Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 27 czerwca 2002, 13:41

autor: Piotr Szczerbowski

nVidia vs ATi

Która karta jest lepsza? Co jest ważniejsze? Ilość wyświetlanych klatek na sekundę, jakość generowanego obrazu, a może cena? Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie.

Spis treści

Anty Aliasing

Anty Aliasing to jak zapewne większość już wie, funkcja zwiększająca jakość obrazu poprzez niwelowanie „schodków” w grach. Owe schodki to rzecz normalna, gdyż obraz na komputerze składa się z punktów (tzw. pikseli) i nie da się w ten sposób narysować linii ukośnej, by nie była choć trochę postrzępiona. A im niższa rozdzielczość, tym owa linia bardziej przypomina schody niż prostą kreskę.

Firmy od dłuższego czasu prześcigają się w tworzeniu własnych technik Anty Aliasingu, czyli wygładzania „schodków”. Jednak obliczenia wymagane do uzyskania zadawalającego rezultatu wymagają silnej karty graficznej, z których na dzień dzisiejszy najlepiej prezentuje się GF4 z serii Titanium.

Poniżej możecie porównać, jak prezentuje się gra wykorzystująca różne stopnie wygładzania, prezentowane przez GF4 Ti oraz Radeona 8500.

Pominąłem testy w trybie AA6x dla GF4Ti oraz w trybach AA3x, 5x oraz 6x dla Radeona. Głównie z powodów czasowych, gdyż testowanie wszystkich tych możliwości zajęłoby ładnych parę tygodni. Drugi czynnik to brak wsparcia AA6x dla nVidii pod OpenGL (tak mówią sterowniki).

Połączenie AA z filtrowaniem anizotropowym nawet na GF4Ti4600 powoduje niesamowity spadek wydajności, a ustawienia najwyższe nie pozwalają w ogóle na komfortowe granie. Dlatego mimo iż rozpocząłem testy w takiej konfiguracji, zarzuciłem je czym prędzej, z racji zupełnej nieprzydatności.

Jak wszystkie powyższe tryby wpływają na szybkość renderingu, dowiecie się już z samych testów.

Karty graficzne ATI – konfiguracja sterownków

Wielu posiadaczy sprzętu komputerowego nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by odpowiednio skonfigurować swoją kartę graficzną. Tracą przez to możliwość płynnego grania w gry na kartach, które już nowe nie są.