Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Przyuważ, z kim fruwasz Microsoft Flight Simulator 2020 poradnik i porady to praktyczne porady na temat pilotowania samolotów i nawigacji. Objaśnienia ustawień symulacji i ułatwień. Wymagania sprzętowe, opis sterowania, lista samolotów.

Poradnik do gry Flight Simulator 2020 to kompendium wiedzy na temat najnowszej odsłony symulatora lotniczego samolotów cywilnych. Znajdziesz tutaj opis dostępnych wersji, trybów rozgrywkilistę samolotówlistę lotnisk oraz odpowiedzi na najbardziej istotne pytania na temat gry.

Zawarliśmy w nim podstawowe informacje na temat gry oraz szybkie wskazówki, które pozwolą Ci od razu wskoczyć do kokpitu i lecieć w przestworza, nawet jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z symulatorami lotniczymi. Wyjaśnimy opcje ułatwiające rozgrywkę oraz funkcje umożliwiające dostosowanie symulacji pod swoje wymagania.

Początkujący powinni zwrócić uwagę na sekcję Szkoła latania, gdzie opisaliśmy krok po kroku wszystkie etapy typowe lotu od startu do lądowania w jednym z najpopularniejszych samolotów treningowych. Wyjaśniamy tam podstaw pilotażu i nawigacji oraz sposób na szybkie zaplanowanie lotu.

Dla nieco bardziej doświadczonych graczy i wszystkich, którzy chcieliby nieco bardziej wsiąknąć w klimat latania samolotami cywilnymi, przygotowaliśmy serię porad w sekcji Latanie dla zaawansowanych, gdzie opisujemy tajniki obsługiwania autopilota, "szklanego" kokpitu w nowoczesnych maszynach oraz automatycznego lądowania z systemem ILS. Objaśniamy także zasady podczas kołowania na płycie lotniska i niektóre aspekty związane z obsługą kokpitu.

W odpowiednich działach znajdziesz również porady techniczne, zwłaszcza te dotyczące nieco złożonych opcji przypisywania klawiszy oraz oraz opis poziomów realizmu, asyst i ułatwień.

Flight Simulator 2020 to najnowsza odsłona najstarszego cyklu gier liczącego sobie już 38 lat - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Krótko o Flight Simulator 2020

Flight Simulator 2020 to najnowsza odsłona najstarszego cyklu gier liczącego sobie już 38 lat. Pierwsza wersja sygnowana przez firmę Microsoft ukazała się w 1982 roku i od tamtego czasu jest jednym z wiodących produktów w gatunku symulatorów lotniczych samolotów cywilnych. Nie znajdziemy tu więc żadnych mechanik walki, tylko samo latanie w oparciu o realistyczne procedury i złożoną obsługę systemów w samolocie. Dostępne są także odpowiednie ułatwienia, by latanie było przystępne dla każdego.

Największą nowością w tej edycji jest proceduralne odtworzenie całej kuli ziemskiej na podstawie zdjęć satelitarnych serwisu Bing, pobieranych na bieżąco z chmury danych o rozmiarze kilku petabajtów. Do realistycznego odtworzenia miast wykorzystano technologię fotogrametrii oraz specjalnie zaprojektowane przez firmę Blackshark.ai algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystujące chmurę danych Azure. Dzięki temu możemy polecieć w każde miejsce na kuli ziemskiej, nawet nad swój dom.

Szybkie porady na start

Więcej porad znajdziesz na osobnej stronie poradnika: Porady na start.

Gamepad to absolutne minimum

Nie próbuj sterować samolotem za pomocą klawiatury. Latanie cywilnymi maszynami to powolne i precyzyjne ruchy, do których niezbędny jest kontroler analogowy. Jeśli nie masz jakiegoś joysticka, wyposaż się w standardowego gamepada.

Zacznij od szkolenia lotniczego

Osiem krótkich lekcji zapozna Cię z zupełnymi podstawami latania cywilną awionetką. Poznasz wygląd instrumentów pokładowych, nauczysz się startować, lądować, utrzymywać prosty tor lotu i odnajdywać trasę dzięki kompasowi oraz charakterystycznym punktom w terenie. Wykorzystaj lekcje, by ustawić podstawowe klawisze sterowania.

Przypisz podstawowe klawisze sterowania

Do swobodnego latania każdym typem samolotu będziesz potrzebował trochę więcej klawiszy niż stery i moc silnika. Zapoznaj się z domyślnym rozłożeniem przycisków lub przypisz je tak, by były łatwe do zapamiętania, zwłaszcza gdy korzystasz z kilku dodatkowych kontrolerów. Absolutne minimum niezbędne na początek to:

 1. Lotki (Roll) - domyślne klawisze to: 4 i 6 (numeryczne) lub lewa gałka pada
 2. Ster wysokości (Pitch) - domyślne klawisze to: 8 i 2 (numeryczne) lub lewa gałka pada
 3. Ster kierunku (Yaw) - domyślne klawisze to: 0 i Enter (numeryczne) lub triggery pada
 4. Moc silnika (Throttle) - domyślne klawisze to: F2 i f3 lub A i B na padzie
 5. Klapy (Flaps) - domyślne klawisze to: F6 i F7 lub bumpery na padzie
 6. Podwozie (Gear) - domyślne klawisze to: G lub przycisk lewej gałki na padzie
 7. Trymer steru wysokości: dziób w górę, dziób w dół (Trim Pitch: Nose Up, Down) - domyślne klawisze to: 7 i 1 (numeryczne) lub krzyżak góra/dół + Y na padzie
 8. Hamulec postojowy (Parking Brake) - domyślne klawisze to: Lewy Ctrl + Del (numeryczny) lub Y i B na padzie
 9. Hamulce kół (Brakes) - domyślne klawisze to: Del (numeryczny) lub Y na padzie

Nie próbuj od razu przypisać większej ilości przycisków. Skup się na małych porcjach, które akurat będą potrzebne. W symulatorach menu sterowania liczy setki pozycji - większości i tak nie będziesz potrzebował. Wiele funkcji obsługuje się myszką w kokpicie.

Szybkie resetowanie widoku kamery

Jeśli kamera powędrowała gdzieś w zakamarki kokpitu i widzisz jedynie przegródkę bagażową lub przyciski radia, wciśnij Lewy Ctrl + Spacja, by szybko zresetować kamerę do domyślnej pozycji. Wciśnij samą spację, by lekko podnieść kamerę i lepiej widzieć przód samolotu.

Korzystaj z list kontrolnych

Znajdziesz je w pasku narzędzi. Przeprowadzą Cię przez wszystkie czynności niezbędne podczas każdego etapu lotu. Dzięki nim poznasz dokładnie tajniki latania i obsługi samolotu.

Kamerę w kokpicie możesz ustawić w dowolnej pozycji za pomocą strzałek na klawiaturze i myszki (rolka lub poruszanie z prawym przyciskiem) - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Korzystaj z wszystkich możliwości widoków z kamery

Kamerę w kokpicie możesz ustawić w dowolnej pozycji za pomocą strzałek na klawiaturze i myszki (rolka lub poruszanie z prawym przyciskiem).

Jeśli ustawiłeś szczególnie użyteczny widok, np. na jakiś konkretny instrument, możesz zapisać ten widok, by później błyskawicznie do niego wrócić.

Lewy Ctrl + Alt + 1, 2, 3... itd. - zapisuje widok z kamery (Save custom camera)

Lewy Alt + 1,2,3...itd. - wczytuje zapisany widok (Load custom camera)

Przypisanie przycisków można zmienić w opcjach sterowania.

Niektóre intrumenty, np. panele Garmina możesz powiększyć w osobnych oknach. Wciśnij prawy ALT i najedź na instrument. Jeśli można go powiększyć, pokaże się na nim symbol "+".

Zmniejsz czułość sterowania gamepada

Domyślne ustawienia analogowej gałki gamepada mogą dawać bardzo gwałtowne, nieprecyzyjne ruchy samolotu. Aby to poprawić musisz zmienić czułość gałki na bardziej linearną. W menu sterowania przejdź do kontrolera i ustawień Powierzchnie systemu sterowania (Primary Control Surfaces), wybierz Czułość (Sensitivity) i zmniejsz jej wartość o około 50%. Szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale Sterowanie.

Trymuj samolot w czasie lotu!

Przy sterowaniu samolotem jedną z najważniejszych rzeczy jest trymer! Działanie trymera to jakby ciągłe trzymanie kurczowo wolanta/drążka w pewnym wychyleniu. Trzeba to robić, bo samolot nigdy nie leci równo przed siebie. Zawsze gdzieś się wznosi lub opada. Takie ciągłe trzymanie przekrzywionego drążka byłoby męczące, dlatego trymer pozwala go odpowiednio wyregulować i zająć się innymi rzeczami.

Małe korekty trymera steru wysokości pozwolą Ci ustawić samolot tak, by leciał bez ciągłego opadania lub wznoszenia się. Przygotuj się jednak na to, że to nie jest jednorazowa czynność. Poprawek w trymerze dokonuje się przez cały lot, choć dotyczy to głównie maszyn o prostszej konstrukcji. W tych bardziej zaawansowanych samolotach trymować trzeba tylko wtedy, gdy nie używamy autopilota.

Korzystaj z paska narzędzi podczas lotu

Po najechaniu myszką na górną część ekranu rozwinie się pasek narzędzi z szybkim dostępem do przydatnych opcji. Możesz tam wyświetlić mapę, listę komunikatów radiowych, edytor pogody i kilka innych rzeczy. Szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale Pasek narzędzi.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z lataniem, nie próbuj od razu nauczyć się wszystkiego - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Skup się na mniejszych samolotach

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z lataniem, nie próbuj od razu nauczyć się wszystkiego. Kokpit ogromnego Boeinga 747 może zadziałać odstraszająco. Skup się najpierw na opanowaniu małych, jednosilnikowych samolotów.

Używaj aktywnej pauzy i kamery-drona do zwiedzania okolicy

Do oglądania z bliska atrakcji na ziemi nie musisz podlatywać do nich niebezpiecznie blisko. Najlepiej użyć do tego kamery-drona. Najpierw włącz tryb aktywnej pauzy, która unieruchomi Twój samolot w locie (PauseBreak), a następnie przejdź do kamery-drona klawiszem insert. Skorzystają z opcji kamery na pasku narzędzi i zwiększ szybkość poruszania się dronem do maksimum, inaczej będzie się to odbywać w żółwim tempie.

Wyłącz HUD

Jeśli chcesz zrobić ciekawe screenshoty z samolotem z kamery zewnętrznej (klawisz End), mogą Ci przeszkadzać zegary i wskaźniki ekranowego HUDa. Na razie nie ma opcji wyłączania ich klawiszem. Musisz to zrobić w menu opcji: Opcje->Kamera->Kamera z szyku (Chase Camera)->Przyrządy na wyświetlaczu przeziernym HUD (Instrument Heads-Up Display)->Wyłącz (Off)

Jeśli nie masz oddzielnych pedałów lub skrętnego drążka joysticka, możesz włączyć w opcjach wsparcia funkcję Automatyczny ster kierunku przy starcie (Autorudder) - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Użyj funkcji Autorudder

Jeśli nie masz oddzielnych pedałów lub skrętnego drążka joysticka, możesz włączyć w opcjach wsparcia funkcję Automatyczny ster kierunku przy starcie (Autorudder). Będzie ona utrzymywać ster kierunku we właściwej pozycji podczas rozpędzania się do startu na pasie, kiedy siła kręcących się łopatek śmigła ciągle znosi samolot w bok.

Ustaw pliki pamięci podręcznej

Jeśli korzystasz z przesyłania zdjęć terenu z chmury danych, warto ustawić do tego specjalny plik pamięci podręcznej o wybranej pojemności np. na innym dysku, jeśli w lokacji z grą zaczyna Ci brakować miejsca. Dodatkowo, jeśli często latasz w jednym rejonie, np. nad konkretnym miastem, możesz ściągnąć jego dane na dysk na stałe w trzech opcjach szczegółowości terenu. Zależnie od wielkości obszaru, rozmiar takiego pliku waha się od kilkuset megabajtów do kilkunastu, kilkudziesięciu gigabajtów. Szczegółowe instrukcje na ten temat znajdziesz w rozdziale Plik pamięci podręcznej (Rolling Cache).

Użyj współrzędnych geograficznych, by znaleźć swój dom

W trybie mapy świata możesz wyznaczyć dokładne miejsce startu lotu wpisując współrzędne geograficzne w wyszukiwarce. Dokładne informacje o tym, jak odnaleźć swój dom we Flight Simulatorze 2020 znajdziesz w dziale FAQ.

Sterowanie, podstawowe klawisze

Domyślne rozłożenie podstawowych klawiszy niezbędnych do sterowania samolotem - wersja dla klawiatury i dla kontrolera, choć najlepiej spisuje się połączenie tych dwóch urządzeń (wraz z niezbędną myszką). To wszystko oraz szczegółowe informacje na temat edycji przypisania kontrolerów znajdziesz w rozdziale Sterowanie.

Ile miejsca zajmuje na dysku?

Generalnie nieco ponad 100 GB w wersji standardowej - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Generalnie nieco ponad 100 GB w wersji standardowej.

Microsoft Flight Simulator na początku ściąga launcher o wadze około 900 MB. Przy pierwszym uruchomieniu gra pobiera całą resztę zawartości, która dla standardowej wersji gry wynosi 91 GB.

Oprócz tego symulator wykorzystuje pewien rozmiar dysku na plik wymiany, gdzie ściągane są dane terenów nad którymi latamy w danej sesji. Zależnie od czasu w grze, ilości detali i konkretnej lokacji będzie to od kilku do kilkunastu GB. Możesz również ustawić plik wymiany ręcznie, ustalając jego dokładną lokację na dysku i rozmiar. Szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale Pamieć podręczna (Rolling cache)..

Flight Simulator zawiesił się na ekranie ładowania - co robić?

Czasem tak się może zdarzyć, zwłaszcza przy pierwszym uruchomieniu gry. Wystarczy wyjść do pulpitu przyciskami Alt+TAB lub ALT+ENTER i wymusić zamknięcie programu. Ponowne uruchomienie powinno odbyć się już bez niespodzianek.

Aktywna pauza - jak działa?

Aktywna pauza pod przyciskiem PauseBreak powoduje zatrzymanie samolotu w powietrzu. Można wtedy przejść do zwiedzania okolicy kamerą-dronem bez obaw o rozbicie maszyny. Inaczej działa zwykła pauza pod klawiszem ESC, która powoduje wejście do menu opcji.

Stałe połączenie z siecią - czy Flight Simulator go wymaga?

Nie. Można grać w trybie offline, choć wtedy zablokujemy sobie korzystanie z wielu zalet gry, takich jak:

 1. miasta odtworzone za pomocą fotogrametrii;
 2. realistyczne tekstury lokacji oparte na zdjęciach satelitarnych map Bing;
 3. aktualna pogoda występująca rzeczywiście w tej chwili, w danej lokacji;
 4. aktualny ruch lotniczy taki sam, jak w rzeczywistości o danej porze.

W trybie offline możemy jedynie symulować te rzeczy z góry przygotowanymi skryptami i oglądać teren oparty na zestawach domyślnych tekstur dla danej lokacji.

Joystick - czy jest potrzebny?

Generalnie nie, choć sterowanie joystickiem na pewno zapewni dużo bardziej płynne ruchy, zwłaszcza dużymi samolotami pasażerskimi. Posiadanie zestawu z przepustnicą HOTAS pozwala z kolei na płynną regulację mocy silników oraz by mieć sporo istotnych przycisków tuż na wyciągnięcie palca.

Nie ma jednak żadnego problemu, by rozpocząć swoją przygodę z lataniem tylko z padem, myszką i klawiaturą. W zasadzie jakikolwiek gamepad z analogowymi gałkami jest tu niezbędny, gdyż myszka służy do operowania kursorem w kokpicie i manipulowania kamerą. Sterowanie za pomocą klawiatury jest teoretycznie możliwe, ale można wtedy zapomnieć o jakiejkolwiek precyzji. Samolot będzie leciał bardzo chaotycznie i panowanie nad nim będzie ekstremalnie utrudnione.

Dowiedz się więcej: Joystick, hotas - jaki sprzęt wybrać? Czym się kierować?

Czy jest łatwy dla początkujących?

Tak. Pomimo pozornego skomplikowania i fachowych terminów lotniczych na każdym kroku, autorzy przygotowali mnóstwo opcji zapewniających szybką i bezstresową rozgrywkę w Microsoft Flight Simulator 2020. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już po pięciu kliknięciach znaleźć się w samolocie gdzieś nad spektakularnym miejscem globu i lecieć spokojnie tylko z joypadem w ręce.

Początkujący mogą liczyć na automatyczne uruchamianie silników, drugiego pilota komunikującego się z wieżą, uproszczoną fizykę lotu, wyłączone awarie i kolizje z ziemią, nielimitowane paliwo, a także na oznaczenie w świecie gry punktów nawigacyjnych, ciekawych miejsc i ścieżek podejścia do lądowania wprost na pas. Dla chcących szlifować swoje umiejętności przygotowano szkółkę lotniczą i checklisty w kabinie, które wskazują wszelkie czynności i urządzenia konieczne do uruchomienia samolotu przed startem.

Ilość ułatwień jest wręcz zaskakująca. - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry
Ilość ułatwień jest wręcz zaskakująca.

Tryb kariery - czy jest?

Nie. Microsoft Flight Simulator 2020 był tworzony jako platforma - symulator lotniczy, a nie gra w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Kwintesencją rozgrywki jest tu latanie samo w sobie i interakcja z samolotem oraz ruchem lotniczym. Nie znajdziemy tu żadnego trybu kariery czy systemu progresji.

Jedynym znajomym elementem dla graczy jest seria krótkich wyzwań - lądowań w bardzo trudnych warunkach. Za precyzję i prawidłowe podejście otrzymujemy punkty, a te z kolei warunkują naszą pozycję w wyświetlanym na końcu rankingu TOP 10 najlepszych pilotów w danym wyzwaniu.

Śmigłowce - czy są w Flight Simulator 2020?

Nie. Być może pojawią się w płatnym DLC, z kompleksowo przygotowanym modelem lotu i siecią lądowisk dla helikopterów.

Steam - czy Flight Simulator 2020 jest dostępny?

Microsoft Flight Simulator 2020 jest dostępny na platformie Steam w dokładnie takich samych edycjach, jak w Microsoft Store.

Wymagania sprzętowe - Flight Simulator 2020

Oto minimalne wymagania sprzętowe Flight Simulator 2020 - więcej informacji na ten temat znajdziecie na osobnej stronie poradnika: Wymagania sprzętowe.

 1. Procesor: Intel i5-4460 / AMD Ryzen 3 1200
 2. Pamięć RAM: 8 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GTX 770 / AMD Radeon RX 570 z 2 GB pamięci
 4. Miejsce na dysku: 150 GB
 5. System operacyjny: Windows 10 (wersja 1909, aktualizacja z listopada 2019 r.)
 6. Łącze: 5 Mbps

Microsoft Flight Simulator 2020 - edycje

Flight Simulator 2020 dostępny jest w trzech edycjach cyfrowych:

 1. Standard
 2. Deluxe
 3. Premium Deluxe

Dodatkowo, wersja standard oraz Premium Deluxe dostępne są we wersji pudełkowej na 10 płytach DVD.

Poszczególne edycje różnią się od siebie ilością dostępnych samolotów do pilotowania oraz liczbą dokładnie odtworzonych lotnisk, zgodnie z rzeczywistym wyglądem terminali, rozkładem dróg kołowania i pasów startowych - Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Poszczególne edycje różnią się od siebie ilością dostępnych samolotów do pilotowania oraz liczbą dokładnie odtworzonych lotnisk, zgodnie z rzeczywistym wyglądem terminali, rozkładem dróg kołowania i pasów startowych. Pozostałe z 37 tysięcy lotnisk w grze są generowane proceduralnie. W wersji standardowej znajdziemy 20 samolotów i 30 lotnisk. Deluxe to 25 samolotów i 35 lotnisk, a Premium Deluxe oferuje 30 samolotów i 40 lotnisk.

Dokładna lista przedstawia się następująco:

Wersja Standard

Samoloty

Lotniska

Airbus A320neo

Aspen/Pitkin County Airport (USA)

Aviat Pitts Special S2S

Bugalaga Airstrip (CAMA) (Indonesia)

Boeing 747-8 Intercontinental

Chagual Airport (Peru)

CubCrafters XCub

Courchevel Altiport (France)

Daher TBM 930

Donegal Airport (Ireland)

Diamond DA62

Entebbe International Airport (Uganda)

Diamond DA40 NG

Cristiano Ronaldo Madeira International Airport (Portugal)

EXTRA 330LT

Gibraltar International Airport (Gibraltar /UK)

Flight Design CTLS

Innsbruck Airport (Austria)

ICON A5

Los Angeles International Airport (USA

JMB VL-3

Tenzing-Hillary Airport (Nepal)

Robin CAP 10

Nanwalek Airport (USA)

Robin DR400-100 Cadet

John F. Kennedy International Airport (USA)

Beechcraft Bonanza G36

Orlando International Airport (USA)

Beechcraft King Air 350i

Paris Charles de Gaulle Airport (France)

Cessna 152

Paro International Airport (Bhutan)

Cessna 172 Skyhawk (G1000)

Queenstown Airport (New Zealand)

Cessna 208 B Grand Caravan EX

Mariscal Sucre International Airport (Ecuador)

Cessna Citation CJ4

Rio de Janeiro-Antonio Carlos Jobim/Gaelao Int'l Aiport (Brazil)

Zlin Savage Cub

Juancho E. Yrausquin Airport (Dutch Saba)

 

Gustaf III Airport (France, Saint Barthelemy)

 

Seattle-Tacoma International Airport (Washington, USA)

 

Sedona Airport (Arizona, USA

 

Sirena Aerodrome (Costa Rica)

 

Stewart Airport (British Columbia, Canada)

 

Sydney Airport (Australia)

 

Telluride Regional Airport (Colorado, USA)

 

Haneda Airport (Japan)

 

Toncontin International Airport (Honduras)

 

Billy Bishop Toronto City Airport (Ontario, Canada

Wersja Deluxe

Zawiera wszystko z wersji Standard oraz dodatkowo:

Samoloty

Lotniska

Diamond DA40-TDI

Amsterdam Aiport Schipol (Netherlands)

Diamond DV20

Cairo International Airport (Egypt)

Beechcraft Baron G58

Cape Town International Airport (South Africa)

Cessna 152 Aerobat

O'Hare International Airport (Chicago, USA)

Cessna 172 Skyhawk

Adolfo Suarez Madrid-Barajas (Spain)

Wersja Premium Deluxe

Zawiera całą poprzednią zawartość oraz dodatkowo:

Samoloty

Lotniska

Boeing 787-10 Dreamliner

Denver International Airport (Colorado, USA)

Cirrus SR22

Dubai International Airport (UAE)

Pipistrel Virus SW 121

Frankfurt Airport (Germany)

Cessna Citation Longitude

Heathrow Airport (UK)

Zlin Shock Ultra

San Francisco International Airport (California, USA)

Informacje o Microsoft Flight Simulator 2020 - poradnik do gry

Autor : Dariusz DM Matusiak

Ostatnia aktualizacja : 14 sierpnia 2020

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.