Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 27 czerwca 2002, 13:41

autor: Piotr Szczerbowski

nVidia vs ATi

Która karta jest lepsza? Co jest ważniejsze? Ilość wyświetlanych klatek na sekundę, jakość generowanego obrazu, a może cena? Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie.

Spis treści

Radeon 8500 vs Radeon 8500 LE

Gigabyte Radeon 8500 Deluxe oraz Gigabyte Radeon 8500 Pro to dwie różniące się jedynie taktowaniem zegara (oraz ceną oczywiście) karty. Co dziwne, w obu zastosowano te same pamięci działające z prędkością 275Mhz. Dość sporych rozmiarów czerwony luminat został wyposażony w masywny radiator, chłodzący jednocześnie pamięci i sam chip. Jest to o tyle ważne, gdyż nie wszystkie produkty na rynku mają odpowiednie chłodzenie pamięci, a co za tym idzie, nie wszystkie uda się nam choćby trochę podkręcić. Jeśli nie jesteście zwolennikami takich modyfikacji, to powinna Was do przydatności takiego radiatora przekonać perspektywa nagrzewania się szybkich kości pamięci, szczególnie podczas długiego korzystania z komputera.

Do zestawów dołączone sześć gier (Rune, Heavy Metal FAKK2, Oni, 4x4 Evo, Serious Sam i Motocross Mania), mających już swoje piękne chwile za sobą. W każdym razie dla graczy stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie rozrywki będą to bardzo miłe prezenty. Większość „weteranów” już i tak przeszła każdą z wymienionych gier po kilka razy. Co warto jeszcze dodać, tylko Serious Sam będzie mógł pokazać nowe możliwości układów Radeon, gdyż tylko on potrafi wykorzystać N-Patche.

Wyjście telewizyjne Radeon ma o niebo lepsze niż wszystkie GF. Dołączony układ Rage Theater obsługuje wszystkie ważne tryby wyświetlania, oferując niesamowicie wysoką jakość obrazu. Jeśli chcecie kupić kartę do gry czy pracy na telewizorze, ATi jest najlepszym wyborem.

Gigabyte dołączył na płytce jeszcze jeden ciekawy programik zwący się V-Tuner, pozwalający bezproblemowo podkręcić obie karty do granic możliwości. Monitoruje on takie parametry, jak temperatura układu i pamięci, szykość coolera oraz aktualne napięcia. Naprawdę bardzo przydatna rzecz.

Obie karty z zewnątrz obie wyglądają identycznie. Wersja Pro to karta z Radeonem 8500LE, czyli taktowaniem rdzenia 250Mhz, a Deluxe to po prostu zwykły model o taktowaniu 275Mhz. Oto jak wygląda różnica w prędkości tych kart. Pamięci na obu kartach działają z tą samą prędkością 275Mhz DDR (czyli 550).

Jak można się tego było domyśleć, różnice w wydajności są znikome. Muszę na zakończenie dodać,, że testowanie kart ATi przyprawiło mnie o ból głowy – zmiana choćby jednego ustawiania sterownika i aby owe ustawienie zadziałało, należało uruchomić system ponownie. I tak przy zmianie AA czy filtrowania anizotropowego komputer spokojnie ładował system od nowa.

Karty graficzne ATI – konfiguracja sterownków

Wielu posiadaczy sprzętu komputerowego nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by odpowiednio skonfigurować swoją kartę graficzną. Tracą przez to możliwość płynnego grania w gry na kartach, które już nowe nie są.