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Kwintesencją rozgrywki jest tu latanie samo w sobie i interakcja z samolotem oraz ruchem lotniczym. Nie znajdziemy tu również systemu progresji.

Jedynym znajomym elementem dla graczy jest seria krótkich wyzwań - lądowań w bardzo trudnych warunkach oraz lekcje w Szkole latania. Za precyzję i prawidłowe podejście otrzymujecie punkty, a te z kolei warunkują przyznawane oceny.

Pewnym zastępstwem oficjalnego trybu kariery są fanowskie mody wprowadzające rozgrywkę tego rodzaju. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w rozdziale - Najlepsze mody.

Microsoft Flight Simulator 2020 - wymagane miejsce na dysku

Microsoft Flight Simulator w wersji standardowej wymaga ponad 100 GB.

Przy pierwszym uruchomieniu gra pobiera zawartość, która dla standardowej wersji gry wynosi 124 GB w wrsji PC i około 104 GB w wersji na konsolę Xbox Series X/S. Po uruchomieniu gry w sklepie Marketplace są jeszcze dostępne darmowe aktualizacje World Updates dla wybranych rejonów geograficznych, które wymagają osobnego ściągnięcia. Ich ilość cały czas rośnie wraz z kolejnymi aktualizacjami i należy się tu liczyć z dodatkową wielkością co najmniej kilkudziesięciu GB.

Oprócz tego symulator wykorzystuje pewien rozmiar dysku na plik wymiany, gdzie ściągane są dane terenów nad którymi latamy w danej sesji. Zależnie od czasu w grze, ilości detali i konkretnej lokacji będzie to od kilku do kilkunastu GB. Możecie również ustawić plik wymiany ręcznie, ustalając jego dokładną lokację na dysku i rozmiar. Szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale Plik wymiany.

Microsoft Flight Simulator 2020 - Najlepsze kontrolery

Posiadanie kontrolera analogowego nie jest wymagane do rozgrywki w Microsoft Flight Simulator, ale joystick zapewni zdecydowanie większą precyzję sterowania i dużo bardziej płynne ruchy samolotu, zwłaszcza przy maszynach pasażerskich. Posiadanie zestawu z przepustnicą HOTAS pozwala z kolei na płynną regulację mocy silników oraz by mieć sporo istotnych przycisków tuż na wyciągnięcie palca.

Więcej informacji o kontrolerach znajdziecie w dziale FAQ.

Microsoft Flight Simulator 2020 -kontrolery i joysticki dla konsoli Xbox Series X/S

Z konsolami Xbox Series X i S kompatybilne są tylko niektóre kontrolery i joysticki dostępne na rynku. W chwili tworzenia poradnika (sierpień 2021) lista ta przedstawia się następująco:

  1. Hori HOTAS Flight Stick
  2. Thrustmaster T.Flight HOTAS One

Więcej informacji o kontrolerach kompatybilnych z konsolą Xbox Series X/S znajdziecie w dziale FAQ.

Microsoft Flight Simulator 2020 - Wymagania sprzętowe PC

Oto minimalne wymagania sprzętowe Flight Simulator 2020 - więcej informacji na ten temat znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Wymagania sprzętowe.

  1. Procesor: Intel i5-4460 / AMD Ryzen 3 1200
  2. Pamięć RAM: 8 GB
  3. Karta grafiki: Nvidia GTX 770 / AMD Radeon RX 570 z 2 GB pamięci
  4. Miejsce na dysku: 150 GB
  5. System operacyjny: Windows 10 (wersja 1909, aktualizacja z listopada 2019 r.)
  6. Łącze: 5 Mbps

Microsoft Flight Simulator 2020 - Edycje gry

Flight Simulator 2020 dostępny jest na komputery PC oraz konsole Xbox Series X i Xbox Series S. W przypadku zakupu cyfrowej kopii w sklepie Microsoft Store lub aplikacji Xbox - dostęp do gry jest możliwy zarówno na konsoli, jak i komputerze dzięki funkcji Xbox Play Anywhere.

Zakup na platformie Steam nie daje dostępu do wersji konsolowej.

Microsoft Flight Simulator można zakupić w trzech edycjach cyfrowych:

  1. Standard
  2. Deluxe
  3. Premium Deluxe

Dodatkowo, wersja standard oraz Premium Deluxe dostępne są w wersji pudełkowej na 10 płytach DVD. Na konsole Xbox Series X/S grę można kupić na płycie, ale dotyczy to tylko wersji Standard. Różnice pomiędzy zawartością każdej wersji opisane są na osobnej stronie - Edycje gry.

Autor Poradnika

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej


Informacje o Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 14 sierpnia 2020, odwiedź Poradnik do gry

PMDG 737

Ostatnia aktualizacja : 29 sierpnia 2022, odwiedź PMDG 737

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.