Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 26 lipca 2005, 11:51

autor: Kull

Company of Heroes: Kompania Braci - przed premierą

Company of Heroes wydaje się być jedną z najciekawszych gier strategicznych, jakich można się spodziewać w nadchodzących miesiącach. Oglądając pierwsze filmy z gry można się zastanawiać, czy to jeszcze RTS, czy już FPS.

Przeczytaj recenzję Company of Heroes: Kompania Braci - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Pierwsze materiały dotyczące gry Company of Heroes wywarły na mnie podobne wrażenie, jak swego czasu zapowiedzi Soldiers: Heroes of World War II. To właśnie produkt zapowiedziany przez Relic Entertainment wydaje się być jedną z najciekawszych gier strategicznych, jakich można się spodziewać w nadchodzących miesiącach. Sam zespół tworzący grę jest rozpoznawalnym znakiem wśród miłośników gier strategicznych. Bardzo udany Warhammer 40,000: Dawn of War i najlepsza w swoim gatunku kosmiczna seria Homeworld to nieprzeciętny dorobek tego teamu.

Co łączy HL2 i CoH?

Oglądając pierwsze screeny z gry i filmik, zastanawiałem się, czy to jeszcze RTS, czy już FPS. Gdyby nie końcowe napisy, byłbym święcie przekonany, iż obejrzałem właśnie trailer z nadchodzącego shootera. Zapowiada się, iż stworzony na potrzeby CoH silnik graficzny o nazwie Essence Engine wytyczy nowe standardy w przedstawianiu świata gier strategicznych. Zdumiewająca jakość tekstur i szczegółowość obrazu zostały tutaj uzupełnione przez rewelacyjny silnik fizyczny o jakże nieobcej nazwie Havok 3.0. Dla przypomnienia tylko dodam, iż technologię tę możemy podziwiać m.in. używając Gravity Guna w najnowszej odsłonie Half-Life’a.

Namiastkę zachowania poprawności praw fizyki w RTS-ach mieliśmy już np. we wspomnianych Soldiers. Company of Heroes to kolejny, milowy krok ku doskonałości. Wybuchy, burzące się zabudowania, odwzorowanie ciężaru maszyn i ich wpływ na napotykane przeszkody, dynamiczne oświetlenie (będzie to pięknie wyglądać szczególnie podczas misji w nocy), rag-doll, ogromna interaktywność świata (można zniszczyć dosłownie wszystko), dym nad ruinami, 700 odmiennych animacji ruchu (Dawn of War posiadał 150) etc. Dużo można by wymieniać, jednym słowem zapowiada się wyśmienicie. Należy się bowiem spodziewać RTS-a z grafiką i światem w standardzie najlepszych gier FPS.

Graliśmy w War Mongrels - Commandosów zrobionych na poważnie
Graliśmy w War Mongrels - Commandosów zrobionych na poważnie

Przed premierą

Na brak taktycznych RTS-ów narzekać ostatnio nie można. Swoje trzy grosze w temacie już wkrótce dorzuci War Mongrels, a my mieliśmy okazję sprawdzić, jak duchowy spadkobierca Commandosów prezentuje się na typ etapie prac.

Widziałem Age of Empires 4. Nie wiem, czy ta gra ma sens
Widziałem Age of Empires 4. Nie wiem, czy ta gra ma sens

Przed premierą

Powroty znanych marek zawsze są podobne. Age Of Empires 4 chce być czymś nowym, żeby się wyróżnić, ale jednocześnie takim samym, żeby fani byli zadowoleni. Jak udało się to pogodzić?

Fani Cywilizacji świętujcie – Humankind nieźle się zapowiada
Fani Cywilizacji świętujcie – Humankind nieźle się zapowiada

Przed premierą

Przed twórcami Humankind jeszcze druga droga, ale ich wizja historii ludzkości już dzisiaj wygląda ciekawe. Francuzi robią grę dla fanów Cywilizacji, ale to zdecydowanie nie będzie jej klon.