Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 17 października 2013, 12:16

autor: Maciej "Czarny" Kozłowski

Najlepsze mody do GTA IV - poprawiamy pecetowe Grand Theft Auto

Konsolowcy mogą cieszyć się z GTA V, ale tylko posiadacze pecetów mają dostęp do fanowskich modyfikacji. W naszym przeglądzie prezentujemy najlepsze mody do poprzedniej części sagi.

Kurz po nadejściu GTA V zaczął powoli opadać – chociaż emocje nadal pozostają silne, to jednak nie są już tak intensywne jak przed kilkoma tygodniami. Konsolowcy, którzy zakupili najnowszą część sagi, zdążyli się już z nią oswoić, a może wręcz przejść do końca. I tak, chociaż gra jest świetna, to jednak stanowi zamkniętą całość, do której nie da się nic dodać. Na konsolach trudno przecież o fanowskie modyfikacje, które przedłużyłyby żywotność tytułu.

Grafika lepsza niż w GTA V? Żaden problem. - 2013-10-17
Grafika lepsza niż w GTA V? Żaden problem.

Pecetowi fani serii zapewne zgrzytają zębami na myśl, że „piątka” pozostaje poza ich zasięgiem. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Do GTA IV powstało mnóstwo świetnych modów, z których część radykalnie zmienia charakter zabawy. W tym zestawieniu prezentujemy dwanaście staranie wyselekcjonowanych nakładek, uprzyjemniających rozgrywkę lub wprowadzających do niej nowe, ciekawe elementy. Celowo unikaliśmy prostych dodatków, polegających na podmianie marek samochodów czy poprawie interfejsu – opisaliśmy tylko najsmakowitsze kąski. W ten sposób nasze wykaz zawiera najciekawsze i najważniejsze mody.

Silnik GTA IV nie jest zbyt przyjazny dla moderów, więc także instalacja nakładek nie przebiega w szczególnie intuicyjny sposób. Podstawowym narzędziem pozostaje program OpenIV, pozwalający na podmianę plików zawartych w grze oraz ich edytowanie – korzysta z niego większość nakładek. Istotne są też aplikacje ASI Loader oraz ScriptHook, umożliwiające wprowadzanie nowych skryptów. Nie należy się jednak zbytnio zamartwiać – przy opisie każdego moda znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące instalacji, wraz ze stosownymi linkami. Nikt nie powinien się pogubić.

Tęskniliście za GTA III? - 2013-10-17
Tęskniliście za GTA III?

Wszystkie zaprezentowane tu modyfikacje są w pełni kompatybilne z najnowszą wersją GTA IV (1.0.7.0) – zarówno tą steamową, jak i „samodzielną”. Większość z nich powinna działać także na oficjalnych dodatkach, zawartych w pakiecie Episodes from Liberty City (chyba że napisano inaczej). Niewskazane jest natomiast instalowanie kilku nakładek równocześnie: wówczas mogą pojawić się błędy, których naprawienie bywa całkowicie niemożliwe. Z tego też powodu warto zachować kopię gry – ostrożności nigdy za wiele.

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Mody do GTA 5 – niezłe modyfikacje do Grand Theft Auto V
Mody do GTA 5 – niezłe modyfikacje do Grand Theft Auto V

Granie po drugiej stronie barykady prawa, ulepszona grafika... i kierowanie pociągiem - GTAV doczekało się wielu ciekawych modyfikacji, a kilkanaście z najciekawszych znajdziecie tutaj.