Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Valorant - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Valorant - poradnik do gry

Valorant - poradnik do gry

Valorant darmowy fps Riot, poradnik też! Beta, wymagania PC i najlepsze porady - poradnik, solucja do Valorant odpowiada na wszystkie te pytania. Dowiecie się tutaj, jak wygrać ze swoją drużyną każdy mecz!

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2020

Niniejszy poradnik do gry Valorant omawia najważniejsze funkcje gry i pomaga w poznaniu jej podstaw. Pierwszym dużym rozdziałem tego poradnika jest swego rodzaju przewodnik po podstawach gry Valorant. Rozdział ten otwiera strona z przydatnymi poradami na start z którymi powinni zaznajomić się wszyscy początkujący Gracze. Na kolejnych stronach tego rozdziału poruszamy tak istotne kwestie, jak m.in. strzelanie, gra drużynowa, odpowiednie poruszanie się po mapie, a także w szczegółowy sposób wyjaśniamy w jaki sposób dbać o ekonomię w trakcie rozgrywki i jaki może ona mieć wpływ na przebieg meczu.

Drugim dużym rozdziałem tego poradnika jest FAQ w którym odpowiadamy na ważne pytania dotyczące gry, np. czy gra jest dostępna na platformie Faceit, jak zmienić nick w grze, od jakiego wieku można grać w Valorant, jak śledzić swoje statystyki przy użyciu przydatnego narzędzia typu stat tracker oraz na jakich ustawieniach gra Hiko - legendarny Gracz Counter Strike'a, a aktualnie kapitan e-sportowej drużyny 100 Thieves w grze Valorant.

W następnym dużym rozdziale niniejszego poradnika w szczegółowy sposób opisaliśmy wszystkie mapy dostępne w grze. Znajdziesz tutaj informacje na temat najlepszych miejscówek dla drużyny atakującej i obrońców, a także wszystkie istotne callouts, którymi można posługiwać się w trakcie rozgrywki, aby polepszyć swoją komunikację z drużyną. Wszystkie nazwy miejsc zostały dodatkowo przedstawione na dużych i przejrzystych mapach.

W czwartym dużym rozdziale tego poradnika Gracz będzie mógł poznać charakterystykę wszystkich postaci dostępnych w grze Valorant, a także przeczytać wiele przydatnych informacji na temat ich umiejętności i roli w drużynie. Dobre poznanie wszystkich agentów pozwoli na lepsze kontrowanie ich w trakcie meczu.

Przedostatni duży rozdział naszego poradnika skupia się na kwintesencji gier typu FPS, czyli na broniach. Skatalogowaliśmy i szczegółowo opisaliśmy wszystkie bronie dostępne w grze, a ich opis wzbogaciliśmy dodatkowo o przydatne tipy i grafiki przedstawiające rozrzut pocisków. Po przeczytaniu tego rozdziału na pewno lepiej zapanujesz nad swoją ulubioną bronią co przełoży się na polepszenie wyników osiąganych w grze.

Niniejszy poradnik zamykają strony o najlepszych ustawieniach myszy, która jest głównym kontrolerem w grach typu FPS na komputerach osobistych, a także o sterowaniu i wymaganiach sprzętowych. Na osobnej stronie opisujemy także najczęstsze problemy z grą i przedstawiamy na nie gotowe rozwiązania.

Szybkie porady na start

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę w grze Valorant warto poznać główne tipy, które zwiększą Twoją szansę na wygraną, ułatwią grę zespołową oraz pomogą w zdobywaniu większej ilości zabójstw. Porady skierowane są przede wszystkim do nowych Graczy.

 1. Komunikuj się z drużyną - Valorant opiera się na grze zespołowej i ścisłej współpracy wszystkich Graczy, dlatego należy być w ciągłym kontakcie z drużyną, najlepiej na wbudowanym w grę czacie głosowym.
 2. Wsłuchuj się w otoczenie - w grze Valorant wszystkie odgłosy, jak np. kroki, skok na skrzynie, wystrzał, kwestie mówione postaci, używanie umiejętności ultimate, rzucanie granatem itd. są niezwykle dobrze słyszalne i pomogą Ci zorientować się z której strony może nadejść przeciwnik lub gdzie aktualnie trwa walka.
 3. Podnoszenie broni - pamiętaj, że broń wyrzucona na ziemię np. po śmierci przeciwnika, może zostać podniesiona. Jeśli runda właśnie się zakończyła, a widzisz na ziemi bardziej wartościową broń - zabierz ją ze sobą do następnej rundy.
 4. Zakupy dla drużyny - w grze Valorant Gracze mogą kupować sprzęt bezpośrednio dla innego członka drużyny - nie ma potrzeby kupowania uzbrojenia i wyrzucania go na ziemię, jak w przypadku Counter Strike Global Offensive.
 5. Nie strzelaj zanim nie wycelujesz - jeśli spudłujesz, zdradzisz swoją pozycję i możesz nie mieć drugiej szansy na oddanie strzału.
 6. Strzelaj z miejsca - zawsze staraj się strzelać na końcu ruchu. Strzelanie w trakcie ruchu znacznie obniża Twoją celność.
 7. Celuj w głowę - headhsoty to zdecydowanie najszybszy sposób na wyeliminowanie celu. Poruszając się po mapie staraj się trzymać celownik na poziomie głowy przeciwnika.
 8. Sprawdzaj wszystkie rogi i kąty - po mapie przemieszczaj się w taki sposób, aby ubezpieczać wszystkie rogi i kąty mapy. Strzał zazwyczaj pada w momencie, gdy któryś z zawodników za bardzo wysunie się poza krawędź ściany/przeszkody.
 9. Rozbrajanie bomby - jeśli przeciwnik podłoży bombę, nie wystarczy już tylko wyeliminować całej drużyny, aby zakończyć rundę, ale również rozbroić ładunek. Dopiero wtedy runda zostanie zakończona na Waszą korzyść. W celu rozbrojenia bomby należy stać w środku oznaczonego okręgu i użyć urządzenia do rozbrajania.
 10. Poznaj mapy - dobre poznanie mapy znacznie zwiększy szanse na wygraną w meczu, ponieważ będziesz posiadać cenne informacje jak np. którędy najszybciej przemieścić się z punktu A do punktu B lub w którym miejscu najczęściej pojawiają się przeciwnicy.
 11. Teleporty - teleporty dostępne na mapach Valorant działają tylko w jedną stronę. Gdy skorzystasz z teleportu, nie będziesz mógł wrócić tą samą drogą.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące gry Valorant, np. czy gra jest darmowa, skąd ją pobrać, czy są w Valorant mikropłatności. To małe kompendium wiedzy na temat zawartości i zmianach wprowadzanych w grze.

Skąd pobrać grę Valorant?

Gra Valorant jest do pobrania bezpośrednio z oficjalnej strony gry. Aby przejść do strony pobierania wystarczy kliknąć TUTAJ. Po wejściu na stronę wystarczy kliknąć przycisk "Download", a klient gry zostanie pobrany. Po uruchomieniu klienta rozpocznie się proces pobierania gry.

Czy Valorant jest grą darmową?

Tak, Valorant jest grą darmową dla wszystkich Graczy, jednak nie każdy może uczestniczyć w zamkniętej fazie testów. Aby otrzymać dostęp do zamkniętej bety trzeba wykonać odpowiednie kroki. Więcej o otrzymaniu dostępu do zamkniętej bety gry Valorant znajdziesz w odpowiednim rozdziale niniejszego poradnika.

Czy w Valorant są mikropłatności?

Tak, w grze Valorant dostępne są mikropłatności. Do robienia zakupów wewnątrz gry wykorzystywane są Valorant Points za które można kupić przedmioty kosmetyczne i odblokowywać inny content gry.

Czy postęp zdobyty w zamkniętej beta Valorant przechodzi do pełnej gry?

Nie, po zakończeniu okresu zamkniętej bety Valorant, postępy w grze zostają wyzerowane. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Valorant Points - jeśli kupiłeś wirtualną walutę gry, otrzymasz ją z powrotem z 20% bonusem. Przykładowo, kupując 1 000 Valorant Points w zamkniętej becie gry, otrzymasz 1 200 Valorant Points po zakończeniu fazy testów.

Czy na mapach Valorant są teleporty?

Tak, na mapach Valorant dostępne są teleporty, które ułatwiają przemieszczanie się po mapie z punktu A do punktu B. Należy jednak pamiętać, że teleporty działają tylko w jedną stronę więc nie możesz ich użyć w celu powrotu na wcześniejszą pozycję.

Ile map jest w Valorant?

W dniu premiery Valorant do dyspozycji Graczy oddano łącznie 4 mapy. 3 z nich były już dostępne w zamkniętej becie gry (Bind, Haven, Split) i doczekały się małych modyfikacji, a nowa mapa Ascent trafiła do gry z okazji oficjalnej premiery.

Czy w Valorant można strzelać przez drzwi i przeszkody?

Tak, w grze Valorant większość broni wyposażona jest w naboje, które posiadają określoną zdolność penetracji. Oznacza to, że przeciwnik chowający się za cienką ścianką, drzwiami lub czyhający za rogiem drewnianej skrzyni nie może czuć się w pełni bezpieczny. Przeszkoda dzieląca Gracz od celu zamortyzuje nieco otrzymane obrażenia, ale nie zniweluje ich całkowicie. Gdy cel zostanie zlikwidowany poprzez strzał przez przeszkodę, w prawym górnym rogu ekranu pokaże się stosowna informacja w postaci ikony.

Czy strzał w głowę w Valorant jest śmiertelny?

Tak, strzały w głowę w grze Valorant są niezwykle niebezpieczne i wyrządzają ogromną ilość obrażeń. Korzystając z lepszych broni niż podstawowy pistolet, Gracz jest w stanie wyrządzić wystarczającą ilość obrażeń przy użyciu zaledwie jednego pocisku, aby wyeliminować cel.

Czy w Valorant jest mechanika Bhopping?

Tak, na oficjalnych materiałach dostarczonych przez Riot Games, które można znaleźć na ich oficjalnym kanale YT można zauważyć, że zawodowi Gracze testujący Valorant wykorzystują technikę Bhopping. Bhopping (Bunny hop) to technika, którą wykorzystuje się do zwiększenia mobilności postaci. Bhopping pozwala pozostawać w ciągłym ruchu, wykorzystując do tego przycisk odpowiedzialny za skok (wciskany natychmiast po dotknięciu podłoża) i technikę strefowania.

Czy Valorant jest na Steam?

Nie, Valorant nie jest dostępny na platformie VALVE. Chcąc grać w Valorant Gracz musi pobrać klienta Riot Games, który dostępny jest pod tym adresem.

Czy w Valorant są umiejętności ultimate?

Tak, każda z postaci dostępna w grze Valorant oprócz zwykłych umiejętności posiada jeszcze umiejętność specjalną - ultimate. Dostęp do umiejętność ultimate można otrzymać po dokonaniu odpowiedniej liczby zabójstw lub przechwyceniu sfer mocy dostępnych na mapie

Czy w Valorant można podnieść broń po przeciwniku?

Tak, pokonany przeciwnik upuszcza swoje uzbrojenie i Gracz może podnieść pozostawioną przez niego broń. Co ważne, z podniesioną bronią można przejść do następnej rundy i zaoszczędzić nieco gotówki w rundzie zakupów.

Przy rozbrajaniu bomby w grze Valorant muszę stać w określonym miejscu?

Tak, aby rozbroić bombę w grze Valorant trzeba znaleźć się w odpowiednim miejscu (punktu podłożenia bomby oznaczone są literami A, B oraz C). Co więcej, Gracz rozbrajający ładunek musi znajdować się w środku okręgu, który określa obszar, w którym należy się znaleźć, aby rozpocząć procedurę rozbrajania.

Czy Valorant jest dostępny na konsole?

Niestety, Valorant nie jest dostępny na konsole Xbox One, Playstation 4 oraz Nintendo Switch. Aktualnie w Valorant można grać na komputerach PC i nie ma żadnej oficjalnej informacji, która potwierdziłaby, że gra będzie dostępna na konsole.

Kiedy rankedy w Valorant?

Tryb rywalizacji (ranked mode) nie był dostępny w grze Valorant w dniu oficjalnej premiery, która nastąpiła 2 czerwca 2020 roku. Na oficjalnej stronie gry można wyczytać, że rankedy w Valorant zostaną dodane w jednym z kolejnych patchów po premierze. Developerzy w pierwszej kolejności chcą skupić się na stabilności usług i serwerów zanim uruchomią matchmaking rankingowy.

Wymagania sprzętowe Valorant

Poniżej zamieszczamy oficjalne minimalne wymagania sprzętowe PC dla gry Valorant. Warto zaznaczyć fakt, że twórcy dokonali wszelkich starań, aby wymagania sprzętowe gry Valorant były jak najniższe, a przy tym zapewniały każdemu Graczowi ogromny komfort rozgrywki - nawet na słabszym sprzęcie. Więcej o wymaganiach sprzętowych przeczytasz na dedykowanej stronie poradnika - Wymagania sprzętowe PC.

 1. System operacyjny - Windows 7/8/10 64-bit
 2. Procesor - Intel Core i3-370M 2.4 GHz
 3. Pamięć - 4 GB RAM
 4. Karta graficzna - Intel HD 3000 lub lepsza
 5. Miejsce na dysku - około 10 GB

Autor Poradnika

Łukasz Telesiński

Łukasz Telesiński

Przed dołączeniem do zespołu poradników GRYOnline.pl (2015 r.), studiował na AWF-ie w Poznaniu, skąd wyszedł z tytułem magistra. Ma 8-letnie doświadczenie w pisaniu poradników do różnych produkcji, a obecnie pracuje także w branży IT, gdzie jest rekruterem technicznym. Pomimo że gra w prawie każdy gatunek, szczególną uwagę skupia na grach MMORPG, RPG, FPS oraz grach sportowych (seria FIFA, Football Manager, wyścigi). Poza graniem lubi gotować (jest fanem kuchni włoskiej), czytać książki (szczególnie fantasy i kryminały), a także aktywnie spędzać czas poza domem, robić zdjęcia i kręcić filmy z podróży.

więcej


Informacje o Valorant - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 3 kwietnia 2020

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.