Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 6 stycznia 2013, 10:39

autor: Scatterhead

Dota 2 - beta-test największego konkurenta gry League of Legends

Valve spróbowało swoich sił w gatunku MOBA. Rezultat? Dota 2 to League of Legends dla prawdziwych zawodowców.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Dota 2 - MOBA dla wymagających

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Od redakcji: Drodzy gracze, ze względu na niskie doświadczenie naszego autora w grze Dota 2 i wynikające z tego w opublikowanym kilka dni temu tekście błędy merytoryczne zdecydowaliśmy się raz jeszcze zmierzyć z produktem firmy Valve. Należą się Wam przeprosiny. Zarówno autor poprzedniego artykułu, jak i my wyciągnęliśmy z tej bolesnej lekcji należyte wnioski. Poniżej znajdziecie zupełnie nowy test wersji beta napisany przez naszego stałego czytelnika Scatterheada.

Dota 2 to bezpośredni sequel modyfikacji do trzeciego WarCrafta o nazwie Defense of the Ancients, który wiele lat temu spotkał się z dużym uznaniem i rozpoczął ekspansję nowego gatunku gier, określanego dziś mianem Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) lub Action Real-Time Strategy (ARTS). Mimo że produkt jest dopiero w fazie beta, to aktualnie najbardziej popularny tytuł na platformie Steam, co wróży mu duży sukces w przyszłości. Chociaż wiele elementów wciąż wymaga dopracowania, rozgrywka piekielnie wciąga i potrafi przykuć do monitora na wiele godzin.

Zmagania rozpoczynamy od wybrania jednego z 96 bohaterów. Każdy posiada inne proporcje atrybutów podstawowych (siła, zręczność, inteligencja) i charakteryzuje się zmiennym ich przyrostem w miarę zdobywania doświadczenia. Nasza jednostka ma określone zadanie w zespole. Aby odnieść sukces, należy dobrze skompletować drużynę pod kątem pełnionych funkcji. W stosunku do konkurencyjnych gier MOBA Dota 2 oferuje bodaj najbardziej zróżnicowany i przemyślany zbiór postaci. Obecny zestaw cech i umiejętności jest efektem pracy wielu osób na przestrzeni lat, wyciągania wniosków z rozgrywek turniejowych oraz opinii profesjonalistów zaangażowanych w rozwój tytułu. W wersji beta brakuje jeszcze czternastu bohaterów. Nie przeszkadza to jednak w zabawie, ponieważ większość najważniejszych postaci jest już dostępna. Są one stopniowo dodawane wraz z kolejnymi aktualizacjami.

RODZAJE BOHATERÓW:

  • Carry – po zdobyciu odpowiedniego ekwipunku może zadecydować o wyniku zmagań. Na początku jest jednak dość słabym bohaterem. Najczęściej są to postacie, których główny atrybut stanowi zręczność.
  • Disabler – umie unieruchomić przeciwnika.
  • Durable – mocna jednostka, która posiada dużo punktów życia. Przeważnie używana do koncentrowania na niej ognia oponentów, aby nasi bohaterowie typu Carry mogli bez problemu się z nimi rozprawić. Najczęściej są to postacie, których głównym atrybutem jest siła.
  • Escape – potrafi sprawnie uciec z pola bitwy, np. zastosowawszy niewidzialność lub teleportację.
  • Initiator – szybko i skutecznie inicjuje walkę, np. teleportując się wprost do grupy przeciwników i ich ogłuszając.
  • Jungler – już na samym początku gry może zdobywać doświadczenie i pieniądze, zabijając neutralnych przeciwników w lesie bez pomocy sojuszniczych jednostek. Inni bohaterowie są na to zbyt słabi.
  • Lane Support – pomaga bohaterom typu Carry gromadzić złoto i doświadczenie za pomocą kontroli linii.
  • Nuker – potrafi szybko i w krótkim czasie zadać dużą ilość obrażeń. Głównym atrybutem tych bohaterów przeważnie jest inteligencja.
  • Pusher – dzięki swoim umiejętnościom może szybko przesunąć linię na stronę wroga, niszcząc wieżyczki.
  • Support – podczas walki pomaga bohaterom typu Carry atakować przeciwników poprzez ich ogłuszenie, zmniejszenie liczby punktów pancerza oraz szereg podobnych umiejętności.
Ekran wyboru bohaterów. - 2013-01-12
Ekran wyboru bohaterów.

Mapa podzielona jest na dwa terytoria, z których jedno zajmuje nasza drużyna. Do bazy wroga wiodą trzy różne drogi (linie), a na każdej z nich ustawionych jest tyle samo wież. Aby zwyciężyć w bitwie, musimy je zburzyć, dostać się na teren przeciwnika i zlikwidować jego główny budynek stojący tuż przy fontannie życia, przy której pojawiają się bohaterowie na starcie gry oraz po ewentualnej śmierci.

Początkowo jesteśmy zbyt słabi, aby tego dokonać (chyba że nie atakujemy pojedynczo i nikt nam nie przeszkadza), dlatego podczas gry zdobywamy silne przedmioty oferujące nowe możliwości oraz poziomy postaci, dzięki którym te ostatnie zyskują nowe umiejętności.

Próba zniszczenia wieży przeciwnika - 2013-01-12
Próba zniszczenia wieży przeciwnika.

Z każdym nowym poziomem sami wybieramy, która zdolność powinna zostać odblokowana, dzięki czemu mamy wpływ na to, jak się ona rozwija. Gra pod tym względem jest bardzo złożona i nie zawsze istnieje jedyny słuszny schemat, którym powinniśmy się kierować. Warto dostosować nasze umiejętności do aktualnej sytuacji i przeciwników.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo
Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo

Przed premierą

Po prehistorii, przedmieściach Ameryki i krótkich wycieczkach do Wietnamu oraz na Marsa, Far Cry zabierze nas do kolorowej postapokaliptycznej przyszłości.

Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!
Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!

Przed premierą

Doom Eternal nie zapowiada się na bezpieczny sequel. To będzie coś jak druga część Terminatora czy Obcego przy swoich pierwowzorach, a ponadto prawdziwy hołd oddany klasycznej wersji Dooma. Tak powinno się traktować legendarne marki z lat 90.!

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Komentarze Czytelników (255)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.01.2013 12:40
odpowiedz
Zaikare
23
Legionista
9.0

Ogólnie recenzja jest dobra, ale mam małe ale. W tytule podaje się, że największy konkurent gry LoL, jednak jest za mało nawiązań do niego w samym tekście.

Brakuje mi też odniesienia się do systemu proponowanych itemów oraz sklepu (który moim zdaniem jest gorszy od tego w LoL'u). Nie jestem pewien, ale chyba też nie podano iż w Docie nie ma czegoś takiego jak poddanie się (czego na początku bardzo brakuje), za to jest irytujący system pauz który jest używany praktycznie w każdej grze. Warto wspomnieć o VoiceChatcie oraz dosyć nowym systemie szybkich komend (w stylu "brakuje bohaterów" czy "potrzebna pomoc").

Na koniec, czy ktoś wspomniał, że gra wymaga posiadania platformy steam? Nie wiem czy nadal to obowiązuje, ale by dodawać tam znajomych, trzeba było posiadać chociaż jeden zakupiony produkt ;)

14.01.2013 12:43
odpowiedz
Soulcatcher
214
Fallout 76

To nie jest recenzja

14.01.2013 14:28
odpowiedz
Minas Morgul
177
Szaman koboldów

Zaikare -> Dla mnie z kolei możliwość poddawania się, to jeden z powodów, dla których porzuciłem HoN, gdzie w niższych ligach nie szło grać carry z dobrym late-game, bo tam w momencie, jak jakiś support nawalił ze 2 razy albo nie daj bobrze przegrał lane, zaczynało się spamowanie guziczka concede i jeśli trafił się do tego intieligientny team, do którego nie docierało, że masz 450-500 GPM, gra była przegrana od razu. Ciężko mi zliczyć ilość gier, które z tego powodu mogły być wygrane, a nie zostały, więc żeby wyleźć z przeklętego MMR 1500-1600, musiałem grać głównie gankerami i supportami z mocnym early, bo jak w ciągu 10 minut nie mieliśmy 6:1, morale leciało na łeb na szyję (acha... grałem z randomami). Mam nadzieję, że nigdy guziczka CC nie wprowadzą.
A pauza to same plusy. Komuś padnie bateria w myszy, ktoś inny się rozłączy, a im wyżej na drabince, tym utracone sekundy mają większą wartość.

14.01.2013 14:39
odpowiedz
Scatterhead
106
volvo plz

@Zaikare -> Ja tu podzielam zdanie Minas Morgul. Poza tym w korekcie w korekcie wycięli mi zdanie mówiące o tym, że wspomniane kwestie mechaniki to tylko część tego, co jest dostępne w całej grze.

14.01.2013 15:06
odpowiedz
Gordek
134
Generał

Z jednej strony brak surrenda to plus, ale i tak gdy 2 osoby z teamu sobie pójdą offline niewiele da się zdziałać. Niby można sterować ich bohaterami, ale np. ja jeszcze nie nauczyłem się efektywnego kontrolowania 2 bohaterów na raz.

14.01.2013 15:29
odpowiedz
Zaikare
23
Legionista

Minas Morgul -> Dałem podkreślenie słowa "początku" jednak nie zapisało się. Chciałem podkreślić, że brakuje na początku, po przejściu z LoL'a na DoTe ;P Teraz to też bym nie chciał surrendera ;)
Scatterhead -> Liczę na to, że jak gra już "wyjdzie", to recenzja będzie dokładniejsza, by ew. gracze LoL'a wiedzieli z czym się spotkają ;)

14.01.2013 16:23
odpowiedz
Scatterhead
106
volvo plz

Gordek -> jeżeli chociaż jedna osoba opuści grę, to możesz z niej wyjść i nie dostaniesz za to kary. Masz w menu opcje discoonnect i napis game is safe to leave.
Zaikare -> tak jak pisałem i ja i Soulcatcher -> to nie jest recenzja

14.01.2013 18:31
odpowiedz
Dessloch
201
Legend

wyjsc mozna gdy jest safe to leave. czyli jak jakis ruski wyjdize i nie wroci w ciagu 5 minut, wtedy sie pojawia komunikat safe to leave

14.01.2013 20:33
odpowiedz
Gordek
134
Generał

To ja chyba jakiś dziwny jestem, bo pomimo, że notorycznie widzę owy komunikat, to żal mi wychodzić, żeby pozostałe osoby z teamu miały z kim grać. Przy okazji spytam się. Czy jak mamy ww. komunikat, to po wyjściu można zacząć nową grę? Czy trzeba czekac, aż poprzednia się zakończy?

14.01.2013 22:42
odpowiedz
Scatterhead
106
volvo plz

Mozna od razu zaczac nowa.

15.01.2013 14:38
odpowiedz
FrN
22
Pretorianin

mam do rozdania 10 kluczy. dodajcie mnie na steamie. nie chce dawać kluczy ludziom "new to moba"
steamid: franekfrn

16.01.2013 09:24
😊
odpowiedz
Reavek
122
Koza

Mam do rozdania 13 kluczy. Podajcie tu swoje maile. Najchętniej rozdam klucze ludziom "new to moba"

16.01.2013 20:37
👍
odpowiedz
maniek1174
1
Junior

czy ktoś może wysłać mi zaproszenie do doty ?
jak by co mój nick na steam maniek11741.
z góry wielkie dzięki dla ludzi dobrej woli

16.01.2013 20:39
odpowiedz
maniek1174
1
Junior

reavek jak by co to mój e-mail to bubapot@wp.pl

16.01.2013 21:46
😜
odpowiedz
bardth
12
Legionista

Reavek ---> ja bardzo ładnie proszę :p bartekzg@ gmail.com

16.01.2013 22:31
odpowiedz
ruudvanbetka
7
Junior

jeżeli jest możliwość też prosilbym o klucz - piotr.rudnik@tlen.pl
Z góry dziekuje. pozdrawiam

17.01.2013 20:16
odpowiedz
bardth
12
Legionista

Reavek -> Dzięki

18.01.2013 12:48
odpowiedz
Scatterhead
106
volvo plz

ruudvanbetka -> poszło

18.01.2013 19:51
odpowiedz
Krzysiek364
67
Pretorianin

Reavek będę bardzo wdzięczny!

bukav.91@o2.pl

19.01.2013 08:54
odpowiedz
Reavek
122
Koza

Krzysiek364 - Poszło.

bardth - a proszę :)

[edit]
..::capsel22::.. - poszło.

19.01.2013 09:28
odpowiedz
..::capsel22::..
60
Konsul

Można prosić o invita
Capsel22(@)gmail.com

19.01.2013 13:43
odpowiedz
klimeks5
1
Junior

Prosze serdecznie o invite klimeks5@wp.pl :)

20.01.2013 01:24
odpowiedz
Nolifer
111
The Highest

Mam kilka invite do Doty , bo nie gram w nią , wierny jestem zdecydowanie League of Legends. Wolek11 na steam jeżeli ktoś chcę :)

31.01.2013 02:35
odpowiedz
ravanson11
1
Junior

"Niestety w wersji beta jeszcze nie wszystkie postacie da się modyfikować, a dostępne usprawnienia do tanich nie należą – na ich zakup trzeba wydać średnio ok. 2 euro " Warto dodać że "usprawnienia" nie zmieniają rozgrywki ponieważ pełnią tylko funkcje kosmetyczną.

10.02.2013 18:43
odpowiedz
bkt
14
Legionista

Tekstu nie komentuje, wyzszosci Dota nad innym i tytulami tez nie. Dlaczego? Jak pogracie ok 6 lat to nie bedzie trzeba Wam nic tlumaczyc ani udowadniac.
Nigdy nie spotkalem tak grywalnej gry jak dota2 gdzie zawsze jest cos nowego w kazdej grze, mimo grania od poczatku bety (miesiac po starcie mialem klucz).
W 1 po kilku miesiacach wielogodzinnego codziennego grania musialem od dota odpoczac. Cos mnie jakby meczylo - teraz wydaje mi sie, ze to pewnie to, ze po ok 4 latach grania tak naprawde nie umialem dobrze zagrac 80% postaci:) W dota2 najdluzsza pzerwe mialem ok 2,5 tyg, kiedy musialem wyjechac:)

Ale chcialem zapytac glownie grajacych w dota2 - czy ktos bawil sie w bloodline champions? Widzialem, ze tam sa rozne mapy, kolega powiedzial mi ze jako pausa od doty na kilka dni mozna sie pobawic a potem sie nudzi. Czy ktos jest w stanie jakos krotko porownac dota2 do tego tytulu?

12.03.2013 11:30
odpowiedz
robkule
2
Junior

Jak ktoś ma nie potrzebny kluczyk to bym prosił o jeden. email- robkule@o2.pl

12.03.2013 11:39
odpowiedz
sinbad78
136
calm like a bomb

poszło na steam - miłej zabawy

24.03.2013 11:41
odpowiedz
zennku
1
Junior

Jeśli macie jeszcze jakieś klucze, to chętnie bym sprobował gry, grałem w lol ale skoro mówią wszyscy że dota jest lepsza to trzemu nie, nie wiem czy jest to darmowa czy dalej płatna gra?

24.03.2013 11:42
odpowiedz
zennku
1
Junior

oczywiście mój email to : darekzalen@gmail.com

15.05.2013 17:43
odpowiedz
TeS93
5
Junior
9.0

Przyjmę zaproszenia do DOTY2 ;) Jak ktoś ma to prosze o wysłanie na email sony@vip.onet.pl

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze