Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
29 stycznia 2009, 10:42

autor: maciek_ssi

Quake Live - przedpremierowy test

Czy Quake Live spełni oczekiwania producenta i graczy? By spróbować odpowiedzieć na to pytanie, sprawdziliśmy, jak sprawuje się wersja beta.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

W 1999 roku na rynku ukazał się Quake III Arena. Była to jedna z pierwszych gier, które stawiały wyłącznie na czysto sieciową rozgrywkę. W krótkim czasie zdobyła ogromną popularność i została włączona do programów najważniejszych imprez e-sportowych. Przez kilka następnych lat gra cieszyła się niesłabnącym powodzeniem, również dzięki stworzonym przez fanów modom. Osiem lat po premierze, chcąc wykorzystać wciąż niezły potencjał własnego legendarnego produktu i przy okazji poeksperymentować z technologią i nowymi sposobami finansowania projektów, id Software zdecydowało się rozpocząć pracę nad darmowym, nieco odświeżonym i zmodyfikowanym, dostępnym poprzez przeglądarkę internetową Q3A, zwanym obecnie Quake Live. Czy taki produkt spełni oczekiwania producenta i graczy? By spróbować odpowiedzieć na to pytanie, sprawdziliśmy, jak sprawuje się wersja beta.

Wszystkie ustawienia gry dostępne są z poziomu przeglądarki. W samej grze także można je modyfikować.

Grę uruchamia się w bardzo prosty sposób. Po rejestracji w systemie ściągamy małego klienta Quake Live, instalujemy go, restartujemy przeglądarkę i logujemy się na stronie. Po tychże czynnościach możemy już dokonywać wszelkich zmian w ustawieniach i konfiguracji gry. Chwilę później klient ściąga kilka plików i informuje, że można uruchomić tutorial lub poćwiczyć z botem. Reszta plików dociąga się w trakcie rozgrywki w tle. Zresztą samo pobieranie nie trwa zbyt długo, ponieważ wszystkie pliki Quake Live „ważą” około 280 megabajtów. Należy dodać, że wspomniany klient do instalacji w systemie wymaga praw administratora.

Sama gra działa poprawnie na przeglądarkach Internet Explorer w wersji co najmniej 6, a także na Firefoksie 1.5 i więcej. Na innych się nie włącza, mimo usilnych prób. Z moich testów wynika, że gra najstabilniej działa na produkcie Mozilli. W IE bardzo często zdarza się, że bez żadnej przyczyny aplikacja jest samoistnie zamykana. Niestety, nawet najnowsze wersje przeglądarki Microsoftu są także na ten błąd podatne. Zarówno w IE, jak i w Firefoksie występuje zawieszanie się gry na kilkanaście sekund, objawiające się także zapętlonym dźwiękiem. Quake Live można uruchomić na pełnym ekranie (także w trybie panoramicznym) bądź w oknie przeglądarki – w tym ostatnim wariancie maksymalnie w rozdzielczości 1024x768. Posiadaczy platformy Mac na pewno ucieszy informacja, że trwają prace nad klientem dla systemu Mac OS X. Znając też szczególne upodobanie id Software (a zwłaszcza samego Carmacka) do wypuszczania gier na Linuksa i pochodne, można spodziewać się w przyszłości opcji uruchomienia Quake Live i w tym systemie.

Graliśmy w Far Cry 6 - największa odsłona, ale czy najlepsza?
Graliśmy w Far Cry 6 - największa odsłona, ale czy najlepsza?

Przed premierą

Far Cry 6 to kolejna gra Ubisfotu aspirująca do miana „największej”. Nie chodzi jednak tylko o rozmiar mapy, bo „szóstka” wprowadza parę zmian w mechanikach rozgrywki. Niektóre nowości trafiają w punkt, inne są chyba trochę chybione.

Graliśmy w tryb multiplayer Call of Duty: Vanguard - Modern Warfare w skórce retro
Graliśmy w tryb multiplayer Call of Duty: Vanguard - Modern Warfare w skórce retro

Przed premierą

Multiplayerowe starcia w Call of Duty: Vanguard przynoszą znajome odczucia z ostatniej odsłony Modern Warfare. Czuć, że mamy do czynienia z tym samym, tylko w stylistyce II wojny światowej, a podobieństwa są zarówno wadą, jak i zaletą nowej części CoD-a.

Saints Row 5 to nie jest Saints Row. To zupełnie nowa gra
Saints Row 5 to nie jest Saints Row. To zupełnie nowa gra

Przed premierą

Saints Row: Self Made, bo tak będzie się zwała „piątka” ma być grą bez szaleństwa, bez gumowych przyrodzeń i bez kiczu. Czy to ma sens? Wciąż szukam odpowiedzi na to pytanie, choć wstępnie mi się to podoba.