Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Dreamfall Chapters

16 marca 2013, 12:00

Zapowiedź Dreamfall Chapters – Najdłuższą Podróż wznowimy w 2014 roku

Dzięki hojności fanów możliwe stało się wyprodukowanie przygodówki Dreamfall Chapters. Wszystko wskazuje na to, że powrót na szlak The Longest Journey należeć będzie do udanych.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Dreamfall: Chapters - najdłuższa podróż trwa!

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

The Longest Journey do dzisiaj wymieniana jest w zestawieniach najlepszych przygodówek. Wypuszczony siedem lat później Dreamfall nie wywołał już takiego szaleństwa. Chwalono fabułę, grafikę i klimat, ale twórcom oberwało się za uproszczenie zagadek, wprowadzenie słabo wykonanych sekcji zręcznościowych i urwane zakończenie. Mimo wszystko gra znalazła grono naprawdę oddanych fanów, którzy z niecierpliwością zaczęli wypatrywać części trzeciej.

Niestety, mijały kolejne lata i wciąż nie mogliśmy doczekać się Dreamfall: Chapters, gdyż taki właśnie tytuł otrzymał ten projekt. W końcu ojciec serii, czyli Ragnar Tornquist, powiedział „dość” i założył nową firmę, nazwaną Red Thread Games, której jedynym celem stało się wyprodukowanie następnej odsłony cyklu. Od początku wiadomo było, że gra nie będzie tania, więc autorzy o wsparcie finansowe poprosili samych fanów za pośrednictwem Kickstartera. Akcja okazała się wielkim sukcesem, pokazując, że gracze wciąż nie zapomnieli o tej marce. Dzięki ich hojności w przyszłym roku do sprzedaży wreszcie trafi Dreamfall: Chapters i wszystko wskazuje na to, że kolejny rozdział sagi nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei.

Gra ponownie pozwoli na odwiedzenie dwóch sąsiadujących rzeczywistości – magicznej krainy Arcadia oraz opartego na rozumie i postępie naukowym świata Stark, będącego futurystyczną wizją naszej Ziemi. Dreamfall: Chapters przedstawi ostatni rozdział historii Zoe Castillo –pochodzącej ze Stark dziewczyny, która w snach potrafi podróżować do Arcadii. W trakcie przygody odwiedzimy dobrze znane miejsca i odnowimy kontakty ze starymi znajomymi, nie zabraknie też nowych lokacji oraz bohaterów. Gra ma przede wszystkim usatysfakcjonować fanów poprzednich dwóch części, ale jednocześnie całość projektowana jest tak, aby dobrze mogły bawić się również osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z serią. Tej drugiej grupie życie ułatwi interaktywny komiks, mający zaznajomić ją z wydarzeniami z wcześniejszych odsłon.

W Stark akcja rozpocznie się w roku 2220. Przedstawiona przez autorów wizja tych czasów nie należy do optymistycznych. Po wypuszczeniu przez firmę WatiCorp umożliwiającej świadome eksplorowanie snów technologii Dreamer społeczeństwo stanęło na skraju przepaści, gdyż coraz więcej ludzi preferuje świat marzeń zamiast rzeczywistości. Nie najlepiej prezentuje się też sytuacja w Arcadii. Imperium Azadi żelazną ręką rządzi ziemiami wschodnimi, jego armie opanowały również północne krainy z ich stolicą, czyli miastem Marcuria. Poza tymi dwoma głównymi światami odwiedzimy jeszcze wymiar nazwany Storytime, czyli miejsce, w którym rodzi się każda opowieść, a sny stają się ciałem.

Gra zakończy historię Zoe Castillo. - 2013-03-15
Gra zakończy historię Zoe Castillo.

Dreamfall: Chapters pozwoli odkryć nowe aspekty i lokacje wszystkich trzech rzeczywistości. Sercem przedstawionej historii pozostaną jednak postacie. W trakcie kampanii pokierujemy trójką bohaterów. Główną rolę odegra znana z Dreamfall Zoe Castillo. Na początku opowieści znajduje się ona w śpiączce. Jej ciało przebywa w szpitalu w Casablance, podczas gdy dusza wędruje po krainach Storytime i pierwszym naszym zadaniem będzie nauczenie się kontrolowania snów, co pozwoli wydostać się z tego miejsca. W późniejszych fragmentach pokierujemy również mężczyzną imieniem Kian Alvane, który po wydarzeniach z poprzedniej części został skazany za zdradę Imperium Azadi i w więzieniu oczekuje na egzekucję. Trzecia grywalna postać nie została na razie ujawniona. W trakcie przygód natrafimy też na wiele znajomych osób z poprzednich dwóch odsłon i poznamy prawdę o tym, jaki los ostatecznie spotkał April Ryan.

Zapowiedź Dreamfall Chapters – Najdłuższą Podróż wznowimy w 2014 roku - ilustracja #3

Dreamfall: Chapters zostało po raz pierwszy zapowiedziane w 2007 roku. Wtedy projekt opisywany był jako epizodyczna przygodówka. Gra miała zawierać elementy zręcznościowe w postaci systemu walki, który na szczęście postanowiono ulepszyć w stosunku do tego z odsłony drugiej.

Produkcja jednak nigdy nie wyszła poza etap początkowych planów. Dwa lata później ogłoszono, że prace nad projektem zostały wstrzymane, a firma Funcom skoncentruje się teraz na MMORPG The Secret World. Ostatecznie twórcy serii, Ragnarowi Tornquistowi, znudziło się ciągłe odkładanie trzeciej części na przyszłość i postanowił wyprodukować Dreamfall: Chapters w swoim nowym studiu.

The Lord of the Rings: Gollum to gra, w której widać miłość do Władcy Pierścieni
The Lord of the Rings: Gollum to gra, w której widać miłość do Władcy Pierścieni

Przed premierą

Są takie gry, które korzystają ze znanych licencji, by załapać się na trend i wydoić trochę pieniędzy. Mieliśmy okazję zobaczyć Władca Pierścieni: Gollum – i dzieło Daedalic Entertainment zdecydowanie do takich produkcji nie należy.

Dying Light 2 to po prostu więcej tego samego. Wiemy, bo graliśmy 4 godziny
Dying Light 2 to po prostu więcej tego samego. Wiemy, bo graliśmy 4 godziny

Przed premierą

Dying Light, najlepsza polska gra o zombie, czeka na sequel od 2015 roku i chyba się w końcu doczeka. Mieliśmy okazję zagrać w nowy tytuł Techlandu.

Spędziłem 18 godzin w grze Elden Ring - i odpowiadam na różne pytania
Spędziłem 18 godzin w grze Elden Ring - i odpowiadam na różne pytania

Przed premierą

Kiedy zaoferowano mi dostęp do wersji testowej Elden Ringa, oczywiście zgodziłem się od razu, spodziewając się przyjemnego dema na kilka godzin. Tymczasem spędziłem w tej grze 18 godzin rozłożonych na jakieś 3 dni życia.