Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Path of Exile 2 Przed premierą

Przed premierą 18 listopada 2019, 14:30

autor: Patryk "PefriX" Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.

Zapowiadana premiera gry: 2022.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

PATH OF EXILE 2 W SKRÓCIE

  1. Dwie kampanie fabularne w jednej grze.
  2. Dodatkowa historia, składająca się z 7 aktów.
  3. Lifting graficzny – nowe animacje, efekty zdolności, cienie, modele postaci.
  4. 19 nowych subklas.
  5. Całkowicie odmieniony system slotów na kryształy.
  6. Bardziej aktywna i dynamiczna walka.
  7. Zmodyfikowane drzewko talentów.
  8. To wszystko wciąż za darmo!
  9. Data premiery aktualizacji nie jest jeszcze znana.

Najważniejsze wydarzenia branżowe już za nami – targi E3, gamescom i BlizzCon, który odbył się na początku listopada. Podczas tej imprezy zapowiedziano Diablo IV, więc można powiedzieć, że się działo! Niedługo po tym wydarzeniu miał miejsce znacznie mniej medialny ExileCon, czyli specjalna impreza studia Grinding Gear Games poświęcona Path of Exile – największemu rywalowi serii Diablo. Tutaj także zrzucono bombę i to nie małą.

Był to pierwszy konwent dla fanów i zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami wszyscy spodziewali się, że deweloperzy pokażą podczas niego Path of Exile 4.0. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, zapowiedziano bowiem... Path of Exile 2!

Path of Exile 2, czyli aktualizacja o wielkości osobnej gry

Spokojnie, Grinding Gear Games rozegrało to zupełnie inaczej niż Blizzard z Overwatchem i Overwatchem 2. Path of Exile 2 to w rzeczywistości ogromna, w pełni darmowa aktualizacja gry, która przebuduje ją od podstaw, równocześnie zachowując starą zawartość. Dostaniemy siedem nowych aktów fabularnych, za które nie trzeba będzie płacić. Właściwie to nie trzeba będzie nawet w nie grać, bo wciąż będziemy mogli korzystać z oryginalnych dziesięciu aktów. Otrzymamy zatem grę w grze.

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4 - ilustracja #1
Nowe, niezwykle klimatyczne okno wyboru postaci.

Grinding Gear Games podkreśla, że Path of Exile 2 nie będzie oddzielnym, samodzielnym tytułem. Nazwa może sugerować coś innego, ale zwyczajnie liczba zmian okazuje się tak wielka, że zdecydowano się na takie rozwiązanie. Podstawą całości jest widoczny lifting warstwy wizualnej. Path of Exile 2 będzie wyglądać wielokrotnie lepiej niż Path of Exile. Przykład – strzały od niektórych powierzchni zaczną się odbijać, a w inne się wbiją. Argumenty o drewnianych animacjach oraz ogólnej brzydocie gry mogą stać się nieaktualne.

Na udostępnionych materiałach widać, że Path of Exile 2 prezentuje się porządnie. Możemy spodziewać się nowych modeli postaci, efektów umiejętności i odnowionego interfejsu. Pojawiają się jednak głosy, że brakuje charakterystycznego mroku i całość przypomina nieco Diablo III, a takie Diablo IV zapowiada się od strony graficznej o wiele ciekawiej. I nie chodzi o to, że nowe Path of Exile wygląda źle – wręcz przeciwnie, tyle że nic ponadto. Nie ma tu żadnej graficznej rewolucji, jest po prostu wizualne odświeżenie.

PATH OF EXILE IMMORTAL

Pewną niespodzianką była zapowiedź mobilnej wersji Path of Exile. Tworzonej przez Grinding Gear Games, więc nikt nie musi się obawiać, że gra powstanie w jakiejś chińskiej fabryce tytułów F2P (choć, przypomnijmy, GG Games należy w 80 procentach do Tencenta). Do tego całość dostępna będzie całkowicie za darmo – bez pay-to-win oraz reklam. Jakby tego było mało, twórcy chcą przenieść swe dzieło na urządzenia mobilne praktycznie jeden do jednego. Nie planują żadnych kompromisów i nastawiają się na pełne oddanie pecetowego oryginału na smartfonach.

Zupełnie nowa historia w siedmiu aktach

Fabularnie Path of Exile 2 przeniesie nas 20 lat naprzód względem wydarzeń z pierwowzoru. W nową kampanię zagramy tylko nowymi postaciami. Stare akty pozostaną przy tym dostępne, więc żadna zawartość z gry nie zniknie. Dotyczy to zarówno naszych herosów, jak i zakupionych przedmiotów kosmetycznych. Starymi bohaterami nie wejdziemy do nowej kampanii, bowiem ta wprowadzi 19 nowych subklas (Ascendancy).

Będą one bardziej zróżnicowane niż dotychczasowe, a do tego odblokujemy je w odmienny sposób. Wiemy już, że w Path of Exile 2 znajdą się takie postacie jak tactician czy beast master. Ten ostatni otrzyma możliwość przemiany w zwierzę – tak, PoE dostanie własnego druida!

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4 - ilustracja #2
Path of Exile z własnym druidem.

Dodatkowo Grinding Gear Games zapewnia, że nie będzie mieć znaczenia, jaką część gry ukończymy, obie wersje dadzą dostęp do endgame’u, czyli Atlasu. Siedem nowych aktów zaoferuje zupełnie nową historię, która ma nawiązywać do wydarzeń z przeszłości. Sama fabuła przedstawiona zostanie w sposób bardziej przystępny niż do tej pory, a do tego pojawi się więcej filmików. Równocześnie „jedynka” wciąż będzie rozwijana, a wszystkie nowości i zmiany obejmą obie wersje. Dostępne będą dwie opowieści, ale obowiązywać ma mechanika oraz grafika z Path of Exile 2.

Twórcy wytłumaczyli również, dlaczego jedna postać nie będzie mogła przejść obu kampanii. Otóż z punktu widzenia scenariusza kontynuacji heros kończący oryginalną historię będzie postrzegany przez nas jako ten zły. W efekcie nie będziemy mogli pójść fabularnie dalej starą postacią.

TWOIM ZDANIEM

Co będzie lepszą grą? Diablo 4 czy Path of Exile 2

51,6%
Diablo 4
48,4%
Path of Exile 2
Zobacz inne ankiety
Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy
Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy

Przed premierą

Hell, it's about time – powiedział Findlay w zwiastunie StarCrafta 2 i ten cytat idealnie pasuje do sytuacji Blizzarda. Możliwe, że Diablo 4 będzie takim hack'n'slashem, o jakim zawsze marzyliśmy i pozwoli nam wybaczyć firmie wszystkie potknięcia.

Darkest Dungeon 2 może być rewelacyjną grą RPG, ale kiepską kontynuacją
Darkest Dungeon 2 może być rewelacyjną grą RPG, ale kiepską kontynuacją

Przed premierą

Choć Darkest Dungeon 2 znajduje się dopiero w fazie wczesnego dostępu, widać, że twórcy postanowili wzbogacić system znany z oryginału o wiele elementów. Jednocześnie jednak pokusili się o rezygnację z wielu ważnych mechanik.

Baldur's Gate 3 w Early Access to na razie fundament pod wielkie RPG
Baldur's Gate 3 w Early Access to na razie fundament pod wielkie RPG

Przed premierą

Baldur’s Gate 3 we wczesnym dostępie sprawia wrażenie gry, w której zadurzą się fani serii Divinity: Original Sin i Dragon Age… ale niekoniecznie Baldur’s Gate. Tak czy owak szykuje się znakomite RPG – o ile zostanie należycie połatane.