Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Enemy Front Przed premierą

Przed premierą 22 sierpnia 2013, 17:46

autor: Hed

Widzieliśmy Enemy Front - powrót strzelanin na fronty II wojny światowej

Enemy Front, gra firmy CI Games, zmieniła styl. Autorzy postanowili zastąpić korytarzową rozgrywkę otwartymi misjami, w których można strzelać lub działać z ukrycia. Czy była to słuszna decyzja?

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Enemy Front - II wojna światowa w polskim wydaniu

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Enemy Front to jedna z bardziej tajemniczych gier w katalogu polskiej firmy CI Games. Do niedawna można było nawet sądzić, że ta strzelanka, powracająca do okresu II wojny światowej, ostatecznie zaginie w akcji. Na targach gamescom deweloper, znany chociażby z serii Sniper: Ghost Warrior, odsłonił karty i pokazał ponownie Enemy Front.

Ponownie, bo gra zmieniła wiele ze swych założeń. Nowe Enemy Front rezygnuje z walki korytarzowej na rzecz bardziej otwartego modelu rozgrywki. Zagrać nie było nam dane, ale autorzy pokazali fragment jednego z poziomów i udowodnili, że tytuł zaoferuje sporo swobody. Nie zmieni przy tym swoich założeń, a więc będzie powrotem do ery, która w strzelankach ostatnio nie pojawiała się zbyt często. Tęsknicie za eliminowaniem Niemców w mundurach nazistów?

Widzieliśmy Enemy Front - powrót strzelanin na fronty II wojny światowej - ilustracja #1

Ruch oporu rusza do boju

O tym, że Enemy Front ma być „sandboksem”, dowiedzieliśmy się jeszcze na krakowskim festiwalu Digital Dragons. Po spotkaniu z grą na gamescomie określenie to wydaje się trochę na wyrost, ale w pewnym zakresie oddaje kierunek, w którym podążyli deweloperzy. Zamiast zamkniętych przestrzeni i labiryntu pomieszczeń dostaniemy w niej raczej otwarte mapy i możliwość podejścia do celu na parę sposobów.

Zacznijmy jednak od tego, że w Enemy Front nie wcielimy się w żołnierza, lecz członka ruchu oporu. Młody fotograf będzie świadkiem dramatycznego starcia – rozstrzelania przeprowadzonego przez nazistów. W toku tej akcji zostanie też porwana pewna bardzo ważna przedstawicielka ruchu oporu. Fotografującemu miejsce zbrodni bohaterowi jedna z dogorywających ofiar poda pistolet i rzuci proste: „walcz”. W tym momencie gość postanowi zamienić obiektyw na lufę. Niezbyt przekonujące, ale przecież nie o głębię fabularną tu chodzi.

Wstrzymaj oddech

Jako samotny wilk działający na tyłach wroga będziemy mogli realizować zadania na dwa zasadnicze sposoby – przeprowadzając frontalne natarcie lub działając z ukrycia. Deweloperzy z CI Games pokazali zresztą obie metody. Demo rozpoczęło się w budynku znajdującym się na wzgórzu. Po wyeliminowaniu dwuosobowego patrolu bohater zrobił szybki rekonesans za pomocą lornetki. Pozwala ona nie tylko dostrzec przeciwników, ale też zaznaczyć ich na mapce. Kilkadziesiąt metrów dalej, w dolinie, mieścił się niewielki kompleks budynków, obstawiony przez paru przeciwników. Najniebezpieczniejszy z nich usytuował się na wieży strażniczej. Zniszczenie jej pistoletem raczej nie było możliwe – na szczęście znalazła się zabawniejsza opcja. Wystarczyło zepchnąć stojącą nieopodal ciężarówkę.

Widzieliśmy Enemy Front - powrót strzelanin na fronty II wojny światowej - ilustracja #2

Oczywiście od momentu uderzenia pojazdu w wieżę rozpoczęła się regularna strzelanina. Zaalarmowani żołnierze próbowali podejść do sprawcy całego zajścia, korzystając z okolicznych osłon. Nastawiony na frontalny atak producent skierował się w dół i wkrótce dotarł do stodoły. Tutaj chwycił karabin snajperski i rozpoczął ostrzał z okna. Pozostałością po Sniperze jest możliwość wstrzymania oddechu, co na chwilę spowalnia czas i ułatwia trafienie. Kiedy skończyła się amunicja, deweloper dostał się na piętro w poszukiwaniu dodatkowej broni – zrobił to, strzelając w podłogę z nadłamanych desek. W grze podobno będzie więcej elementów, które da się zniszczyć. Rzeczywiście udało nam się dostrzec kilka z nich, chociaż w tym fragmencie nie stanowiły wielkiej pomocy.

Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro
Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro

Przed premierą

W nowym Metrze metra nie ma, ale też jest... wiecie, tak samo jak z bunkrami. Artiom po całym życiu spędzonym w tunelach moskiewskiej kolei podziemnej wyrusza w podróż po Rosji pociągiem i to rodzi pytanie, czy to jeszcze jest Metro?

Graliśmy w Resident Evil 2 – klasyk odnowiony niemal nie do poznania
Graliśmy w Resident Evil 2 – klasyk odnowiony niemal nie do poznania

Przed premierą

Lepsze zazwyczaj jest wrogiem dobrego – a przy nowej wersji Resident Evil 2 Capcom zamierza dość sporo namieszać w formule pierwowzoru. Po zagraniu w nowego Residenta jestem jednak przekonany, że Japończycy wiedzą, co robią.

Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!
Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!

Przed premierą

Doom Eternal nie zapowiada się na bezpieczny sequel. To będzie coś jak druga część Terminatora czy Obcego przy swoich pierwowzorach, a ponadto prawdziwy hołd oddany klasycznej wersji Dooma. Tak powinno się traktować legendarne marki z lat 90.!

Komentarze Czytelników (44)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.08.2013 11:29
odpowiedz
zanonimizowany619836
71
Generał

Jeśli gry z 2 wojny byłyby na swój sposób oryginalne i świeże to jestem za, ale jeśli to kolejne egranizacje wydarzeń historycznych to podziękuję.

23.08.2013 12:18
odpowiedz
Pawcio_xbox_Forever
39
Centurion

jeżeli zrobią multi na poziomie RTCW lub ET to biorę w ciemno !!!

23.08.2013 12:20
odpowiedz
Tomczyk27
45
Centurion

Już praktycznie zapomniałem o tej grze, ale po tej zapowiedzi liczę na coś w stylu MoH:AA.

I to wywołuję u mnie pewien, hmm, "dysonans". Z jednej strony strzelanka drugowojenna rodem z przełomu wieków (jeżeli chodzi o koncept), a z drugiej ta grafika. Dziwne uczucie.

Chciałbym pograć w jakiegoś FPS osadzonego w wojnie w Korei. To praktycznie niewykorzystany temat (kojarzę tylko jedną słabą grę), a dość ciekawy (połączenie sprzętu z II WŚ z nowymi rozwiązaniami-częściej stosowane myśliwce odrzutowe, helikoptery itd.). Ponadto świetnie ograło by się bitwy np. o Wzgórzę złamanych serc czy lądowanie pod Incheon. Ciekawym doświadczeniem byłoby "granie" w bitwę, którą alianci przegrali (np. desperacka obrona Seulu na początku wojny, bitwa o "Chosin Reservoir" (Nie wycofujemy się, tylko atakujemy w przeciwnym kierunku!) itd. Multum możłiwości. I świetna atmosfera, jeżeli twórcy takiej gry postarali się o odpowiednią oprawę artystyczną.

23.08.2013 12:57
odpowiedz
Kreek
65
Senator

To City Interactive, więc nie spodziewałbym się cudów. Nawet gra na uczciwe 7/10 będzie miłym zaskoczeniem.

23.08.2013 13:09
😊
odpowiedz
.:Jj:.
111
Paciorki jednego różańca

Po drugie. Formacje z innych panstw trudno nazwac nazistowskimi, tylko dlatego ze wspieraly w tym czasie Niemcy.

Trudno nazwać NIEMIECKIMI, jeśli jakieś są to tylko nazistowskie. Co Ty gadasz?! Jak je sobie nazywasz, osiowe może, hm?
A to jakie warunki trzeba spełnić by się kwalifikować? Umundurowanie, struktura dowodzenia, formacje, broń.. z głównych elementów nie pasowało pochodzenie i narodowość ich członków. Oczywiście też motywacja, ale to inna kwestia.

Niemcy by ich w życiu Niemcami nie nazwali, a Ty chcesz.

Nazis... przepraszam niemiaszki! http://www.youtube.com/watch?v=hX-jLx-7Z04&bpctr=1377257702

23.08.2013 13:11
odpowiedz
cziken1
41
Centurion

"Formacje z innych panstw trudno nazwac nazistowskimi, tylko dlatego ze wspieraly w tym czasie Niemcy." No tak, Estnisches SS-Freiwilligen Panzergrenadier Bataillon nie był nazistowski, tylko zapewne komunistyczny. Puknij się w łeb dzieciaku, bo pierdoły gadasz.

Dzieciaka to sobie znajdz w rodzinie...

Tak. Nie byly nazistowskie w sensie scislym, wiec nie powinno sie tak o nich mowic. Prawidlowa forma to np. Estonskie oddzialy SS w sluzbie niemieckiej. Nazistowskimi mozna nazwac tylko i wylacznie formacje zlozone tylko i wylacznie z Niemcow czlonkow NSDAP. Pisanie o wszystkim per " nazistowski ", to glupota i manipulacja. Koniec tematu.

23.08.2013 14:12
odpowiedz
MMAniac
11
Legionista
8.5

Oh, jak ja się stęskniłem za grą w klimacie II WŚ! Te wszystkie nowe MoH'y i CoD'y są fajne ale szkoda, że odeszli całkowicie od tematu II WŚ. Jeśli nawet ta gra nie będzie rewelacyjna pod względem grafiki i będzie miała kilka błędów, to i tak w nią zagram.

23.08.2013 14:40
odpowiedz
Boim
82
Konsul

No! Psia mać, nareszcie mój klimat. Wreszcie nie będziemy latać helikopterami, i strzelać się z Rosyjskimi terrorystami, unikając czołgów i robiąc akcje jak w James Bondzie! Dawno nie było dobrej strzelaniny, gdzie można trochę do niemców (napisane celowo z małej litery) postrzelać.

23.08.2013 14:52
odpowiedz
underQ
37
Centurion

Enemy Front w obecnej postaci wygląda o niebo lepiej niż w pierwszych zapowiedziach. Trzymam kciuki i czekam na więcej!

23.08.2013 16:56
odpowiedz
Pan Dzikus
133
Generał

Trudno nazwać NIEMIECKIMI, jeśli jakieś są to tylko nazistowskie. Co Ty gadasz?! Jak je sobie nazywasz, osiowe może, hm?

Skoro to było wojsko niemieckie, w niemieckich mundurach i opłacane przez Niemców to jak inaczej nazywać takie oddziały? Naziści to członkowie NSDAP i ludzie, którzy wyznawali tę ideologię. W 1933 na NSDAP głosowało 43,9% wyborców i mogę się założyć, że nie było wśród nich ani jednego Estończyka czy Ukraińca, który potem wstąpił do oddziałów SS.

Jeśli król Polski najął sobie najemników ze Szwajcarii i ci najemnicy wygrali dla niego jakąś bitwę, to mimo, że nie byli Polakami, mówimy, że wygrało polskie wojsko bo w końcu pracowali dla Polski i byli opłacani z polskich podatków.

***

Kim jest bohater gry, że tak sobie podróżuje po całej Europie jak gdyby nigdy nic? Czy Niemcy mówią po niemiecku czy może znają i na co dzień posługują się angielskim, jak to zazwyczaj bywa w grach i filmach? Czy trupy, krew, łuski, ślady po kulach i zniszczone obiekty znikają czy zostają? Czy poczucie posługiwania się bronią palną jest równie dobre jak w Black?

23.08.2013 16:56
odpowiedz
gruby892
15
Legionista

Wkoncu normalna gra !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jezu ile razy czekalem na cos w klimacie II wojny lub I wojny, mam nadzieje ze bedzie dobre jak medal assault lub cod 1 :D:D

23.08.2013 22:01
odpowiedz
X@Vier455
113
Szynszyl

Ahhhh nareszcie :D Teraz brak jest gry w nowej technologii o II wojnie światowej. "Widzisz tego nazistę w HD? Szczelać!"

24.08.2013 19:40
odpowiedz
wiedzmin559
16
Centurion

gruby892 medal assault??nie znam takiej gry :) :) :) a gra musi być zarombista musi po prostu musi!! :D :D :D

25.08.2013 14:07
odpowiedz
Gen_Ponury
28
Chorąży

W sporze naziści, czy Niemcy oczywiście rację ma cziken1. Rzeczywiście termin naziści upowszechniają, a może i wymyślili, sami Niemcy, aby wymigać się od odpowiedzialności za wywołanie II WŚ i popełnione w jej trakcie zbrodnie. Widzę, że niektórzy uczestnicy dyskusji usiłując znaleźć dziurę w całym, uparcie forsują opinię, że nie można nazwać niemieckimi formacji złożonych z przedstawicieli innych narodów, które walczyły u boku III Rzeszy. Ależ nie macie racji - to były jednostki Niemiec, a że składały się z ochotników z innych państw, wcale nie umniejsza ich niemieckości. Walczyły one w ramach Armii Niemieckiej i pod rozkazami Niemców. Jednak nie w szeregach Wehrmachtu, lecz w legionach SS. Legiony SS - to też formacje niemieckie. Mniejsza o to. Na każdym obrazku widzę wyłącznie żołnierzy Wehrmachtu, a więc żołnierzy niemiecich, bo w tej formacji służyli wyłącznie Niemcy. W tej sytuacji używanie nowomowego sformułowania "naziści" i upieranie ię przy nim, świadczy wyłącznie o bezkrytycznej nieznajomosci tematu i uleganiu głupej modzie.

25.08.2013 22:15
odpowiedz
zanonimizowany871544
33
Pretorianin

Nieno tytuł mnie rozbraja ''stęsknieni za II wojną światową?...''...

27.08.2013 00:59
odpowiedz
laki2217
64
Generał

Brakuje mi tych klimatów II wojny światowej.

28.08.2013 10:59
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Trochę taki Far Cry podczas II WŚ połączony z Return to Castle Wolfenstein. I oprawa niezgorsza. Wygłodniały po tak długiej nieobecności II WŚ w grach, czekam!

31.08.2013 13:49
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

No powiem że także się cieszę, iż wyjdzie gra Z II wojny światowej. Grafika jest ładna i twoje porównanie jest bardzo Trafne. Do dziś choć tyle gier jest gram w wolfa. Brak II wojny ŚW. w grach irytuje mnie troszkę . Nie umiem się doczekać aż ją dorwie w swoje Ręce.

08.09.2013 20:23
odpowiedz
_Maniek41_
8
Chorąży

W końcu ktoś pomyslał o osobach siedzących w klimatach II wojny światowej. Gra zapowiada się naprawdę ciekawie i aż nie mogę się doczeka kiedy ją dorwę :)

12.09.2013 22:01
odpowiedz
Bartłomiej90
2
Legionista

II wojna światowa nigdy nie zniknie ze świata gier. Prawdziwa kopalnia pomysłów, którą można połączyć z faktami historycznymi. Poza tym każdy polak ma wpojoną wiedzę o II wojnie, każdy oglądał czterech pancernych i prawie każdy polski gracz chętnie postrzela trochę do naziolów.

16.09.2013 16:47
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

No no to jest najlepsze w II wojnie św. Strzelanie do SS to pierwszorzędne przeżycie współczesnego małolata. Na żywo nie mógł się zemścić, ale teraz może z pełną niekaralnością:) Nie wspomnę o Starych dobrych broniach i braku piep...ch wspomagaczy typu patrzenie przez ściany itp.

16.09.2013 19:56
odpowiedz
_Maniek41_
8
Chorąży

Oczywiste jest że nie mogli zrobi w tej grze w/w wspomagaczy bo nie byłaby to gra o II wojnie światowej tylko jakaś dziwna fantastyka z motywami historycznymi. Bardzo mi się podoba jej zapowiedz i na pewno nieposkąpie pieniędzy żeby ją kupić.

16.09.2013 22:01
odpowiedz
Bartłomiej90
2
Legionista

Na rynku jest wiele strzelanek. Swego czasu wyszło kilka tytułów w II wojnie, a potem nic. Sądzę, że przyda się raz na jakiś czas taka gierka. Może ktoś się zainteresuje tematem i nie będzie potem gadał o polskich obozach i tym podobnych.

17.09.2013 16:50
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

do _maniek41_ Wiesz wystarczy popatrzeć na Wolfa połączenie II wojny z eksperymentami nazistowskimi z tym że to akurat mi się podobało, ale brakuje mi starego medala Allied Assalut a ta gra właśnie mi go przypomina ale w ładniejszej szacie graficznej.

18.09.2013 21:00
odpowiedz
Runkle
2
Junior

Fajnie że będzie jakiś tytuł o II wojnie światowej. Ktoś tu trafnie napisał - gra bez patrzenia przez ściany, noktowizorów, 1000 armora i nadprzyrodzonych sił :D Dawno nie było gry o takiej tematyce, tym bardziej że produkcji podjęła się Polska firma. A fakt faktem że do eSeSmanców dawno nie strzelałem :D

20.09.2013 23:11
odpowiedz
Bartłomiej90
2
Legionista

Zapowiada się tytuł dla fanów klasyki których nie brakuje. W przeciwieństwie do tego co wiele osób sądzi nie wszyscy gracze to gimnazjaliści. Swoją drogą ciekawe czy gry o II wojnie są popularne w Niemczech?

21.09.2013 20:13
odpowiedz
_Maniek41_
8
Chorąży

Masz racje co do Wolfa chociaż teraz jak go oglądam to troszkę śmiać mi się chce, bo mam porównanie z obecnymi grami (chodzi o oprawę graficzną ;P )

22.09.2013 17:35
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

Wiesz ja tam nie patrze na grafikę jak na dobrą zabawę, A np: Snajper mi ją dał jak i pierwsza część tak i druga. Wydaje mi się że klimat jest najważniejszy:)

26.01.2014 18:06
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Brakuje na rynku zdecydowanie strzelanek z okresu II wojny światowej , aczkolwiek boje się o wykonanie , bo w końcu robi to CI. Może być dobrze ale gorzej z potencjałem .

03.02.2014 18:30
odpowiedz
ELpolakoss
27
Pretorianin

No i ruszyło się :) EF wyjdzie w Czerwcu tego roku - o ile nie będzie poślizgu.:) Już rozgrzewam klawiaturę. Czas gry z tego co piszą to co najmniej 12 h może i nie dużo ale także nie mało- dla porównania CrySisa-3 go przeszedłem w jakieś - 8,5-9h na hardzie a nie jestem super graczem.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze