Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 17 grudnia 2003, 14:19

autor: Toldi

Driver 3 - przed premierą

DRIV3R (vel Driver 3) jest kolejną odsłoną popularnej serii trójwymiarowych gier akcji, zapoczątkowanej w 1999 roku na konsoli Sony PlayStation. Ponownie kierujemy poczynaniami bezkompromisowego policjanta nazwiskiem Tanner...

Przeczytaj recenzję Driver 3 - recenzja gry na PC

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Driver należy do tych gier, których nie trzeba nikomu przedstawiać. W 1999 roku pierwsza część zrobiła taką furorę, że ma chyba ani jednego szanującego się gracza, który nie miał przyjemności w nią zagrać. Była to wówczas totalna nowość, odróżniająca się od innych produkcji niczym armata od wyrzutni rakiet! Autorzy wprowadzili wiele niespotykanych wówczas elementów technicznych, a te dotychczasowe znacznie ulepszyli. Pojawił się między innymi ulepszony model zniszczeń pojazdu, pierwotnie znany z gry Destruction Derby. Do tego dodano miasta utworzone na podstawie autentycznych map, pojawiła się również wolna wola gracza, objawiająca się swobodą podróżowania po mieście. Stworzono oryginalne amerykańskie pojazdy z lat 70-tych, dodano doskonały tryb sztucznej inteligencji, przeznaczony dla stróżów prawa. Wpleciono wątek fabularny, który dzielił rozgrywkę na szereg bardzo oryginalnych misji, a także realistycznie oddano fizykę prowadzenia poszczególnych pojazdów.

Wszystko to, jak i wiele innych czynników, złożyło się na niebywały sukces tak niepozornie zapowiadającej się produkcji. Nie wierzono we wcześniejsze zapowiedzi producentów Drivera, ponieważ, nikt wcześniej czegoś takiego nie dokonał. Na szczęście po dniu premiery pojawiło się miłe zaskoczenie...

Tak właśnie, w skrócie, pamiętamy starego, dobrego Drivera, który zapewniał nam wiele godzin wspaniałej rozrywki. W tej chwili może nasunąć się jedno istotne pytanie: czy aktualnie rozwijający się w łonie firmy Reflections Interactive młody brat Driv3ra, oznaczony numerem 3, będzie w stanie udźwignąć ciężar popularności starszego? Dotychczasowe materiały prasowe pozwalają w sposób optymistyczny patrzeć na całą sprawę, o czym dalej przekonać możecie się sami.

Dam sobie rękę uciąć, iż podczas dwóch akapitów wstępu większość czytających nie zwracała uwagi na to, co jest tam napisane, lecz zastanawiała się, skąd jest ten numer 3 w tytule zapowiedzi. Przecież skoro był Driver, to powinien być Driver 2, a nie 3! Oczywiście, każdy gracz mający komputer klasy PC będzie podążał takim tokiem rozumowania, bowiem nie wie, iż premiera Drivera 2 miała miejsce, tyle tylko, że wyłącznie na konsolę PSX. W zasadzie pierwsze zapowiedzi dotyczące trzeciej części gry również podtrzymywały pominięcie komputerów domowych, na szczęście pojawił się jakiś mądry człowiek, który zdecydował, że następna odsłona tej legendarnej gry musi pojawić się na zwyczajnych blaszakach. Był to bardzo dobry krok, umożliwiający pisanie niniejszej zapowiedzi. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co nowego przyniesie kolejna odsłona starej legendy, zapraszam do dalszej lektury.

Początkowo Driver był jedynie grą samochodową o gangsterskim klimacie, natomiast trzecia jego odsłona pozwoli konkurować mu z takimi tytułami jak GTA III, GTA: Vice City, Mafia czy nadchodzący GTA: San Andres. Już druga konsolowa część pozwalała na piesze wędrówki i „pożyczanie” dowolnie napotkanych pojazdów. Udogodnienie to zostanie przeniesione, co będzie ogromną nowością dla graczy pozbawionych możliwości zabawy z drugą częścią. Oczywiście klimat musi pozostać, przez co piesze wędrówki to jedyne 30% gry, natomiast czas spędzony za kółkiem to pozostałe 70%. Nadal do głównych umiejętności pozwalających pomyślnie ukończyć nam dany etap należeć będzie sterowaniem pojazdem, a wspomniane kierowanie postacią będzie czymś w rodzaju odskoku od jazdy.

Tryb Battlefield Portal jest jak obietnica ciasta i podstępna GLaDOS w jednym
Tryb Battlefield Portal jest jak obietnica ciasta i podstępna GLaDOS w jednym

Przed premierą

Klasyczne odsłony Battlefielda powracają w odświeżonej wersji. Ale nie do końca w takiej postaci, jakiej oczekiwaliśmy. Nowy tryb Battlefield Portal budzi tyle samo nadziei, co niepokoju.

Battlefield jest najlepszy, gdy nie jest realistyczny
Battlefield jest najlepszy, gdy nie jest realistyczny

Przed premierą

Pierwsza prezentacja Battlefielda 2042 wzburzyła część fanów, którzy zarzucają mu odejście w kierunku kompletnie nierealistycznej rozgrywki. BF skończył się na Kill ‘Em All. Otóż nie – Battlefield właśnie wraca klimatem do swoich najlepszych czasów.

Far Cry 6 - trochę wojenny horror, trochę komedia dla nastolatków
Far Cry 6 - trochę wojenny horror, trochę komedia dla nastolatków

Przed premierą

Najnowszy Far Cry oferuje olbrzymi otwarty świat, okrutną wojnę domową na tropikalnej rajskiej wyspie oraz złożonego psychologicznie przeciwnika, z którym musimy się zmierzyć. A to jeszcze nie wszystko...