Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Recenzja gry

Recenzja gry 9 listopada 2016, 15:02

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Recenzja gry The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition na PS4 – nowe szaty króla

„Umarł król, niech żyje król!” – zakrzykną fani sandboksowych dzieł Bethesdy. „Do wora z nim!” – odpowiedzą im znudzeni ciągłym wydawaniem remasterów inni gracze. I zwykli hejterzy.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji XONE

PLUSY:
  1. wreszcie Skyrim na konsolach w stabilnych 30 klatkach na sekundę;
  2. znacząca poprawa jakości oprawy audiowizualnej względem edycji na maszyny siódmej generacji;
  3. 64-bitowy rdzeń programu;
  4. wsparcie dla modów na konsolach...
MINUSY:
  1. ...ale dlaczego z takimi ograniczeniami na PlayStation 4?
  2. brak wyeliminowania starych błędów;
  3. usunięta możliwości grania z angielskimi głosami i polskimi napisami.

Bethesda, jak każda duża firma z ambicjami, radzi sobie raz lepiej, raz gorzej. W tym roku Amerykanom nieźle wiedzie się na polu wydawniczym, czego przykład stanowi Doom i – miejmy nadzieję – Dishonored 2. Z RPG-ami wychodzącymi spod ręki Todda Howarda i spółki też bywa różnie. Znajdują one chyba tyle samo fanów, co zajadłych przeciwników, ale bezspornym faktem jest, że sprzedają się znakomicie, przez długi czas pozostając na czołowych lokatach wszelkich list przebojów. Nie inaczej było w przypadku wydanego niemal równo pięć lat temu Skyrima, który całkiem zasłużenie stał się jednym z niewielu tytułów mających na koncie GOL-ową dziesiątkę. Słuszność tej oceny potwierdziły kolejne lata, kiedy to przygoda zapraszająca do mroźnej prowincji świata Tamriel rozrosła się dzięki setkom modów usprawniających zarówno rozgrywkę, jak i wygląd gry. The Elder Scrolls V stało się ogromną platformą umożliwiającą dzielenie się własnoręcznie wyprodukowaną treścią, z wierną, bardzo dobrze zorganizowaną społecznością.

Pięć lat po premierze o niektórych grach nie pamiętają nawet sami ich twórcy. Tymczasem zapowiedź pojawienia się odświeżonego Skyrima podgrzała emocje i jasno pokazała, że to tytuł, wobec którego trudno pozostać obojętnym. W tym tekście nie będziemy jednak skupiać się na ponownej recenzji całej gry, a jedynie na usprawnieniach, które zadecydowały o jej powtórnym wydaniu.

Recenzja gry The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition na PS4 – nowe szaty króla - ilustracja #1
Skyrim Special Edition na PlayStation 4.

reMASTER po pięciu latach

Mimo że z pecetowym Skyrimem spędziłem po jego premierze wiele, wiele godzin, uruchamiając na PlayStation 4 kopię specjalnej edycji szybko poczułem, że ponownie wsiąknę w setki opowieści, czekających na mnie w północnej prowincji Cesarstwa. I nawet niespecjalnie musiałem korzystać z upiększających grę modów, które dopiero co zaczynają mierzyć się z potężnym dziełem Bethesdy. To jeszcze bardziej zmotywowało mnie, by ponownie podążyć drogą smoka. Tym razem jednak przede wszystkim na konsoli i choć z częściowym wsparciem sceny moderskiej.

Szczerze mówiąc, uruchamiając po raz pierwszy remaster, spodziewałem się bardziej znaczącej poprawy grafiki. Jadąc wozem zakuty w kajdany razem z pozostałymi skazańcami, autentycznie poczułem rozczarowanie jakością wizualnego poziomu gry. Owszem, w porównaniu z wersją na konsole siódmej generacji rozdzielczość 1080p i płynne trzydzieści klatek na sekundę są kosmiczną zmianą. Także lepsze tekstury, zwiększony zasięg rysowania, ulepszone oświetlenie i shadery wody, zwracające uwagę nie tylko samym wyglądem jej powierzchni, ale także kierunkiem nurtu zależnym od pojawiających się na drodze przeszkód, takich jak kamienie czy powalone konary drzew – to wszystko rzeczy warte odnotowania.

Recenzja gry The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition na PS4 – nowe szaty króla - ilustracja #2
Skyrim Special Edition na PlayStation 4.

Sam początek przygody pozbawiony jest przytupu czy walnięcia gracza pięścią między brwi. Czegoś, co mogłoby wprawić w autentyczny podziw dla remastera. Ten przychodzi powoli, kiedy już wychyniemy z pierwszej ciemnej nory na otwarty świat i z czasem zaczynamy dostrzegać te wszystkie niuanse: smugi księżycowego światła przedzierającego się przez gałęzie drzew, głębię ostrości poprawiającą plastykę obrazu, odległe animowane obiekty i parę innych drobnych usprawnień. Im dłużej wędrowałem po krainie Skyrim, tym większe robiła ona na mnie wrażenie. Było to trochę jak spotkanie ze starym przyjacielem, z którym nie widziało się od lat i na początku brakuje nieco wspólnych tematów do rozmowy. Trzeba przełamać lody. Potem już poszło z górki.

Rozczarowaniem dla wielu osób będzie z pewnością animacja działająca na PS4 jedynie w trzydziestu klatkach na sekundę. Faktycznie, w stosunku do wersji PC, która bez problemu osiąga solidne sześćdziesiąt klatek na komputerach ze średniego segmentu, nieposiadających potężnych procesorów i7 i najnowszych kart graficznych, nie wygląda to różowo. Z drugiej strony należy jednak przyznać, że nie jest to tytuł, który by absolutnie tego wymagał.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

AntaresHellscream Ekspert 19 listopada 2016

(PS4) Skyrim, niegdyś król gatunku RPG, powraca w lekko zremasterowanej wersji zatytułowanej Special Edition. Czy po pięciu latach od premiery, podczas których zdążył wyjść fenomenalny Wiedźmin 3: Dziki Gon, produkcja Bethesdy ma nadal rację bytu? Postanowiłem to sprawdzić i jestem bardzo przyjemnie zaskoczony - oprawa graficzna wygląda bardzo dobrze, a rozgrywka nie zestarzała się ani trochę!

9.0
Recenzja gry Warhammer: Chaosbane – takie casualowe Diablo 3
Recenzja gry Warhammer: Chaosbane – takie casualowe Diablo 3

Recenzja gry

Czy Warhammer osadzony w Starym Świecie doczeka się w końcu dobrej produkcji RPG, której nie będzie można niczego zarzucić? Jest na to spora szansa, ale w mglistej przyszłości. Teraźniejszość jest bowiem dalece niezadowalająca.

Recenzja gry Outward – to miał być Gothic, Skyrim i Soulsy w jednym...
Recenzja gry Outward – to miał być Gothic, Skyrim i Soulsy w jednym...

Recenzja gry

Wziąć większość lubianych i udanych mechanik rozgrywki z ostatnich lat, wymieszać je i na bazie tego co wyjdzie zbudować własną grę. Przepis na hit? Outward udowadnia, że niekoniecznie.

Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica
Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica

Recenzja gry

Z jednej strony model rozgrywki, który powinien stanowić wzór i inspirację dla wszystkich, którzy chcą robić prawdziwe erpegowe piaskownice dla pojedynczego gracza. Z drugiej natomiast festiwal gliczy niczym z najgłębszych odmętów steamowego piekła.

Komentarze Czytelników (60)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.11.2016 16:01
😁
18
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1202596
3
Pretorianin

"Wreszcie Skyrim w stabilnych 30 klatkach na sekundę na konsolach" No jest się z czego cieszyć. Remaster 5-letniej gry nadal w 30 fps xDD

"Nowe szaty króla" Chyba plebsu : )

09.11.2016 16:09
😐
16
odpowiedz
Gerr
52
Generał

W plusach 30 FPSów w grze która ma 5 lat, wyczyn...
W minusach trofea...
Cały GOL...

09.11.2016 16:22
Texas84
16
odpowiedz
3 odpowiedzi
Texas84
115
Generał

wreszcie Skyrim na konsolach w stabilnych 30 klatkach na sekundę
Powaga wcześniej było aż tak źle?

09.11.2016 21:26
15
odpowiedz
5 odpowiedzi
ligant
20
Centurion

"Trochę wstyd, że Amerykanie nie podeszli do sprawy kompleksowo i pozostawili te same błędy, które od początku irytowały w standardowej edycji. Jeżeli ukradnę konia w jednym miejscu i przejadę na nim nawet pół świata, a następnie zsiądę z niego i ponownie dosiądę na oczach jakiegoś strażnika, ten z miejsca zacznie mnie gonić przez kilkaset metrów, wymachując mieczem na prawo i lewo. Czysty idiotyzm, wpisany w mechanikę serii The Elder Scrolls.
"

Zaraz, to 10/10 skyrim miał błędy?

12.11.2016 19:51
Irek22
7
odpowiedz
4 odpowiedzi
Irek22
98
Grzeczny już byłem

Itsari [23]
Wyszla lat temu, grafika sie postarzala, teraz lekko ja odswiezyli i mozna grac

Grafika (w sensie technologicznym) to akurat najmniejszy problem tej gry.

09.11.2016 15:23
3
TobiAlex
137
Legend

Od kiedy to "niedziałające trofea w przypadku korzystania z modów" to minus? Jest to najbardziej logiczne, co mogli zrobić. Jeżeli jakieś trofeum polega na zabiciu 20 smoków (to tylko przykład), co w grze przekłada się na jakieś 20h gry (trzeba te smoki znaleźć, być odpowiednio napakowany itp.) a ja robię sobie moda, na którym stawiam 20 smoków obok siebie, każdy z nich dostaje 1 punkt życia, uruchamiam i po jednym ciosie wlatuje mi trofeum, no to ewidentnie jest coś nie tak i na pewno nie o to chodzi w zdobywaniu trofeów.

post wyedytowany przez TobiAlex 2016-11-09 15:24:03
09.11.2016 16:01
😁
18
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1202596
3
Pretorianin

"Wreszcie Skyrim w stabilnych 30 klatkach na sekundę na konsolach" No jest się z czego cieszyć. Remaster 5-letniej gry nadal w 30 fps xDD

"Nowe szaty króla" Chyba plebsu : )

09.11.2016 16:04
Dariusxq
👎
odpowiedz
1 odpowiedź
Dariusxq
52
Forumowy Prowokator
0.0

Ta sama nuda, mmo dla singli przegrywów.

09.11.2016 16:09
😐
16
odpowiedz
Gerr
52
Generał

W plusach 30 FPSów w grze która ma 5 lat, wyczyn...
W minusach trofea...
Cały GOL...

09.11.2016 16:22
Texas84
16
odpowiedz
3 odpowiedzi
Texas84
115
Generał

wreszcie Skyrim na konsolach w stabilnych 30 klatkach na sekundę
Powaga wcześniej było aż tak źle?

09.11.2016 16:58
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany669488
77
Generał

co z czasami ładowania? jest lepiej?

09.11.2016 17:34
-13
odpowiedz
11 odpowiedzi
zanonimizowany579358
105
Senator

Łał! Cóż za dylematy: mody czy trofea. Przecież Skyrim jest tak idealny, że nie potrzebuje ani jednego, ani drugiego. Ogólnie płytki ten tekst tak jak i sama gra. Z jednej strony autor zachwyca się 30fps na konsolach, a z drugiej narzeka na oprawę 5-letniej gry, która nawet w dniu premiery nie była jakimś objawieniem. A najbardziej rozwaliła mnie końcówka o tym, że Skyrim rzekomo nie prowadzi nikogo za rękę. :D

post wyedytowany przez zanonimizowany579358 2016-11-09 17:38:56
09.11.2016 19:38
1
odpowiedz
Miskov87
9
Legionista

Na wersji PC MOŻNA ustawić angielski dubbing i polskie napisy.

Jak ustawić angielski dubbing i polskie napisy?

W pliku Skyrim.ini zamień:
sResourceArchiveList2=Skyrim - Voices_pl0.bsa
na
sResourceArchiveList2=Skyrim - Voices_en0.bsa
Lub dopisz tylko drugą linijkę!

post wyedytowany przez Miskov87 2016-11-09 19:39:28
09.11.2016 19:47
odpowiedz
1 odpowiedź
Azaanis
29
Chorąży

Dodając z 4 mody i używając programików do poprawy LOD oraz cieni, gra wygląda lepiej niż ta wersja i w dodatku wydajność to niebo a ziemia.

post wyedytowany przez Azaanis 2016-11-09 19:49:18
09.11.2016 20:06
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
124
Alekde

Azaanis tylko pozostaje kwestia 32bit i loadtogrid powyżej 13 powoduje że masz wyjście do pulpitu, w przypadku nowej wersji masz możliwość pompowania w ram ile chcesz.

09.11.2016 20:07
Ghost2P
2
odpowiedz
Ghost2P
103
Legend

Nie rozumiem sensu oceniania remasterów. Coś co przechodzi się drugi raz nie robi juz takiego wrazenia jak za pierwszym, a i grafika w wiekszosci rozni sie zaledwie kosmeczytnie od oryginału.

Po prostu śmiesznie to wyglada bo gra dostala u was dawniej 10/10, a teraz nagle 8

09.11.2016 20:28
Irek22
odpowiedz
Irek22
98
Grzeczny już byłem

Ghost2P [11]
a teraz nagle 8

Bo teraz oceniają sam remaster i tylko wiążące się z nim "nowości", a nie grę samą w sobie. Przynajmniej ja to tak odbieram.

09.11.2016 21:26
15
odpowiedz
5 odpowiedzi
ligant
20
Centurion

"Trochę wstyd, że Amerykanie nie podeszli do sprawy kompleksowo i pozostawili te same błędy, które od początku irytowały w standardowej edycji. Jeżeli ukradnę konia w jednym miejscu i przejadę na nim nawet pół świata, a następnie zsiądę z niego i ponownie dosiądę na oczach jakiegoś strażnika, ten z miejsca zacznie mnie gonić przez kilkaset metrów, wymachując mieczem na prawo i lewo. Czysty idiotyzm, wpisany w mechanikę serii The Elder Scrolls.
"

Zaraz, to 10/10 skyrim miał błędy?

10.11.2016 10:54
odpowiedz
Telo
24
Chorąży

Kupił bym jedynie jak by Enderal wyszedł na PS4 bo ile można te same questy robić, bez sensu.

10.11.2016 11:28
KRollMasta
odpowiedz
KRollMasta
21
Chorąży

Czy na Xbox One jest limitowana wielkość modów? (limitowana wielkością pliku).
Myślę o Enderalu, a to waży sporo ...

10.11.2016 15:22
odpowiedz
Yaboll
105
Generał

Czy opłaca się kupować wersje PC-tową tej gry w tej edycji?

10.11.2016 16:08
UserWithoutSpecialName
4
odpowiedz
4 odpowiedzi
UserWithoutSpecialName
15
Just Me
Image

Co to ma być? Biała Grań czy Dżungla Grań? Nigdy nie rozumiałem takich modyfikacji, dodających masę drzew trawy krzaków i innej roślinności do miast, ludzie budujący osady karczowali teren gdzie miało być miasto, wokół niego zresztą też bo powstawały pola pastwiska itp a nie mieszkali jak małpy w dżungli

post wyedytowany przez UserWithoutSpecialName 2016-11-10 16:11:33
10.11.2016 18:10
odpowiedz
wcogram
98
Generał

Od kiedy to oceniacie mody jako pełne wersje gier.
Mod od wydacy dostaje 8.0 to ile powinny dostać pozostałe mody do Skyrima???
Skala się zamyka.

11.11.2016 09:25
1
odpowiedz
Evol07
3
Pretorianin

Nadal mimo tego szumnego remaster edition pościągałem mody i gra wygląda EPICKO. No właśnie, ale dzięki modom. Nie dzięki odnowieniu tej gry, co jest żartem.

11.11.2016 10:07
Lubieplackiaty
👍
odpowiedz
Lubieplackiaty
3
Legionista

Gra fajna ale za duża jak dla mnie BTW PC najlepszy

12.11.2016 09:52
norki
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
norki
29
Chorąży
9.0

Ale pamiętajcie ze instalując MODY TO BLOKUJECIE OSIĄGNIĘCIA przekonałem się na własnym przykładzie poza tym gra jest super gram na xbox one

12.11.2016 16:50
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
92
Legend

Ciężko to w ogóle nazywać remasterem. To po prostu port na 64bity. Za 40 eurodolarów.
To co leżało w Skyrimie w 2011 roku dalej leży. Wobec obecnie panujących standardów w grach RPG, to Skyrim odpada w przedbiegach.

12.11.2016 19:36
odpowiedz
Itsari
12
Legionista

Zakupilem zeby w koncu sie do tej gry przekonac i pograc na xbox one s.
Zaczalem ta przygode 5 lat temu ale po pierwszych zadaniach z braku czasu a moze i tez z braku zawzietosci skyrim poszedl w odstawke...pozniej bylo gta 5, wiedzmin 3 i inne gry a do skyrima nie wrocilem juz na Pc. Teraz dam mu szanse w remasterze...gra nie wyglada "cudownie" ale ta to bywa z remasterami! Wyszla lat temu, grafika sie postarzala, teraz lekko ja odswiezyli i mozna grac :)

12.11.2016 19:51
Irek22
7
odpowiedz
4 odpowiedzi
Irek22
98
Grzeczny już byłem

Itsari [23]
Wyszla lat temu, grafika sie postarzala, teraz lekko ja odswiezyli i mozna grac

Grafika (w sensie technologicznym) to akurat najmniejszy problem tej gry.

14.11.2016 09:37
odpowiedz
Itsari
12
Legionista

Do Irek22:

-interfejs- nie jest najgorszy ale dalej ciezko mi sie na xbox dostosowac do wszystkiego pomimo 10h gry i ciagle jakies pomylki mam
- level- scalling - mi nie przeszkadza, kwestia wyboru jak sie gra. Wiem ze ludzie nabijaja sztucznke skille ale dla mnie taki styl gry jest bezsensowny wiec dla mnie rozwijanie postaci na skutek uzywania umiejestnosci jest jak najbardziej na miejscu
- fabula - poki co interesujaca...ale nie jest to nic na skale wiedzimna 2 albo 3. Brak tego rozmachu, cut scenek wprowadzajacyh napiecie i naszej slowinskiego klimatu- jednak jak dla mnie nie jest najgorzej
- postacie- tu do konca nie wiem o co ci chodzi, graficznie sa kiepskie to fakt, no i dodalbym ze sa malo "zywe" tzn wypowiedalaj sie bezplciowo, bez polotu, bez energii
- dialogi- jak powyz j bez polotu i energii
- zadania - poki chak gram to nie ma fajerwerkow, nie ma skomplikowanych zakrecony zadan jak w wiesku 3 tylko typowe proste rpg owe zadania
- brak konsekwencjii dzialan - probuja tego w roznych grach ale jak dla mnie wszedzie to tylko lekko pic na wode i kilka mozliwosci wyboru sciezki
- swiat gry- nie jest za bogaty...ale to gra ktora wyszla 5 lat temu ! Jednak mi surowosc nordyckiego swiata sie podoba
- ekran ladowania- nie powinno byc tego przy przechodzenou przez ddrwzi oraz przy fast travellingu ale mnie jakos to strasznie nie razi w special limited wersji

14.11.2016 10:48
😈
odpowiedz
Absolem
71
Konsul

Do narzekaczy: może dla Was wydawanie tego jest bez sensu, ale dla ludzi takich jak ja, ktorzy nigdy nie grali w Skyrim jest super. I raczej do takich jak ja jest ona adresowana. Więc zamiast jęczeć że za mało zmian, albo że mody dawno to robiły to zajmijcie się czymś ciekawszym w życiu i nie kupujcie tego :P

15.11.2016 15:01
GimbusomNIE
odpowiedz
GimbusomNIE
77
Pogromca Gimbusów

30 fpsów na tych dzisiajszych gejmbojach to jakiś mokry sen tych posiadaczy zabawek czy co ?

24.11.2016 01:11
Nolifer
😃
odpowiedz
Nolifer
118
The Highest

wreszcie Skyrim na konsolach w stabilnych 30 klatkach na sekundę;

No tak średnio bym powiedział, że to jest plus...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze