Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Trening zespołowy w Football Manager 2016 | Trening poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Trening zespołowy

Kalendarz pozwala na wygodny podgląd podziału treningowego oraz wybranych punktów ciężkości. - Trening zespołowy w Football Manager 2016 | Trening - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Kalendarz pozwala na wygodny podgląd podziału treningowego oraz wybranych punktów ciężkości.

Trening zespołowy to czas, jaki cała Twoja drużyna poświęca na trenowanie wybranego aspektu. Na trening ten składa się także trening przedmeczowy, który stanowi część treningu ogólnego. Suwakiem "Planowanie" wybierasz czas poświęcony pomiędzy trening ogólny, a trening przedmeczowy. Możesz także ustalić, kiedy zawodnicy mają odpoczywać (ważne, aby odpoczywali przynajmniej po meczu, przed już niekoniecznie). Różnice pomiędzy ogólnym treningiem, a treningiem przedmeczowym dotyczą czasu, przez jaki polepszane są dane atrybuty - w przypadku tego drugiego skok jest chwilowy i dotyczy tylko nadchodzącego spotkania. Oznacza to, że możesz (i powinieneś) modyfikować czas poświęcony na trening przedmeczowy, zwiększając nakłady poświęcone na ten aspekt np. w przypadku ważnego meczu pucharowego, do którego chcesz się możliwie najlepiej przygotować. Z drugiej strony pamiętaj, że odbywa się to kosztem treningu ogólnego i obniża przyrost atrybutów w dłuższej perspektywie czasu.

Punkty ciężkości

Od wybranego środka ciężkości zależy wybór atrybutów, które w głównej mierze będą rozwijać piłkarze. Nie oznacza to, że inne atrybuty przestają być trenowane - punkt ciężkości to wybranie aspektu, na którym szczególnie ma się skupiać trening.

Elastyczny - bez szczególnego nacisku na wybrany aspekt.

Kondycja - poprawa kondycji, ogólnej sprawności oraz atrybutów fizycznych zawodników.

Taktyka - poprawa cech psychicznych, odpowiedzialnych za lepsze ustawianie się, poruszanie po boisku, współpracę (np. "Decyzje", "Koncentracja", "Współpraca", "Opanowanie").

Panowanie nad piłką - poprawa umiejętności technicznych zawodników ("Technika", "Drybling", "Gra głową", "Przyjęcie piłki").

Defensywa - poprawa umiejętności związanych z grą w obronie ("Krycie", "Odbiór", "Ustawianie się").

Ofensywa - poprawa umiejętności powiązanych z grą w ataku ("Wykańczanie akcji", "Gra bez piłki", "Przewidywanie", "Strzały z dystansu", "Kreatywność").

Zgranie zespołu - nacisk w tym treningu nie jest położony na rozwój atrybutów, a poprawę komunikacji pomiędzy zawodnikami, ich zrozumienia, a w konsekwencji zgrania, co prowadzi do lepszej, płynniejszej gry.

Możesz obejrzeć raport dotyczący postawy zawodnika na treningu i rozwoju jego atrybutów na przestrzeni czasu. - Trening zespołowy w Football Manager 2016 | Trening - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Możesz obejrzeć raport dotyczący postawy zawodnika na treningu i rozwoju jego atrybutów na przestrzeni czasu.

Wybierając odpowiedni punkt ciężkości powinieneś dopasować go do preferowanego stylu gry. Przykładowo:

- gra z kontry - przyda się poprawa defensywy oraz kondycji,

- ofensywne nastawienie - poprawa ofensywy, kondycji oraz panowania nad piłką,

- wysokie posiadanie piłki - skup się na panowaniu nad piłką,

- przewaga fizyczna - zwiększ nakłady treningu poświęcane kondycji oraz ofensywie.

Intensywność

Od ustawionej intensywności zależy, jak bardzo zawodnicy obciążani są treningiem. Poziom intensywności możesz zmieniać na każdy tydzień, warto np. obniżać ją w przypadku rozgrywania dwóch spotkań w danym tygodniu. Postaraj się tak ustawić intensywność treningów, aby zawodnicy byli maksymalnie obciążeni treningiem, pozostając przy tym zadowolonym z narzuconego im reżimu. Dzięki temu masz pewność, że atrybuty będą odpowiednio rozwijane, a zawodnicy nie będą przeciążani. W przypadku, gdy tylko kilku zawodników jest niezadowolonych z zbyt wysokiej intensywności rozważ obniżenie jej tylko im, w treningu indywidualnym. Im mniej przygotowań meczowych, a więcej ogólnego treningu z wysoką intensywnością, tym lepsze będą efekty. Nie przesadzaj jednak, gdyż zbyt wysoka intensywność może prowadzić do drastycznego spadku kondycji i zadowolenie Twoich zawodników, a także urazów nabywanych na treningach. Pamiętaj, aby piłkarze byli zadowoleni i w dobrej kondycji fizycznej, a intensywność podnoś na tyle, aby nie zaburzać tego stanu rzeczy.

Trening przedsezonowy

Po powrocie z urlopu Twoich zawodników zauważysz, że ich kondycja mocno spadła. W przerwie przed sezonem wykorzystaj sparingi, a także odpowiedni trening, aby podnieść jak najbardziej ich Zgranie zespołu oraz Kondycję właśnie. Śmiało ustaw większą niż zwykle intensywność i jak najmocniej popracuj nad kondycją. Gdy ta odpowiednio się podniesie zwiększ nakłady na Zgranie zespołu, co jest szczególnie ważne przy zmianie taktyki oraz nowych transferach. Powinieneś w tym czasie nieco ograniczyć nakłady treningowe poświęcone przygotowaniom meczowym, a skupić się na jak najszybszym powrocie zawodników do formy. Dopiero, gdy będą oni zgrani i przygotowani kondycyjnie, skup się na kolejnych, preferowanych przez Ciebie, aspektach.

Trening przedmeczowy

W trakcie treningu przedmeczowego możesz skupić się na sześciu konkretnych aspektach:

Taktyka - zawodnicy spędzą czas na przygotowaniu taktyki. Zwiększana jest jej znajomość (do trzech taktyk w danym momencie) i wpływ ten jest kumulowany z wpływem, jaki zapewni trening ogólny. Zalecane jest przygotowywanie się w tym aspekcie do czasu osiągnięcia maksymalnej znajomości taktyki.

Zgranie - zawodnicy spędzą czas na poprawie zgrania, dzięki czemu drużyna będzie lepiej rozumieć się na boisku. Trenowanie tego aspektu kumuluje się z tym samym, wybranym w treningu ogólnym. Podobnie jak z taktyką, zalecane jest trenowanie zgrania do momentu jego maksymalnego osiągnięcia.

Gra w obronie - poprawa umiejętności defensywnych, efekt tymczasowy.

Gra w ataku - poprawa umiejętności ofensywnych, efekt tymczasowy.

Defensywne SFG - lepsze zachowanie drużyny podczas defensywnych stałych fragmentów gry. Przydaje się, gdy np. tracisz sporo bramek po rzutach rożnych, a przeciwnik w nadchodzącym meczu dysponuje zawodnikami dobrze grającymi głową.

Ofensywne SFG - lepsze zachowanie drużyny w przypadku ofensywnych stałych fragmentów gry.

W wyborze odpowiedniego aspektu pomogą Ci podpowiedzi dawane przez współpracowników oraz raport przygotowany przez klubowego scouta.

Jaki podział wybrać?

Z treningiem przedmeczowym nie ma co przesadzać, aby nie zaburzać treningu ogólnego, który przynosi długofalowe efekty. Nie można wszakże ignorować tego aspektu, gdyż pozwala on na pracę przy określonych atrybutach zawodników i poprawę ich zachowań przed konkretnym spotkaniem. Jeżeli Twoje zgranie oraz znajomość taktyki są niskie, powinieneś poświęcać trening przedmeczowy na poprawę tych aspektów. W przypadku, gdy osiągną one maksymalną wartość, skup się na przygotowaniu ofensywnym lub defensywnym, co zależy od rodzaju przeciwnika, z jakim będziesz się mierzył. Możesz wtedy zmniejszyć czas poświęcany na trening przedmeczowy np. do połowy dnia. Zrezygnowanie z treningu przedmeczowego również jest możliwe, np. gdy uważasz, że nie potrzebujesz dodatkowego przygotowania się na kolejny mecz. Pozwoli to na przeznaczenie większej ilości czasu na trening ogólny.

W tygodniach, w których rozgrywasz dwa, a nawet trzy mecze możesz skupić się tylko i wyłącznie na treningu meczowy. Pamiętaj, że Twoi zawodnicy będą mieli mniej czasu na odpoczynek, dlatego też rozważ obniżenie intensywności treningu ogólnego. Jako przeciwieństwo możesz podnieść intensywność w tygodniu, w którym rozgrywasz tylko jeden mecz, a zawodnicy będą mieli więcej czasu na odpoczynek. Staraj się, aby Twój plan treningowy nie był sztywno ustawiony - zamiast tego modyfikuj przygotowania meczowe, zmieniaj intensywność oraz przydzielaj wolne dni, gdy zawodnicy tego potrzebują. Reagowanie na terminarz i ustawiania zróżnicowanego treningu (również pod względem punktu ciężkości) pozwoli na osiągnięcie lepszych efektów.